Europa walczy - bardzo ważna książka?

opublikowano: 2008-07-22 23:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Norman Davies już we wstępie do swojej najnowszej książki pokazuje, jak niewiele przeciętny Europejczyk wie o II wojnie światowej. „Europa walczy 1939-1945” ukaże się za miesiąc nakładem wydawnictwa „Znak”. Czy podobnie jak poprzednie książki angielskiego historyka ma szanse stać się bestsellerem?
REKLAMA
Norman Davies
_Europa walczy 1939-1945_
cena:
Wydawca:
[Znak](http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2176,tytul,Europa%20walczy%201939-1945.%20Nie%20takie%20proste%20zwyci%C4%99stwo)
Liczba stron:
648
ISBN:
978-83-240-1010-3
  1. Czy potraficie wymienić pięć najważniejszych bitew, jakie w czasie wojny stoczono w Europie? Albo jeszcze lepiej: dziesięć?
  2. Czy potraficie wymienić główne ideologie, które walczyły o prymat podczas wojny w Europie?
  3. Czy potraficie podać nazwę największego obozu koncentracyjnego, który działał w Europie w latach 1939-1945?
  4. Czy potraficie powiedzieć, który z narodów Europy poniósł w czasie wojny największe straty wśród ludności cywilnej?
  5. Czy potraficie podać nazwę okrętu, który zatonął w czasie wojny, powodując śmierć największej liczby ludzi?

We wstępie do swojej najnowszej książki Norman Davies stawia czytelnikom pięć powyższych pytań. Jednocześnie wyjaśnia, że zadawał je wielokrotnie na spotkaniach z czytelnikami i niemal nigdy nie uzyskiwał jasnych i prawidłowych odpowiedzi. Właśnie to natchnęło go, by napisać książkę, która przystępnie opisze dzieje drugiej wojny światowej. Po pierwsze przedstawi je, po drugie zaś obedrze je z panujących od lat mitów: o tym, że tylko Niemcy byli „źli”, że tylko oni tworzyli obozy koncentracyjne, że losy wojny rozstrzygnęły się na Zachodzie, a lądowanie w Normandii było ważniejsze niż bitwa pod Stalingradem. Zdaniem Daviesa, dopiero gdy będziemy znać możliwie bezstronny „trzon” historii, będziemy w stanie zagłębić się w jej meandry i zakamarki.

Książka zebrała na Zachodzie mieszane, choć w zdecydowanej większości pozytywne recenzje. Doceniono ją za doskonały język, przystępność i wyważenie, ale zarazem krytykowano autora za brak nowych źródeł i odkrywczych teorii. Przede wszystkim jednak, chwalono „Europe at War” za pokazanie historii II wojny światowej „globalnie”. Nie tylko historii Amerykanów, Niemców czy Rosjan, ale całej historii tych sześciu lat. O dziwo wcześniej nie powstała żadna tego typu synteza.

Tymczasem każdy naród posiada swoją własną historię II wojny światowej. Inaczej wygląda ona w oczach Polaków, inna jest dla Amerykanów czy Rosjan. Często nie chodzi jedynie o różnie rozłożone akcenty, ale całe rozdziały dziejów. Według historiografii rosyjskiej Stalin wyzwalał Europę środkową. Z kolei według polskiej, bezwzględnie ją podbijał. Naukowcy amerykańscy tymczasem wciąż często twierdzą, że cokolwiek nie robił, nie miało to większego znaczenia. Prawdziwa wojna ich zdaniem toczyła się na Atlantyku, Pacyfiku i ich wybrzeżach.

Czy Daviesowi udało się pokazać jedną, najbliższą prawdy historię największego konfliktu w historii? Jeśli tak, to niewątpliwie będzie to bardzo ważna książka.

Na to pytanie jeszcze przed premierą spróbujemy odpowiedzieć w recenzji „Europa walczy 1939-1945: Nie takie proste zwycięstwo”.

Zobacz też:

Norman Davies - dyskusja na forum.histmag.org

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone