Darmowe e-booki i podcast Wydawnictwa IPN

opublikowano: 2023-04-24 06:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Wydawnictwo IPN udostępniło bezpłatnie dużą kolekcję historycznych e-booków ze swojej oferty. Miłośnikom historii proponuje też poświęcony książkom podcast.
REKLAMA

Wydawnictwo IPN, wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników,  uruchomiło na stronie głównej Instytutu zakładkę E-BOOKI, z publikacjami w formatach epub i mobi do bezpłatnego pobrania. Nowością jest także poświęcony książkom i historii podcast „Ekspres czytelniczy IPN".

Posłuchaj o historii: podcast „Ekspres czytelniczy IPN”

Obraz StockSnap, pixabay license

W styczniu 2023 roku Wydawnictwo IPN uruchomiło podcast „Ekspres czytelniczy IPN”. To cykl audycji o historii i książkach wydanych nakładem Instytutu Pamięci Narodowej. Maciej Foks prowadzi rozmowy z badaczami IPN, świadkami historii, pracownikami miejsc pamięci narodowej.

Gościem pierwszego odcinka cyklu był dr hab. Patryk Pleskot z Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Warszawie, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego i absolwent paryskiej École des Hautes Études en Sciences Sociales, z który opowiadał o swoich ostatnich publikacjach: Szucha 25. Pierwsze ministerstwo wolnej Polski, Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (1946–1955). Widok od wewnątrz, Twarze Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie (1946–1955), a także o starszych książkach swojego autorstwa.

W drugim odcinku gościem Macieja Foksa był dr Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, autor książki „W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce”. Starał się odpowiedzieć między innymi na pytania: Czy Rosjanie rzeczywiście okopywali się w Czerwonym Lesie? Czy można dostrzec analogię między postawą Sowietów odnośnie do katastrofy czarnobylskiej a postępowaniem władz rosyjskich w związku z katastrofą okrętu atomowego Kursk na przełomie wieków? Na ile zmieniła się mentalność rosyjskich decydentów od czasów katastrofy, a także czy zdrowie i życie własnych żołnierzy ma dla nich znaczenie?

W trzecim odcinku wystąpił wieloletni redaktor naczelny Histmaga dr Tomasz Leszkowicz, autor książki „Spadkobiercy Mieszka, Kościuszki i Świerczewskiego. Ludowe Wojsko Polskie jako instytucja polityki pamięci historycznej". W rozmowie poruszał między innymi kwestie: Jak w wojsku Berlinga odnoszono się do zbrodni katyńskiej? W jaki sposób w propagandzie wykorzystywano zwycięstwo grunwaldzkie? Które elementy z historii PSZ pojawiały się w tradycji LWP? Czy dziś udział Polaków w zdobyciu Berlina jest nieco zapomniany? Jak w propagandzie LWP uzasadniano inwazję na Czechosłowację? Jak odbierano wojsko w społeczeństwie PRL? Na czym polegał manewr pamięci?

REKLAMA

Audycja dostępna jest w serwisach:

YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=o1w6xiZq-AU

Spotify:

https://open.spotify.com/show/6mMepsEoDfmPeyt4O8itxz

Darmowe e-booki Wydawnictwa IPN

Obraz Capucine, pixabay license

Wśród udostępnionych na stronie Wydawnictwa IPN do bezpłatnego pobrania książek znajdziemy niekiedy niedostępne już w formie papierowej tytuły, jak:

W ofercie są także publikacje w językach angielskim i francuskim. W kwietniu 2023 roku liczba zgromadzonych postów w zakładce E-BOOKI sięgnęła niemal stu. Kolejne publikacje pojawiają się tam regularnie. Co jeszcze możemy tam znaleźć?

Westerplatte jako miejsce pamięci 1945–1989

Co spowodowało, że Westerplatte urosło do rangi wrześniowego symbolu i stało się składnikiem kanonu historycznego Polaków? Jakie były przyczyny tego stanu rzeczy, jakie mechanizmy zadziałały? Kto i wjakim celu wywierał wpływ na kształtowanie i rozpowszechnianie wiedzy o obronie Składnicy? Jakie zasady rządziły procesem narastania wokół Westerplatte nowych sensów? Czym stała się pamięć o Westerplatte w kolejnych latach jej funkcjonowania? Autor, poszukując odpowiedzi na tak postawione pytania, sięga do problematyki pamięci społecznej oraz podejmuje badania w ramach tzw. historii drugiego stopnia. Zaprezentowana analiza przesłanek, które pochodzą z badań nie tylko klasycznych źródeł pisanych, ale także ze starannie zgromadzonej dokumentacji spuścizny literackiej i filmowej, sprawia, że otrzymujemy wielowymiarowy obraz specyficznego miejsca pamięci. Praca stanowi ważny wkład w dotychczasową wiedzę o sposobie działania propagandy w okresie PRL, a jednocześnie podejmuje wiele zagadnień stawianych w literaturze przedmiotu w związku z Westerplatte, pokazując zakres mistyfikacji w dotychczasowych opracowaniach na ten temat. Wypracowany model analizy miejsc pamięci z pewnością znajdzie naśladowców.

REKLAMA

KLIKNIJ, aby przejść do pobierania książki.

Psychiatria w Polsce w latach 1945–1956. Nauka i opieka zdrowotna

Publikacja ukazuje psychiatrię naukową oraz system opieki psychiatrycznej w latach 1945–1956. Obie dziedziny były wówczas przymusowo dostosowywane do sowieckiego modelu, w którym główną rolę odgrywał pawłowizm, będący zmodyfikowaną w duchu materializmu dialektycznego wersją słynnej teorii I.P. Pawłowa. „Stalinizacja” polskiej psychiatrii polegała na obligatoryjnym, choć na ogół formalnym uznaniu pawłowizmu za naukowy dogmat. Odejście od narzuconych siłą w nauce i lecznictwie psychiatrycznym wzorców dokonało się szybko – na fali odwilży 1956 r. Zmianom tym sprzyjały doniesienia o pierwszych skutecznych lekach przeciwpsychotycznych, wprowadzanych na Zachodzie. W lecznictwie chorób umysłowych rozpoczęła się epoka nowoczesnej farmakoterapii.

KLIKNIJ, aby przejść do pobierania książki.

Sto lat harcerstwa

REKLAMA

Autorzy książki – historycy i harcerze – w przystępnej formie opisali powstanie ruchu harcerskiego na ziemiach polskich. W jego działalność angażowały się kolejne pokolenia młodych Polaków. Wychowanie harcerskie sprzyjało kształtowaniu poczucia odpowiedzialności, umiejętności współpracy oraz gotowości do bezinteresownej służby ludziom. Cechy te okazywały się przydatne zarówno w czasach wojny, jak i pokoju. W XX w., tak dramatycznym dla Polski, przed harcerkami i harcerzami stawały niezwykle trudne wyzwania – nieraz bezgranicznego poświęcenia, czasem zaś żmudnej, codziennej pracy. Skautki i skauci zawsze byli (i są) gotowi i na jedno, i na drugie. Publikacja pokazuje różnorodność harcerstwa, które ani przed II wojną światową, ani w jej czasie, ani w okresie powojennym nie było ruchem jednorodnym. Istnienie różnych nurtów nie przeszkadza jednak w odnajdowaniu wspólnych wartości skautingu.

KLIKNIJ, aby przejść do pobierania książki.

Mundur na nim szary… Rzecz o Józefie Piłsudskim (1867–1935)

Niewielu spośród bohaterów dziejów ojczystych po dzień dzisiejszy postrzeganych jest przez pryzmat otaczającej ich postacie legendy. W ich gronie był i pozostaje bez wątpienia Józef Piłsudski. Socjalista. Konspirator. Legionowy Brygadier. Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz. Zamachowiec. Dyktator. W każdym z tych wcieleń odmienny. I stale pozostający sobą (ze wstępu do książki).

To prawda, że darzono go ślepym, bałwochwalczym uwielbieniem, był jednak równie skrajnie znienawidzony. To prawda, że rządy, które sprawował po maju roku 1926, zmierzały nie w kierunku umacniania demokratycznych rozwiązań, lecz wzorca autorytarnego. To prawda, że zwłaszcza w ostatnim pięcioleciu swego życia istotne, kluczowe dla bezpieczeństwa państwa kwestie, jak choćby tak pieczołowicie zawiadywane przezeń sprawy armii, przerastały już jego siły. Pomajowa perspektywa, niezwykle przecież trudna do jednoznacznej, rzetelnej oceny, nie powinna jednak przesłaniać ani jego wcześniejszych dokonań, ani tych bezspornych osiągnięć II Rzeczypospolitej, które mogły, choć nie musiały, stworzyć w latach trzydziestych – dzięki Piłsudskiemu – podstawy jej zewnętrznego bezpieczeństwa. Nie może przesłaniać pierwszych lat niepodległości, gdy Piłsudski budował wojsko i wykuwał na jego czele państwowe granice. Gdy rozpisując parlamentarne wybory, wprowadzał II Rzeczpospolitą w świat powojennej demokracji. Gdy w imię jej bezpieczeństwa próbował realizować – nie utopijną, lecz ścierającą się ze wschodnioeuropejskimi realiami – federacyjną wizję (z zakończenia).

KLIKNIJ, aby przejść do pobierania książki.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą bezpłatnych e-booków Wydawnictwa IPN pod adresem: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/e-booki

Materiał powstał we współpracy reklamowej z Wydawnictwem IPN.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone