Dwa nieznane malowidła Rafaela odkryto po 500 latach w Watykanie

opublikowano: 2017-12-19 09:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Podczas czyszczenia i konserwacji jednej z sal Muzeów Watykańskich odkryto dwa nieznane dotąd malowidła słynnego artysty Rafaela.
REKLAMA

Malunki przedstawiające dwie postacie kobiece – „Sprawiedliwość” i „Przyjaźń” – mogą być, zdaniem ekspertów, ostatnimi pracami Rafaela powstałymi przed jego przedwczesną śmiercią w wieku zaledwie 37 lat.

Od 1508 roku, początkowo na zlecenie Juliusza II, Rafael pracował nad ozdabianiem Stanz Watykańskich, reprezentacyjnych apartamentów papieskich (zwanych dziś też Stanzami Rafaela). Artysta ukończył trzy sale, jednak prace w tzw. Sali Konstantyna musieli dokończyć po jego śmierci inni artyści i zapewne dlatego zapomniano, że to właśnie słynny Raffaello Santi jest autorem „Sprawiedliwości” i „Przyjaźni” (powstałych ok. 1519 roku).

Odkrycia dokonano dzięki wykorzystanej w malowidłach farbie olejnej, co wyróżniało je wśród innych dzieł zdobiących salę. O tym, że Rafael pracował nad namalowaniem techniką olejną dwóch postaci kobiecych pisał już Giorgio Vasari w swoich słynnych „Żywotach najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów” z 1550 roku. To pozwoliło rozwikłać kolejną z watykańskich zagadek.

Jak oceniła Barbara Jatta, dyrektor Muzeów Watykańskich, konserwacja malunków potrwa do 2022 roku i pochłonie koszt ok. 3 mln euro.

„Iustitia”, fresk Rafaela umieszczony na suficie Stanza della Segnatura w Pałacu Watykańskim (domena publiczna).

Raffaello Santi (1483-1520) był włoskim malarzem i architektem, jednym z najwybitniejszych twórców epoki renesansu. Zasłynął przede wszystkim z licznych przedstawień Madonny oraz portretów, był także autorem fresków w Stanzach Watykańskich, w tym najsłynniejszego z nich – „Szkoły Ateńskiej”. W Polsce kojarzony jest m.in. z przypisywanym mu „Portretem młodzieńca”. Praca ta znajdowała się swego czasu w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, jednak w trakcie II wojny światowej została zagrabiona przez Niemców, a w 1945 roku ostatecznie zaginęła i nie odzyskano jej do dziś.

Źródła: focus.pl, deon.pl

Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone