Dlaczego warto czytać książki? Zapytaliśmy o to wystawców Targów Książki Historycznej!

opublikowano: 2023-12-01 06:20
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dlaczego warto czytać książki? Kto odpowie na to pytanie lepiej niż osoby, które codziennie z książkami pracują, czyli ich wydawcy! Przy okazji zapytaliśmy też, co nowego warto przeczytać:
REKLAMA

To, że książki warto czytać, wydaje się być prawdą oczywistą. Jak mówił na tegorocznej ceremonii rozdania Nagród Klio Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, książka zawsze się obroni i to nie tylko pozostając w defensywie. Jest podstawą naszej cywilizacji, a bez niej nie ma pracy intelektualnej. Mimo tego poziom czytelnictwa w Polsce pozostaje stosunkowo niski. Chcemy przekonać Was, że warto sięgać po książki. A dlaczego warto? Opowiedzą wam o tym wystawcy Targów Książki Historycznej 2023. Przy okazji dowiecie się też, na co warto zwrócić uwagę odwiedzając ich stoiska.

Fundacja Centrum Architektury

Warto czytać książki, aby dowiedzieć się rzeczy, których nie można się nigdzie indziej dowiedzieć. Czyli na przykład żeby zapoznać się z wynikami badań różnych pasjonatów, którzy zgłębiają rozmaite historie i jako jedyni mają dostęp do tej wiedzy. Dzielą się nią z nami właśnie w książce i nie ma innej szansy, żeby się tych rzeczy dowiedzieć. Przykładem takiej książki jest właśnie „Brat generała Jerzy Sosnkowski (1893-1954). Architekt, projektant wnętrz, rysownik, pisarz...” autorstwa Dariusza Błaszczyka. Ta książka jest zapisem absolutnie przełomowych odkryć, dotyczących człowieka, o którym świat zapomniał, o którym świat nic nie wie i trzeba było autora-pasjonata, który przegrzebał tysiące archiwów oraz pojechał np. do Argentyny, gdzie również zasięgnął języka. Po co czytać książki? Aby mieć ekskluzywny dostęp do takiej właśnie wiedzy.
- opowiada nam przedstawicielka Wydawnictwa Fundacji Centrum Architektury

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Mamy tutaj książki dosyć specjalistyczne, które wydaje instytut zajmujący się sprawami międzynarodowymi zarówno od strony historycznej, jak i współczesnej. Możemy polecić serię dokumentów dyplomatycznych, jest to wydawnictwo cykliczne, dokumenty polskiej dyplomacji zamknięte w jednym roku. Jest to już dosyć znana seria wśród historyków, przeznaczona dla osób, które potrzebują dokumentów do prac magisterskich, doktorskich i tak dalej. Dla nich jest to bardzo praktyczne źródło. Mamy w ofercie dużo materiałów źródłowych – dzienniki, przemówienia, dużą popularnością cieszą się książki ambasadora Tomasza Orłowskiego „Praktyka dyplomatyczna”, „Protokół dyplomatyczny” i „Majestat Rzeczpospolitej”. To jest podręcznik dla praktyków dyplomacji. Dlaczego warto czytać? Nasze książki poszerzają horyzonty, wiedzę, są potrzebne osobom, które zajmują się zarówno badaniami historycznymi, jak i praktyką dyplomatyczną.
- opowiadają nam przedstawicielki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Jesteśmy na Targach Książki w Warszawie, w związku z tym polecam stricte warszawski tytuł „Było takie miasto... Warszawa na kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego”. Książka jest świeża, sprzed niecałego miesiąca, a cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Dawno nie było takiego albumu, ukazującego te pierwsze fotografie. Zachęcam i zapraszam wszystkich czytelników, w sobotę autor będzie podpisywał egzemplarze. Dlaczego warto czytać? Moim zdaniem kto nie czyta, ten nie przeżywa emocji. Nie sposób oczywiście przeczytać wszystkiego, nawet pracując w wydawnictwie. Ale lubię usiąść wieczorem i poczytać, troszeczkę się rozluźnić. Czytając zmieniamy swoje myślenie i swoje nastawienie, przeżywając te historie, które autor zawarł na kartach. Praca nie zostawia mi wiele czasu na swobodne czytanie, ale kiedy tylko mogę, sięgam po książkę.
- mówi nam przedstawiciel Wydawnictwa Skarpa Warszawska
REKLAMA

Wydawnictwo IPN

Po prostu czytanie ubogaca, poszerza horyzonty, daje możliwość spojrzenia z innego punktu widzenia - punktu widzenia autora. W przypadku książki historycznej dochodzi jeszcze aspekt naukowy, ewentualnie edukacyjny. Sam czytam i lubuję się w fabularnych relacjach, bo jest to tak, jakby słuchać czyjejś opowieści, jeśli nie ma możliwości spotkać się bezpośrednio. Jeśli nie możemy zobaczyć się z autorem, to można przeczytać to, co przelał na papier. Myślę też, że książka sama w sobie jest pewnym rodzajem rozrywki. Jedni spędzają czas w operze, inni w kinie, jeszcze inni przed telewizorem, a czytanie też jest swego rodzaju odskocznią i odprężeniem.
- opowiada nam przedstawiciel Wydawnictwa IPN.

Zwrócił też naszą uwagę na książkę „Alfred Szklarski sprzedawca marzeń” autorstwa Jarosława Molendy. „Ten tytuł wpisuje się w nurt popularnonaukowy. W książce przedstawiona jest postać Alfreda Szklarskiego, twórcy przygód Tomka Wilmowskiego, więc bohatera bardzo dobrze znanego trzydziesto- czterdziestolatkom. Świetnie się czyta, jak na biografię nie jest też przesadnie opasła” – usłyszeliśmy.

„Sprawiedliwi i ich świat w fotografii Józefa Ulmy” to wydawnictwo albumowe. Na początku października tego roku w Markowej na Podkarpaciu odbywały się uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów. Wydarzenie bezprecedensowe zarówno jeśli chodzi o uznawanie świętych przez kościół Katolicki, jak i w samej Polsce, ponieważ została beatyfikowana cała rodzina, czyli rodzice razem z dziećmi. Jakby tego było mało, jednym z beatyfikowanych było dziecko jeszcze nie narodzone, które zostało zabite z matką Wiktorią. Gdy wczytujemy się trochę w historię rodziny Ulmów okazuje się, że Józef Ulma był pasjonatem fotografii i stąd też album, który ukazuje jego oczami (i oczami jego aparatu) prozę życia na podkarpackiej wsi. To są wydarzenia, które działy się w kontekście całej społeczności – śluby, pogrzeby... ale także są to fotografie jego żony, dzieci. Na samej okładce widzimy również jedno z jego dzieci uwiecznione przy odrabianiu lekcji. Przy czym należy tutaj również dodać, że autor tego albumu, pan Mateusz Szpytma, również jest niejako spokrewniony z rodziną Ulmów, ponieważ sam pochodzi z Podkarpacia. Dodaje to sentymentalnej głębi jego pracy nad albumem opartym na materiałach źródłowych.

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA

Trzecią pozycją, którą poleciło nam Wydawnictwo IPN, jest dwutomowe wydanie książki „Rurarz Spasowski żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.” Patryka Pleskota.

Tłem wydarzeń jest Polska i stan wojenny, wprowadzony 13 grudnia 1981 roku i reakcje na jego wprowadzenie dwóch dyplomatów. Jeden był ambasadorem w Stanach Zjednoczonych, drugi w Japonii. Następstwa ich działań spowodowały, że jeden z nich został przeniesiony, lub raczej ewakuowany z Tokio do Stanów Zjednoczonych. Są to dwa dosyć obszerne dzieła, opowiadające losy tych panów, ale także nakreślające szerszy kontekst – w jakich warunkach oni działali, próba opisania, co się kryło za takimi, a nie innymi decyzjami oraz jakie to miało później skutki i konsekwencje.

Wydawnictwo CM

Absolutną nowością jest seria trzech albumów „Zaginiony Górny Śląsk”, „Niewidzialny Dolny Śląsk” oraz „Niewidzialne miasto”
- proponuje naszym czytelnikom przedstawicielka Wydawnictwa CM

Centrum Mieroszewskiego

Dlaczego czytam książki? Chyba dlatego, żeby się trochę oderwać od rzeczywistości i znaleźć ukojenie. W szczególności, kiedy czytam beletrystykę. To też pozwala człowiekowi się rozwinąć. Co polecam? To zależy. Dla historyków mamy serię „Dokumetny do historii stosunków polsko-sowieckich”, a dla tych, którzy wolą beletrystykę polecam pozycję „Wojna 2022” – zbiór esei, wierszy i dzienników najwybitniejszych ukraińskich pisarzy, którzy napisali swoje teksty zaraz po rozpoczęciu wojny.
- opowiada nam przedstawicielka Centrum Mieroszewskiego

Wydawnictwo Lira

Uwielbiam czytać książki dlatego, że zawsze odkrywam jakieś ciekawostki historyczne, poszerzam swoją wiedzę i oczywiście uruchamia się wtedy wyobraźnia. Uwielbiam wnikać w te światy, które odkrywam. Zdecydowanie polecam książkę „Rock po polsku”. Jest to książka wydana przez dziennikarza muzycznego, pana Konrada Wojciechowskiego. W środku znajdziemy piękną makietę, pełną zdjęć z archiwum autora, pokazujących rozwój polskiej sceny rockowej. Dużo smaczków, ciekawostek, piosenkarzy, wykonawców i ogólnie historii polskiego rocka. Jest to też książka idealna na prezent.
- proponuje przedstawicielka Wydawnictwa Lira

Instytut Polonika

REKLAMA
Dlaczego warto czytać? Po pierwsze, pomaga to w rozwijaniu mowy, ale też w zdobywaniu wiedzy, której albo nie dostaliśmy w szkole, albo która nas po prostu interesuje. Mogę polecić książkę „Marian Lalewicz architekt petersbursko-warszawski”. Opowiada ona o architekcie, który zaprojektował bardzo wiele tak w Warszawie, jak i w innych miejscach. Można z tą książką przejść się po stolicy, patrząc na budynki jego autorstwa.
- poleca nam przedstawiciel Instytutu Polonika

Wydawnictwo Bellona

Warto czytać książki, ponieważ to bardzo pobudza wyobraźnię, wiele uczy, a także pomaga uczyć innych. Zachęcam więc do czytania i kupowania książek, zwłaszcza tych papierowych, bo nie ma to jak papier. Polecam książkę Martyna Rady „Wspaniałe królestwa. Dzieje Europy Środkowej”
- proponuje przedstawicielka Wydawnictwa Bellona

Wydawnictwo Graf_ika

Dlaczego warto czytać książki? Myślę, że to poszerzanie własnych wartości i ciekawości. Jestem już z pokolenia, które preferuje e-booka, ale samo doświadczenie dotykania książek również jest ciekawe, pierwszy wdech, kiedy otworzymy nową książkę. Polecam naszą nowość, książkę „Cywilizacja pierwotna”, ale też „Herbarz polski” wydany w nowej oprawie.
- poleca przedstawicielka Wydawnictwa Graf_ika

Wydawnictwo REBIS

Każda książka to podróż w nieznane. Nigdy nie wiesz, jaką drogą cię powiedzie, dokąd na końcu zaprowadzi. Powiedz mi, co czytasz, zdradź, co lubisz najbardziej, a powiesz mi sporo o sobie. Więcej nawet niż myślisz. Nie chodzi o żaden tam gust, jak skłonni są pochopnie sądzić niektórzy, tylko o zamiłowanie do czegoś, co cię w lekturze pociąga.
- czytamy w książce „Wiwat! Saga wielkopolska” Marka Hendrykowskiego, którą zaproponował nam Dom Wydawniczy REBIS.

Wydawnictwo ZNAK

Ostatnio bardzo dobrze sprzedaje się nowa książka Normana Davies'a „Galicja”, mogę ją polecić. A dlaczego warto czytać? Każdy ma swoje preferencje i powody, aby czytać. Książki historyczne warto choćby po to, aby poznać tę historię i trochę rozszerzyć swoją wiedzę.
- mówi przedstawiciel Wydawnictwa ZNAK

Księży Młyn

Dlaczego warto czytać? Jest tyle odpowiedzi, że nie wiem, której udzielić.  Dla przyjemności, dla poznawania świata, dla czerpania wiedzy, dla głębokiej refleksji, chyba z każdego powodu! Polecam szczególnie książkę „Nasz Świdermajer” Hanny Litwin. To nie jest książka, typowa w naszej ofercie, a opisuje sagę rodziny. Nie jest to stricte powieść, a raczej opowieść, a więc mocno osadzona w wydarzeniach historycznych w Polsce i w Europie, a także lokalnie – w Świdrze i Otwocku. Jest nostalgiczną podróżą w przeszłość.
- opowiada nam przedstawicielka Domu Wydawniczego Księży Młyn

KARTA

Nasza nowość, Decyzje „Bora”, to jest książka autobiograficzna. Są tu teksty samego Bora, ale i innych ludzi o Borze. Są to teksty źródłowe, cała, pełna biografia Bora-Komorowskiego, bogato ilustrowana. W niedzielę odbęcie się również spotkanie promocyjne, poświęcone tej książce. A dlaczego warto czytać książki? Dla mnie to jest nieustające poznawanie świata. Zaskakuje mnie, jak wiele historii z przeszłości ma oddźwięk w teraźniejszości, którego się nie zauważa. Dopiero, kiedy poznaje się historię, to zaczyna się rozumieć „aha, to dlatego teraz tak jest”.
- Mówią nam przedstawiciele Ośrodka KARTA

Wybieracie się na Targi Książki Historycznej 2023? Koniecznie sprawdźcie te informacje!

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone