„Diabeł Łańcucki”: nowa produkcja dla fanów „Ogniem i Mieczem” [Video]

opublikowano: 2022-12-27 11:15
wolna licencja
poleć artykuł:
„Diabeł Łańcucki” to nowy serial historyczny na podstawie powieści Jacka Komudy. Miłośnicy przygód Andrzeja Kmicica czy Michała Wołodyjowskiego dostali pod choinkę wymarzony prezent, ponieważ pierwszy, pilotażowy odcinek produkcji od 25 grudnia można zobaczyć online.
REKLAMA
„Diabeł Łańcucki”, mat. pras.

„Diabeł Łańcucki” przygotowywany jest przez Fundację Ułanów Króla Jana. Fabuła serialu oparta jest na powieściach historycznych „Diabeł Łańcucki” oraz „Banita” uznanego i cieszącego się dużą popularnością Jacka Komudy, które z kolei bazują na życiorysie żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku szlachcica Stanisława „Diabła” Stadnickiego herbu Szreniawa bez Krzyża. Ten zasłynął jako awanturnik, walcząc najpierw pod Stefanem Batorym przeciw zbuntowanym Gdańszczanom oraz Moskwie, a następnie w poczuciu krzywdy za niedostateczne docenienie jego zasług wyjechał na Węgry, gdzie dla cesarza Rudolfa II toczył boje przeciw Turkom. „Diabeł” wszedł w posiadanie Łańcuta w 1586 roku, jako wykupu długów Anny Sienińskiej. Ewangelik, poseł, starosta zygwulski, stojący w opozycji do Jana Zamoyskiego, jeden z przywódców rokoszu Zebrzydowskiego, w którym to jednak dość szybko zmienił stronę. Zginął w 1610 roku w wyniku prywatnej wojny z Łukaszem Opalińskim, podczas odwrotu po przegranym starciu pod Tarnawcem.

W produkcję zaangażowanych jest wielu znanych aktorów, między innymi: Radosław Pazura, Mateusz Banasiuk, Piotr Zawadzki, Michał Białecki, Antoni Sałaj, czy Urszula Nawrot. Warto dodać też, że prace nad projektem „Diabeł Łańcucki” sfinansowali polscy internauci, hojnie wspierając zorganizowaną na ten cel zbiórkę (zebrano łącznie ponad 280 tysięcy złotych, czyli blisko dwukrotność kwoty, o jaką starali się organizatorzy). Tak o serialu mówią natomiast sami jego twórcy:

[...] dawno nie robiono w Polsce takiego kina. Kiedy ostatnio oglądaliśmy film z okresu Polski szlacheckiej? „Ogniem i mieczem” – 22 lata temu! „Potop” – 45 lat! A serial? Jeden, jedyny, który pamiętamy „Czarne chmury” – też ponad 45 lat temu, a wszyscy go przecież ciągle wspominamy. Chcieliśmy pokazać, że da się to zrobić! Da się w Polsce kręcić pełnokrwiste seriale historyczne. Na przekór wszystkim i tocząc wojnę z szarą rzeczywistością!
„Diabeł Łańcucki”, mat. pras.

Dodają również:

Zdecydowaliśmy się osadzić serial w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, bo to wielka epoka. Chcieliśmy pokazać Polskę zaludnianą przez ludzi silnych, wolnych i odważnych, którzy nie wahali się sprostać największym wyzwaniom. Szlacheckich panów braci, którzy zdobyli Moskwę, pokonali Turków pod Wiedniem i zbudowali największe, wolne państwo w tej części świata. Ponad trzykrotnie większe niż nasz kraj obecnie. Bardzo nam Polakom tej odwagi, tej wiary w siebie i we własny sukces brakuje dzisiaj.

Pierwszy odcinek „Diabła Łańcuckiego”można zobaczyć poniżej:

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o produkcji „Diabeł Łańcucki”, powinniście zajrzeć pod TEN adres.

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone