Drugie spotkanie e-warszawiaków. Relacja „Histmaga”

opublikowano: 2009-10-10 02:19
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W czwartek 8 października, w gmachu Politechniki Warszawskiej, odbyło się zorganizowane przez redakcję „Stolicy” spotkanie e-warszawiaków – twórców stron internetowych poświęconych Warszawie, w dużej części historyków-hobbystów. W ramach spotkania zorganizowano debatę „Prawne aspekty Internetu”, w której w roli panelistów wystąpili specjalizujący się w ochronie własności intelektualnej oraz prawie prasowym prawnicy i eksperci współpracujący z ustawodawcą: dr Wojciech Machała, Wojciech Dziomdziora oraz Robert Kroplewski. Ważną częścią spotkania było też rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą stronę internetową o Warszawie.
REKLAMA

Podczas rozpoczynającej spotkanie debaty dyskutowano o przepisach prawnych, jakie obowiązują wszystkich tych, którzy prowadzą rozmaite strony internetowe, blogi, portale, fora. Wspomniano m.in. o obowiązku rejestracji stron internetowych, jaki niedawno zapowiadało Ministerstwo Kultury. Obowiązku, który miał dotyczyć wszystkich właścicieli stron, również blogów. Jak usłyszeliśmy podczas debaty, z obowiązku tego Ministerstwo częściowo się wycofało. Częściowo, bowiem jeśli ktoś będzie chciał być uznanym za prasę, to będzie mógł się zarejestrować i prawom obowiązującym prasę podlegać. Tak jest zresztą również w tym momencie (przykładowo „Histmag” jest zarejestrowanym tytułem prasowym).

Znaczna część spotkania dotyczyła prawa autorskiego (w tej chwili nie są prowadzone żadne oficjalne prace nad zmianą tego prawa). Zaproszeni na debatę eksperci podkreślali, iż wbrew częstym opiniom nie jest tak, jakoby wprowadzone do sieci treści automatycznie zyskiwały status „wolnych”, dostępnych do dowolnego wykorzystania. W związku z rozwojem Internetu i jego powszechnością, obecne tendencje w ustawodawstwie zmierzają do zaostrzania przepisów chroniących prawa autorów i ich własność. Dla tych, którzy te własności wykorzystają, pewnym rozwiązaniem jest czerpanie z zasobów na licencji Creative Commons. Innym rozwiązaniem jest oczywiście uzyskanie zgody na wykorzystywanie chronionych prawem autorskich materiałów.

Nie wiedząc co dokładnie będzie się w przyszłości zmieniać w prawie autorskim, nie chcąc też spekulować, ale znając swoje oczekiwania, prowadzący spotkanie poświęcili nieco uwagi kwestii praw tzw. utworów osieroconych, a więc utworów, w przypadku których, nie jesteśmy w stanie zlokalizować ich twórcy lub jest to bardzo skomplikowane. Według ekspertów kwestia praw do tych utworów wymaga uregulowania. W tej i podobnych kwestiach należy godzić ochronę praw z rozwojem i wymianą danych. Ustawa powinna mówić, jakie kroki powinno się podjąć w celu odszukania właściciela praw. Jeśli mimo podjętych kroków taka osoba nie zostaje znaleziona ZAiKS, jakaś inna organizacja zbiorowego zarządzania lub Ministerstwo Kultury powinni wydawać licencję dla tego, kto takie poszukiwania bezowocnie zakończył.

REKLAMA

Uwadze ekspertów nie uszła także kwestia cytowania. Przy zamieszczaniu urywków lub całych utworów ważne są cele, jakie kierują osobą, która dane treści redystrybuuje – podkreślali paneliści. Słuszne cele to nauczanie czy analiza krytyczna. Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi jedynie o uatrakcyjnienie własnego przekazu. Kolejna kwestia związana z cytowaniem to nakaz umieszczania cytatów w kontekście własnego twórczego wywodu. Mówiąc o cytowaniu poruszano temat nie tylko o tekstu, ale także np. fotografii. Wybór jednego zdjęcia z albumu kilkudziesięciu zdjęć także podlega pod definicję cytowania.

***

Po rozmowach ekspertów przyszła kolej na pytania od zgromadzonej publiczności. Autorzy serwisów przede wszystkim pytali o konkretne rozwiązania problemów, z jakimi sami się spotkali. Poza tematyka prawną na spotkaniu pojawił się także temat historii.

Historyczne zaangażowanie e-warszawiaków, podobnie jak rok temu, doceniła Kapituła Nagrody „Syrenka w sieci” 2009, która spośród zgłoszonych do konkursu stron internetowych, nominowała także te zajmujące się "Warszawą na starych kartach pocztowych":www.bylotakiemiasto.pl, "fortyfikacjami":www.forty.waw.pl, "historią Siekierek":www.korzeniesiekierek.pl, "warszawskim dziedzictwem przemysłowym":www.madein.waw.pl, "historią i sztuką warszawskich cmentarzy":www.sowa.website.pl oraz "wizerunkami dawnej Warszawy":www.starawarszawa.pl.

Strony poświęcone historii były nie tylko nominowane do nagrody. Jedna z nich zdobyła pierwsze miejsce ("Cmentarium. Cmentarze - ich historia i sztuka":www.sowa.website.pl), inna wyróżnienie ("Korzenie Siekierek. Historia pisana losami rodzin":www.korzeniesiekierek.pl). Laureatom serdecznie gratulujemy! Obie strony wkrótce zrecenzujemy na łamach „Histmaga”.

Spotkanie e-warszawiaków było nie tylko okazją do pozyskania cennych porad prawnych, ale także wymienia opinii oraz podzielenia się swoim doświadczeniem. Również doświadczeniem w redagowaniu stron poświęconych historii.

Zobacz też

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone