Europa walczy - bardzo ważna książka?

opublikowano: 2008-07-22, 23:48
wszelkie prawa zastrzeżone
Norman Davies już we wstępie do swojej najnowszej książki pokazuje, jak niewiele przeciętny Europejczyk wie o II wojnie światowej. „Europa walczy 1939-1945” ukaże się za miesiąc nakładem wydawnictwa „Znak”. Czy podobnie jak poprzednie książki angielskiego historyka ma szanse stać się bestsellerem?
reklama
Norman Davies
_Europa walczy 1939-1945_
cena:
79,00 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
[Znak](http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2176,tytul,Europa%20walczy%201939-1945.%20Nie%20takie%20proste%20zwyci%C4%99stwo)
Liczba stron:
648
ISBN:
978-83-240-1010-3
  1. Czy potraficie wymienić pięć najważniejszych bitew, jakie w czasie wojny stoczono w Europie? Albo jeszcze lepiej: dziesięć?
  2. Czy potraficie wymienić główne ideologie, które walczyły o prymat podczas wojny w Europie?
  3. Czy potraficie podać nazwę największego obozu koncentracyjnego, który działał w Europie w latach 1939-1945?
  4. Czy potraficie powiedzieć, który z narodów Europy poniósł w czasie wojny największe straty wśród ludności cywilnej?
  5. Czy potraficie podać nazwę okrętu, który zatonął w czasie wojny, powodując śmierć największej liczby ludzi?

We wstępie do swojej najnowszej książki Norman Davies stawia czytelnikom pięć powyższych pytań. Jednocześnie wyjaśnia, że zadawał je wielokrotnie na spotkaniach z czytelnikami i niemal nigdy nie uzyskiwał jasnych i prawidłowych odpowiedzi. Właśnie to natchnęło go, by napisać książkę, która przystępnie opisze dzieje drugiej wojny światowej. Po pierwsze przedstawi je, po drugie zaś obedrze je z panujących od lat mitów: o tym, że tylko Niemcy byli „źli”, że tylko oni tworzyli obozy koncentracyjne, że losy wojny rozstrzygnęły się na Zachodzie, a lądowanie w Normandii było ważniejsze niż bitwa pod Stalingradem. Zdaniem Daviesa, dopiero gdy będziemy znać możliwie bezstronny „trzon” historii, będziemy w stanie zagłębić się w jej meandry i zakamarki.

Książka zebrała na Zachodzie mieszane, choć w zdecydowanej większości pozytywne recenzje. Doceniono ją za doskonały język, przystępność i wyważenie, ale zarazem krytykowano autora za brak nowych źródeł i odkrywczych teorii. Przede wszystkim jednak, chwalono „Europe at War” za pokazanie historii II wojny światowej „globalnie”. Nie tylko historii Amerykanów, Niemców czy Rosjan, ale całej historii tych sześciu lat. O dziwo wcześniej nie powstała żadna tego typu synteza.

Tymczasem każdy naród posiada swoją własną historię II wojny światowej. Inaczej wygląda ona w oczach Polaków, inna jest dla Amerykanów czy Rosjan. Często nie chodzi jedynie o różnie rozłożone akcenty, ale całe rozdziały dziejów. Według historiografii rosyjskiej Stalin wyzwalał Europę środkową. Z kolei według polskiej, bezwzględnie ją podbijał. Naukowcy amerykańscy tymczasem wciąż często twierdzą, że cokolwiek nie robił, nie miało to większego znaczenia. Prawdziwa wojna ich zdaniem toczyła się na Atlantyku, Pacyfiku i ich wybrzeżach.

Czy Daviesowi udało się pokazać jedną, najbliższą prawdy historię największego konfliktu w historii? Jeśli tak, to niewątpliwie będzie to bardzo ważna książka.

Na to pytanie jeszcze przed premierą spróbujemy odpowiedzieć w recenzji „Europa walczy 1939-1945: Nie takie proste zwycięstwo”.

Zobacz też:

Norman Davies - dyskusja na forum.histmag.org

reklama
Komentarze
o autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone