Donna Fletcher Crow – „Morderstwo w klasztorze” – recenzja i ocena

opublikowano: 2012-04-19 13:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Życie angielskiego klasztoru Kirkthorpe upływa w atmosferze kontemplacji i modlitwy. Zupełnie niespodziewanie rutynę dnia codziennego zakłóca brutalne morderstwo.
REKLAMA
Donna Fletcher Crow
Morderstwo w klasztorze
cena:
42,90 zł
Wydawca:
Promic
Tłumaczenie:
Krzysztof Kurek
Rok wydania:
2012
Okładka:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
544
Format:
140 x 225
ISBN:
978-83-7502-283-4

Ofiarą morderstwa pada ojciec Dominic, bardzo szanowany przez wszystkich zakonników z racji swego zaangażowania w pomoc krajom afrykańskim. Ostatnie chwile swego życia spędził na rozmowie z Felicity, podziwiającą go kandydatką do stanu duchownego, której powierzył on nawet swój notatnik. Właśnie na podstawie zawartych w nim notatek ustalono, że kluczem do rozwiązania zagadki jego morderstwa jest postać świętego Kutberta, charyzmatycznego biskupa Northumbrii z VII wieku. Obok Felicity do rozwiązania zagadki morderstwa wyznaczony został ojciec Antony, znawca okresu, w którym żył święty Kutbert. Wkrótce dwóch zakonnych detektywów rusza w podróż śladami ojca Dominica i świętego Kutberta. W tej podróży spotykają przyjaciół, którzy okazują się wrogami i wrogów, którzy okazują się przyjaciółmi, i wielokrotnie muszą zmieniać ustalone wcześniej poglądy na otaczającą ich rzeczywistość. Żadnemu recenzentowi nie wypada zdradzać więcej z fabuły książki kryminalnej.

Tak więc nasi bohaterowie podróżują po północnej Anglii i południowo-wschodniej Szkocji w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, kto i dlaczego zabił. Oczywiście czytelnicy książki, podróżując wraz z nimi, poznają przy okazji historię pierwszych wieków chrześcijaństwa na Wyspach Brytyjskich. Jak zawsze w przypadku podróży odbywanych za pomocą książek, niepotrzebne nam są bilety i pieniądze, tutaj niezbędna jest jedynie szczypta wyobraźni.

Donna Fletcher Crow nie jest osobą nieznaną na rynku wydawniczym. Wręcz przeciwnie – napisała i wydała już sporo ponad trzydzieści książek. Jest przy tym przedstawicielką kierunku w powieści sensacyjnej, który można określić jako „kościelny kryminał”. O tym, że Kościół może być pasjonującym tłem dla najrozmaitszych kryminałów, przekonały się już tysiące czytelników na świecie. Teraz przekonać się o tym będą mogli także polscy czytelnicy.

Niniejsza książka otwiera nową serię wydawnictwa Promic – „Corpus delicti”, składającą się z powieści sensacyjnych. Jeżeli chcemy tę książkę porównać z jakąś inną, niemal od razu przychodzi nam na myśl „Imię róży”. W tym miejscu trzeba uczciwie przyznać, że „Morderstwo w klasztorze” nie dorównuje powieści Umberta Eco, choć dystans dzielący powstanie obu książek wcale nie jest tak duży.

Dobrą stroną „Morderstwa w klasztorze” jest to, że jak już wspomniałem, przy okazji śledzenia intrygi czytelnik mimochodem dowiaduje się wielu rzeczy związanych z historią chrześcijaństwa brytyjskiego. Sama intryga zawarta w książce jest wciągająca, chociaż zapewne wprawny czytelnik kryminałów będzie potrafił domyślić się tego, kto jest w niej głównym czarnym charakterem. Niejako przy okazji zaprezentowany został brytyjski system opieki nad pielgrzymami oraz wszelkie zawarte w nim ułatwienia.

Książka ta nie jest przeznaczona dla historyków, chyba że chodzi o historyków lubiących zagadki detektywistyczne. Natomiast bez żadnych wątpliwości książkę można polecić tym wszystkim, którzy szukają ciekawej lektury na kilka wieczorów.

Redakcja: Michał Przeperski

Korekta: Dagmara Jagiełło

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Ryszard Struck
Radny Jastarni, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Jastarni i pisarz regionalny. Jego dorobek książkowy obejmuje: „Bedeker jastarnicki”, „Półwysep Helski od A do Z”, „Jastarnia – od rybołówstwa do turystyki” oraz „Legendy rybackie” i zbiór anegdot „Jastarnia się śmieje”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone