Autor: Michał Staniszewski
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Historia społeczna, Książki, XVI-XVII wiek, XVIII wiek, Ameryka Północna
Opublikowany: 2020-07-09 09:00
Licencja: wolna licencja

David McCullough – „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” – recenzja i ocena

Lekkim piórem i dzięki interesującej tematyce David McCullogh zabiera nas w podróż wraz z pierwszymi osadnikami, którzy założyli dzisiejszy stan Ohio. Obraz powstawania zrębów nowej społeczności amerykańskiej opisuje jego najnowsza książka „Pionierzy”.

David McCullough – „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” – recenzja i ocena

David McCullough
„Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę”
Ocena: 10
54,90 zł
Tytuł oryginalny: „The Pioneers: The Heroic Story of the Settlers Who Brought the American Ideal West”
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Rok wydania: 2020
Okładka: twarda
Liczba stron: 342
Premiera: 01.07.2020
Format: 155x230 mm
ISBN: 978-83-6651-746-2
EAN: 9788366517462

David McCullogh to jeden z najwybitniejszych amerykańskich historyków i pisarzy. Autor ma szerokie spektrum zainteresowań, a tematyka jego książek obejmuje praktycznie całą historię USA. Jego najnowsza praca traktuje o jednym z największych przedsięwzięć, z jakim musiało się zmierzyć amerykańskie państwo – zasiedlenie Terytorium Północno-Zachodniego.

Na mocy pokoju z Wielką Brytanią w 1783 r. nowo powstała amerykańska republika uzyskała tereny należące do Korony na wschód od Missisipi i zachód od gór Allegheny. Był to piękny łup, na który łakomym okiem zerkano już przed wybuchem wojny o niepodległość. Za czasów kolonialnych Korona blokowała parcie na zachód, po 1783 roku ta bariera zniknęła. Pojawiła się kwestia, co teraz ruszyć.

Uproszczeniem byłoby stwierdzić, że cel został osiągnięty dzięki wysiłkom osadników z Nowej Anglii. O ile nie można im odmówić zasług, od początku mieli poparcie większe lub mniejsze swojego rządu – to w 1787 r. uchwalono słynne Nortwest Ordinance, dokument, który stał się podstawa prawną do działań osadników jak i kamieniem milowym dla ukształtowania się przyszłych stanów.

Czytając „Pionierów” można odnieść zupełnie inne wrażenie. Wszystko wskazuje na to, że to zapał i wiara wielebnego Manasseha Cutlera w połączeniu ze zdolnościami gen. Rufusa Putnama doprowadziły do tego wielkiego sukcesu. Ten ostatni uchodzi za „Ojca Terytorium Północno-Zachodniego”. Właśnie ogromny entuzjazm w połączeniu z aktywnymi działaniami doprowadziły do sukcesu.

Nic bardziej mylnego – McCullogh wskazuje głównych bohaterów swojej książki, jednak nie pozwala im działać w próżni. Oddaje im należny hołd, ale jednocześnie odsłania kulisy wielkiej polityki. Jednak autor przyjął inny sposób opowieści – „Pionierzy” to niemalże dobra powieść historyczna – z tym wyjątkiem, że nią nie jest. Poprzez losy i czyny poszczególnych bohaterów przedstawia powstanie i rozwój pierwszego osadniczego eksperymentu kolonialnego nowej republiki.

Autor oparł się na zbiorach dokumentów oraz archiwaliów wytworzonych przez głównych bohaterów książki. To nie tylko korespondencja, oficjalne dokumenty, lecz także listy oraz… kazania, jak w przypadku Cutlera. Dla McCullogha każde zachowane słowo jest źródłem wiedzy, poznania czy bazą do interpretacji. Oczywiście korzysta on również z dorobku poprzedników zajmujących się tym tematem, jednak to nie umniejsza wartości jego badań.

McCullogh stara się również, aby książka nie była suchą relacją akcji osadniczej. Dzięki skrupulatnym badaniom przedstawia szereg co oryginalniejszych postaci, jak choćby były wiceprezydent Aron Burr (niezwykła persona, trzeba przyznać) oraz ich wpływ na życie mieszkańców przyszłego Ohio. Pokazuje postępowe idee, dziś uznane za normalność, ale w ówczesnych czasach wręcz rewolucyjne. Można powiedzieć, że budowano w Ohio zręby nowoczesnego społeczeństwa.

Książkę czyta się świetnie, jej lektura zajęła mi co prawda cały dzień – ale to wszystko dzięki kilku czynnikom: wolnemu dniu oraz znakomitej lekturze i sprawnemu przekładowi. Można mieć drobne uwagi do tłumaczenia – ostatnimi czasy zauważyłem, że każdy tłumacz słowo charge tłumaczy się wciąż jak „szarża”. To ostatnie słowo zarezerwowane jest tylko do uderzeń kawalerii, w innym kontekście (na co trzeba zwracać uwagę) to po prostu: ”atak”, „uderzenie”. Śmiało, to nie grzech.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Davida McCullougha – „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Staniszewski
Absolwent Wydział Historycznego UW, autor książki „Fort Pillow 1864”. Badacz zagadnień związanych z historią wojskowości, a w szczególności wpływu wojny na przemiany społecznych, gospodarczych i kulturowych - ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów XIX wieku.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy