Diana Maksimiuk (red.) – „O Niepodległą. Kierunek północno-wschodni (1920)” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-07-02 08:47
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W 2020 roku obchodziliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, według angielskiego lorda D’Abernon, osiemnastej decydującej bitwy w dziejach świata. Bitwy, która obroniła świeżo odzyskaną niepodległość i powstrzymała marsz bolszewików na zachód Europy.
REKLAMA

Diana Maksimiuk (red.) – „O Niepodległą. Kierunek północno-wschodni (1920)” – recenzja i ocena

red. Diana Maksimiuk
„O Niepodległą. Kierunek północno-wschodni (1920)”
nasza ocena:
8/10
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2022
Okładka:
twarda
Liczba stron:
208
ISBN:
978-83-8229-675-4
EAN:
9788382296754

W związku z rocznicą zwycięskiej bitwy Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Łomży zorganizował w dniach 2-3 sierpnia 2020 r. ogólnopolską konferencję naukową „O Niepodległą – kierunek północno-wschodni (1920”). Konferencja ta dała nazwę publikacji naukowej, która jest przedmiotem niniejszej recenzji.

Recenzowana publikacja jest zbiorem artykułów naukowych podejmujących zarówno tematykę ogólnopolską, jak i regionalną. Autorzy patrzą na konflikt polsko-bolszewicki z wielu różnych perspektyw, wśród których prym wiodą zagadnienia społeczne. Jak na publikację naukową przystało, artykuły wyposażone zostały w aparat naukowy.

15 marca 1923 r. w Paryżu podpisany został dodatkowy protokół do traktatu wersalskiego, w którym to mocarstwa zachodnie zatwierdzały ostatecznie kształt  granicy wschodniej II Rzeczypospolitej. Protokół ten uznawał zastane status quo, a więc ustalenia pokoju ryskiego, jak również fakt włączenia w kwietniu 1922 r. terytorium Wileńszczyzny w postaci Litwy Środkowej w granice państwa polskiego. Nim to nastąpiło, Polacy podjęli bój o granice, z których to walk właśnie konfrontacja z Rosją bolszewicką była najważniejsza.

Każdy konflikt zbrojny niesie z sobą wachlarz przeróżnych postaw społecznych, od kolaboracji poprzez bierność aż po czynny opór wobec wroga. Polskie społeczeństwo czasu wojny polsko – bolszewickiej nie było pozbawione żadnej z wyżej wymienionych postaw, dominowały jednak poświęcenie, ofiarność i wiara w zwycięstwo, czego jednym z dowodów jest masowe wstępowanie obywateli, bez względu na pochodzenie społeczne, do Armii Ochotniczej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Bez bohaterstwa ochotników, którzy niejednokrotnie pierwszy raz mieli do czynienia z wojskiem, historia mogła potoczyć się zupełnie innym torem. To właśnie przewaga tekstów prezentujących tematykę społeczną jest dużym walorem pracy.

Z kolei spojrzenie na konflikt z Sowietami przez pryzmat historii lokalnej, w tym przypadku ziemi łomżyńskiej, pozwala widzieć wojnę oczami mieszkańca tych okolic. Utrwala również miejscową tożsamość i buduje chęć poszerzania wiedzy dotyczącej regionu.

Niewątpliwą zaletą publikacji jest oddanie głosu świadkom tamtych wydarzeń przez autorów, którzy wykorzystują w swych artykułach źródła w postaci pamiętników i wspomnień.

W pracy nie ustrzeżono się kilku błędów. Jednym z nich jest umieszczenie w kontekście najazdu bolszewickiego na ziemię łomżyńską skrótu PPR (w wykazie skrótów umieszczono rozwinięcie: Polska Partia Robotnicza), partia ta powołana została do życia w 1942 r., a więc ponad dwadzieścia lat później. Prawdopodobnie chodziło tu o Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski (TKRP). W jednym z artykułów podano błędnie datę roczną (rok 1921 zamiast 1920 r.). Mimo tych drobnych niedociągnięć publikacja Instytutu Pamięci Narodowej stoi na wysokim poziomie merytorycznym i jest pozycją godną polecenia nie tylko osobom zainteresowanym historią ziemi łomżyńskiej, lecz wszystkim tym, którzy chcą pogłębić wiedzę dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej i walki o niepodległość Rzeczypospolitej.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Diany Maksimiuk „O Niepodległą. Kierunek północno-wschodni (1920)” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Patryk Krygier
Historyk, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pracownik Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, właściciel Biura Poszukiwań Genealogicznych Pokolenia.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone