„Dywizjon 303” Planszową Grą Wojenną Roku 2010

opublikowano: 2011-04-10 12:34
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
5 kwietnia br. zapadło decydujące rozstrzygnięcie w konkursie na Planszową Grę Wojenną Roku 2010 o charakterze edukacyjnym. Zwycięzcą okazał się „Dywizjon 303” wydany przez Instytut Pamięci Narodowej.
REKLAMA

W konkursie na najlepszą planszową grę wojenną o charakterze edukacyjnym, która weszła na polski rynek w 2010 r. zorganizowanym przez forum internetowe strategie.net.pl oraz portal polter.pl zwyciężyła gra strategiczno-losowa „Dywizjon 303” wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jest ona dostępna w trzech wersjach językowych: polskim, czeskim i angielskim.

Rozrywka przeznaczona jest dla dwóch osób, które mają do dyspozycji 12 dwustronnych żetonów oraz 3 specjalnie oznaczone kości do rzucania. Jeden gracz walczy alianckimi siłami lotniczymi natomiast drugi samolotami Luftwaffe. Jego rola polega na bombardowaniu brytyjskich miast podczas gdy jego adwersarz stara się temu zapobiec. Zmagania odbywają się na planszy wzorowanej na stole sztabowym Centrum Dowodzenia RAF.

Grę promuje utwór znanego w Polsce szwedzkiego zespołu muzycznego Sabaton zatytułowany: „Aces in Exile” („Asy na uchodźstwie”) opowiadający o bohaterstwie polskich i czechosłowackich lotników podczas Bitwy o Anglię.

Gra „Dywizjon 303” powstała z myślą o uczczeniu okrągłej 70. rocznicy Bitwy o Anglię. Jej premiera miała miejsce jesienią 2010 r. Po raz pierwszy na świecie zaprezentowano ją we wrześniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli, z kolei w Polsce – w listopadzie w Łodzi.

Źródła: polskieradio.pl ; ipn.gov.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone