„Droga do królestwa” – już niebawem premiera filmu o Mieszku I

opublikowano: 2018-04-26, 14:19
wszelkie prawa zastrzeżone
Czy w działaniach Mieszka I można dopatrzyć się strategii budowy państwa? Jak naprawdę wyglądała mapa jego włości? Między innymi na te pytania próbuje odpowiedzieć film popularnonaukowy „Droga do królestwa”.
reklama
Mieszko I wg. Jana Matejki (domena publiczna).

Film powstał w ramach wielokrotnie nagradzanej serii „Tajemnice początków Polski”. Jej pomysłodawcą i reżyserem jest Zdzisław Cozac. Najnowszy odcinek prezentuje szlak podbojów ziem plemiennych w dorzeczach Odry i Wisły przez pierwszego historycznego władcę Polski – Mieszka I.

„Mało jest prób odpowiedzi na pytania, jak duży obszar zdołał podporządkować sobie Mieszko I, jakich rywali musiał pokonać, na jakich terenach szczególnie mu zależało. Czy w ogóle w jego działaniach można się dopatrywać jakiejś strategii budowy państwa? Moja najnowsza produkcja próbuje rzucić światło na te zagadnienia” – powiedział PAP Zdzisław Cozac.

Premiera produkcji będzie miała miejsce w TVP Historia 3 maja o godz. 20:45. Powtórki zaplanowano na 4 maja (godz. 11:00) i 5 maja (godz. 18:50). Natomiast emisję w TVP1 zaplanowano na czerwiec – poinformował Cozac.

W swojej najnowszej produkcji Cozac próbuje zweryfikować kształt przygotowanej przez współczesnych naukowców mapy państwa Mieszka I – która wygląda niemalże jak współczesne granice Polski, poprzez poszukiwanie śladów archeologicznych ekspansji pierwszego historycznego władcy Polski w różnych regionach kraju.

„Film ma uzmysławiać, że popularna mapa państwa Mieszka I zawiera wiele nieścisłości i mogłaby wyglądać inaczej. Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że Mieszkowi I udało się zapanować nad ludnością zamieszkującą większość terenów nad Odrą i Wisłą, i stworzyć organizację, z której wyrosła królewska Polska” – uważa reżyser.

Widz dowie się m.in., że Piastowie błyskawicznie stworzyli swoje władztwo i że – jak wyjaśnia w filmie prof. Władysław Duczko – „była to prywatna własność tej rodziny, tego rodu". Jeśli chodzi o środki na utrzymanie drużyny i budowę nowych grodów to zdaniem cytowanego w filmie prof. Jerzego Strzelczyka istnieje coraz szersze przekonanie, że handel niewolnikami stanowił pokaźne źródło dochodów Mieszka.

Podobnie jak w poprzednich filmów z serii „Tajemnice początków Polski” sceny z badań archeologicznych przeplatają się z animacjami komputerowymi grodów i inscenizacjami z udziałem dziesiątek odtwórców. Przebieg naukowego śledztwa, opartego na badaniach dendrochronologicznych i hakowej konstrukcji wałów grodowych, wytyczają wypowiedzi kilkunastu archeologów i historyków.

Konsultantami naukowymi „Drogi do królestwa” byli archeolog prof. Andrzej Buko i historyk – prof. Jerzy Strzelczyk. Przed kamerą wystąpiło 18 naukowców. Partnerem projektu był Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Film powstał w koprodukcji z TVP Historia dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Szymon Zdziebłowski

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Marcin Sałański
„Wielcy polskiego średniowiecza”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-09-9
reklama
Komentarze
o autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone