Ewa Kassala – „Czas bogini” – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-10-05 07:17
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Początki dynastii Piastów i polskiej państwowości, czas gdy wiara w dawne słowiańskie bóstwa ma zostać zastąpiona nową religią. Ewa Kassala przedstawia swoją wizję tej historii w najnowszej powieści „Czas bogini”.
REKLAMA

Ewa Kassala – „Czas bogini” – recenzja i ocena

Ewa Kassala
„Czas Bogini”
nasza ocena:
8/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Grupa Wydawnicza Sonia Draga
Rok wydania:
2022
Okładka:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
328
Premiera:
24.08.2022
Format:
150 × 230 [mm]
ISBN:
978-83-8230-382-7
EAN:
9788382303827

Ewa Kassala jest pisarką oraz specjalistką w kwestiach autoprezentacji i kreowania wizerunku, zajmuje się szkolenia i prowadzeniem konferencji, autorką licznych poradników z tej tematyki. Szerokiemu gronu czytelników znana jest ze swoich powieści historycznych, traktujących o silnych postaciach kobiecych, jak na przykład trylogia o królowych Egiptu, „Żądze Kleopatry”, „Boska Nefretete”, „Hatszepsut”, czy o bohaterkach z czasów biblijnych, „Królowa Saby”, „Maria Magdalena”, „Semiramida”, przetłumaczone na angielski i hiszpański. Najnowsza książka autorki, „Czas bogini” osadzona została w bliższych nam czasach pierwszych Piastów.

Powieść podzielona jest na trzy części, „Czas Siemomysła”, „Czas Strażniczki” oraz „Czas Mieszka”. Pierwsza z nich rozpoczyna się, gdy Mieszko wraz z ojcem przybywa z wizytą na dwór Ottona I, opisuje panowanie Siemomysła i wygląd początków państwa Piastów. Historyczność tego władcy ze względu na brak źródeł pozostaje kwestią nierozstrzygniętą, w książce jednak już od pierwszych stron występują elementy fantastyczne, dające znać, że mamy do czynienia z dziełem wyraźnie opartym na wyobraźni autorki. Jednym z jej elementów jest kolejna z głównych postaci, Mira, czyli córka Siemomysła z pierwszego małżeństwa, przebywająca w tym czasie na Wyspie Kapłanek i szkoląca się na Strażniczkę Chramu.

Wątek magii i czarów, przeplata się przez całą powieść i związany jest przede wszystkim z przerażającą przepowiednią, zapowiadającą krwawy upadek starych bogów. Część druga powieści skupia się na losach Miry jako zwierzchniczki kapłanek i objęciu władzy przez Mieszka po śmierci Siemomysła. Zmagając się z zagrożeniami zewnętrznymi i chcąc umocnić pozycję księstwa, książę czyni plany włączenia go w krąg zachodniej, chrześcijańskiej cywilizacji. Trzecia część opowiada o początkach chrystianizacji Polski, realizowanej przez Jordana nawracającego ludzi na nową wiarę, którą w końcu, za namową przyszłej małżonki Dobrawy, przyjmuje także Mieszko. Kwestie polityczne, choć zaznaczone, nie są tak istotne w powieści, jak starania Miry i strażniczek o zapewnienie pokojowego przebiegu tych ogromnych, religijnych zmian.

REKLAMA

Ewa Kassala gruntownie przygotowała się do opisania czasów pierwszych Piastów, zapoznając się ze źródłami pisanymi, opracowaniami, odwiedzając wykopaliska archeologiczne i rozmawiając z ekspertami, w celu zapewnienia jak największej wiarygodności historycznej. Wiele kwestii wyjaśnia i dookreśla w przypisach, często powołując się na źródła archeologiczne przechowywane w muzeach i wplątując znane artefakty w narrację. Na uwagę szczególnie zasługuje wiernie i szczegółowo przedstawiony wątek wojny przeciwko Wieletom, w tym bitwa Mieszka I z Wichmanem i Wolinianami, konsultowany ze specjalistami od sztuki wojennej i strategii wojskowej.

„Czas Bogini” jest nie tylko odtworzeniem początków rosnącego w siłę państwa Piastów, kiedy to rozbudowywano grody i przejmowano zachodnie zwyczaje i religię. Bardzo istotną, o ile nie główną, rolę w powieści odgrywają dawne słowiańskie wierzenia, których wizja, oparta w dużej mierze na badaniach naukowych, musi czerpać również ze znanych podań, legend i baśni. W wątkach związanych z magią, rytuałami, kultem bogiń, bogów i natury autorka najbardziej pozwoliła dojść do głosu wyobraźni, wplatając w historię elementy fantastyczne. Bohaterowie, choć przedstawieni w sposób raczej wyidealizowany, nie są pozbawieni słabości, czego dowodem jest wątek handlu niewolnikami ukazujący wielu z nich w nie tak kryształowym świetle.

„Czas bogini” to powieść historyczna łącząca w sobie oparte na źródłach przedstawienie omawianych czasów z fikcją literacką. Autorka wzbogaciła znaną historię w wątki ukazujące  pradawne wierzenie i silne postaci kobiece, tworząc przyjemną w odbiorze i zdecydowanie godną polecenia fantastyczną opowieść osadzoną w czasach pierwszych Piastów.  

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Ewy Kassali „Czas bogini” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone