Autorzy: Dariusz Wierzchoś , Anna Nowakowska-Wierzchoś
Tagi: Reportaże/relacje, Historia społeczna, Historia kobiet, Naukowcy, XIX wiek, Polska, Warszawa, Mazowsze
Opublikowany: 2009-02-14 21:46
Licencja: wolna licencja

Działaczki, feministki, obywatelki… Pierwsze spotkanie Feministycznego Salonu Historycznego

13 lutego w piątek o godzinie 18 w Planie Be, jednym z bardziej interesujących lokali w przestrzeni warszawskiej, odbyła się wielka inauguracja Feministycznego Salonu Historycznego. Pomimo fatalnej pogody, złej aury i pechowej daty, na spotkaniu stawiło się ok. 20 osób płci obojga (z dużą przewagą kobiet), w różnym przedziale wiekowym. Seria spotkań odbywa się pod patronatem „Histmaga” i „Feminoteki”.
REKLAMA

Iwona Dadej zażartowała, iż nieprzypadkowo spotykamy się w wigilię Walentynek, bowiem św. Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale w przeszłości jego symbolem był uleczony ze ślepoty chłopiec. Nie jest to złośliwa sugestia, że płeć męska jest ociemniała i nie widzi kobiet w historii. Metafora ta, jak się w trakcie spotkania okazało, odnosi się do nas wszystkich, które nie znają własnej historii i ulegają, wraz z całym społeczeństwem, powszechnej w ostatnich latach teczkowej historii politycznej.

Na temat spotkania inaugurującego wybrałyśmy nieprzypadkowo samoorganizowanie się kobiet, tworzenie autonomicznych przestrzeni kobiecych, czytelni, klubów, czy też salonów, które raczej kojarzą się z kobietą jako ozdobą towarzystwa, gospodynią spotkań, na których pierwsze skrzypce grają inni.

Gościniami naszego spotkania były badaczki historii społecznej XIX i początków XX wieku dr Agnieszka Janiak-Jasińka z Instytutu Historycznego UW oraz dr Katarzyna Sierakowska z Instytutu Historii PAN, autorki i redaktorki tomu „Działaczki społeczne, feministki, obywatelki… Samoorganizowanie się kobiet na ziemiach polskich do 1918 roku na tle porównawczym.” (wyd. Neriton, Warszawa 2008).

Dr Agnieszka Janiak-Jasińska
Dr Katarzyna Sierakowska

Kulisy powstania książki, zebranie badaczy zajmujących się tzw. historią kobiet, stały się punktem wyjścia do rozmowy o podejściu „prawdziwych” historyków, czyli specjalistów od wojskowości i polityki, do badaczy zajmujących się historią społeczną. Dr Janiak-Jaińska opowiedziała o wielkiej pracy prof. Anny Żarnowskiej dla polskiej historii społecznej, która nie tylko wykształciła, ale i wypromowała wiele wspaniałych badaczek i badaczy, a także potrafiła zgromadzić wokół siebie osoby, które nie obawiały się wyjść poza mainstream nauk historycznych i zgodziły się wziąć udział w badaniach, których owocem było dziewięć tomów z serii „Kobieta i…”

Na pytanie czy powyższe publikacje wpisują się w nurt historii społecznej, women studies, gender studies, czy herstorii, Dr Janiak Jasińska odpowiedziała, że udzieli odpowiedzi, jeśli ktoś poda jedną poprawną definicję tych określeń. Ku radości zgromadzonych stwierdziła, że historia kobiet jest częścią historii. Rzetelny historyk badając np. historię społeczną powinien w swych badaniach podejmować również temat kwestii kobiecej, ponieważ jest one częścią społeczeństwa.

Anna Nowakowska, pierwsza z organizatorek spotkania
Druga organizatorka, Iwona Dadej, podczas rozmowy z Dr Agnieszką Janiak-Jasińską.

Wbrew naszym obawom, w trackie spotkania wywiązała się żywa dyskusja. Wiele osób z wypiekami na twarzy słuchało bardzo energicznych historyczek, które wprost zaczarowały zebraną na sali grupkę. Po reakcjach gości widać było potrzebę pogłębienia wiedzy. Słuchacze i słuchaczki nie bali się zadawać pytań, a nawet wtrącać swoich opinii do wypowiedzi ekspertek. Jako pierwsi pytania zadali zgromadzeni na sali nieliczni panowie.

Zebrani goście, jak widać w większości panie...

Pytania z sali dotyczyły nie tylko historii emancypantek, ale także kobiet współczesnych np. z ruchu „Solidarność”. Duże zainteresowanie wzbudziła problematyka podstaw programowych w nauczaniu historii, gdzie tradycyjnie stawia się na Panteon Narodowy, w niebyt odsuwając lekcje z historii społecznej, rodzenia się postaw i ruchów obywatelskich.

...choć nie tylko.

Kolejne spotkanie Feministycznego Salonu Historycznego już w marcu!

Tekst autorstwa Anny Nowakowskiej, jednej z organizatorek spotkania. Fotografie wykonał Dariusz Wierzchoś.

Zobacz też

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Dariusz Wierzchoś
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Zakład Historii Krajów Europy Środkowo-Wschodniej) oraz Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Specjalista w zakresie historii najnowszej Ukrainy i Rosji. Autor książki „Generał Piotr Wrangel - Działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. oraz rozdziału „Krym. Od Scytów do Rosjan” w książce „Źródła Nienawiści: Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” pod redakcją Kamila Janickiego.

Wszystkie teksty autora
Anna Nowakowska-Wierzchoś
Doktor historii, archiwistka. Autorka książki Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu (Kraków 2009) oraz artykułów naukowych i popularnych poświęconych aktywności społecznej i politycznej Polek w kraju i na emigracji w XX w., a także edycji tekstów źródłowych. W 2014 r. obroniła w IH PAN doktorat pt. „Konopniczanki”. Związek Kobiet Polskich we Francji im. Marii Konopnickiej w latach 1944-1950.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy