Fabiano Massimi – „Anioł z Monachium” – recenzja i ocena

Śmierć Geli Raubal to jedna z największych zagadek międzywojennych Niemiec. Dwudziestokilkuletnia siostrzenica Adolfa Hitlera, zastrzelona z jego rewolweru oraz w jego mieszkaniu, do tego podejrzewana o romans z wujem – sam splot tych czynników układa się w scenariusz dobrego kryminału. Jak zdecydował się go przedstawić Fabiano Massimi?

Fabiano Massimi – „Anioł z Monachium” – recenzja i ocena

Fabiano Massimi
„Anioł z Monachium”
Ocena: 8
49,99 zł
Wydawca: Znak literanova
Tłumaczenie: Mateusz Kłodecki
Rok wydania: 2021
Okładka: broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 528
Format: 144x205mm
ISBN: 978-83-240-7060-2
EAN: 9788324070602

Wrzesień 1931 roku. Do funkcjonariuszy monachijskiej policji napływa szczególne zawiadomienie – w apartamencie Prinzregentplatz 16 w Monachium znaleziono ciało 23-letniej Angeli Raubal, siostrzenicy Adolfa Hitlera. Śledztwo zyskuje najwyższy priorytet. Do wyjaśnienia sprawy zaangażowana zostaje dwójka najlepszych śledczych – komisarz Siegfried Sauer i jego zastępca Helmut Forster. Jest jednak jeden szczegół – na przeprowadzenie dochodzenia mają oni zaledwie osiem godzin. Po upływie tego czasu śledztwo zostanie umorzone. Funkcjonariusze angażują więc wszystkie dostępne środki. Zagłębiając się w szczegóły odkrywają jednak coraz więcej pytań i wątpliwości. Zanim zdołają je rozstrzygnąć, sprawa zostaje zamknięta, a zwłoki wywiezione z kraju. W tajemniczych okolicznościach ginie także dokumentacja dotycząca śmierci Geli oraz osoby mogące mieć kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia sprawy. Strach, zmowa milczenia oraz podejrzenia, grożące skandalem mogącym całkowicie pogrzebać przyszłość rosnącej w siłę partii. Taki obraz tajemniczej sprawy wyłania się z powieści Fabiano Massimiego. Dokąd prowadzi on swoich czytelników?

Historia przedstawiona w książce „Anioł z Monachium” osnuta jest wokół prawdziwych wydarzeń. Za punkt wyjścia autor przyjął śmierć Geli Raubal oraz narosłe wokół niej wątpliwości, podważające oficjalnie przyjętą wersją o samobójstwie dziewczyny czy prowadzące na trop zakazanego romansu między Hitlerem, a szczególnie ulubioną przez niego krewną. Autentyczne są również okoliczności prowadzące do wszczęcia śledztwa i wiele szczegółów dotyczących dochodzenia. Jak na utwór z gatunku beletrystyki, poparty jest on świetną kwerendą historyczną oraz opatrzony niemałą bibliografią. Miejsce, chronologia, postaci i wysuwane przez nie hipotezy, wywodzą się z przeanalizowanych przez autora kronik kryminalnych, podobnie rzecz wygląda z dokumentami czy artykułami prasowymi cytowanymi w książce. Prawdziwe raporty czy materiały z epoki autor przefiltrował przez własną wyobraźnię, autentycznym postaciom nadał fikcyjne myśli i na tej podstawie stworzył wartki kryminał, zabierający czytelnika w świat zmierzających ku nazizmowi Niemiec.

„Anioł z Monachium” nie jest wyłącznie opowieścią o śmierci Geli Raubal. To też historia kraju stopniowo zbaczającego ze ścieżki demokracji i skłaniającego się ku dyktaturze. W swojej książce autor wiernie odtworzył szczególny klimat Republiki Weimarskiej lat trzydziestych – pełen niepewności, strachu, poczucia nadciągającego niebezpieczeństwa, jak i rosnącego kultu jednostki oraz nasilającego się radykalizmu wyznawców Hitlera, coraz śmielej sięgających po władzę.

Z kart powieści wyłania się szczególny portret Monachium roku 1931 – miasta bezsilnie czekającego, aż rodzący się hitleryzm odbierze mu resztki niewinności. Zanim jednak tak się stanie, autor pozwala czytelnikom rozkoszować się szczególnym klimatem miasta, prowadząc ich po uliczkach i mrocznych zaułkach miasta czy zabierając do nastrojowych monachijskich knajp. W ten sposób ukazuje świat, który mimo iż pełen rodzących się już napięć – wkrótce stanie się jedynie nostalgicznym wspomnieniem.

Mimo solidnego podparcia historycznego, recenzowana książka pozostaje wciąż tylko powieścią. Przybiera ona formę wartkiego, świetnie napisanego kryminału, praktycznie od pierwszych stron wciągającego czytelników w skomplikowaną sieć kłamstw, tajemnic i intryg, rozgrywających się zarówno w obrębie komisariatu policyjnego, jak i w najwyższych kręgach partyjnych. Momentami co prawda fabuła wydaje się nieco przewidywalna – młody, niepokorny komisarz odważnie sprzeciwia się przełożonym próbującym umorzyć sprawę i naraża życie celem odkrycia prawdy. Do tego trudna przeszłość, taryfa ulgowa u nazistów dająca mu przepustkę do zdobywania niedostępnych innym informacji czy piękna dziewczyna i romans w tle. Kiedy jednak wydaje się, że sprawa zmierza ku oczywistemu rozstrzygnięciu, autor nagle komplikuje fabułę, całkowicie wywracając do góry nogami uporządkowany pozornie obraz świata. Ostatecznie czytelnikowi udaje się dotrzeć do prawdy – ta jednak okazuje się równie szokująca jak fakt, że nikt nie jest tu w zasadzie tym, kim się wydawał.

„Anioł z Monachium” autorstwa Fabiano Massimiego to opowieść o dziewczynie wymazanej z kart historii, której rozkwitające dopiero co życie poświęcone zostało na ołtarzu interesów partyjnych. To jednak również opowieść o strachu, apatii i bierności kraju, obojętnie przyglądającego się nadciągającej nieuchronnie tragedii. Pozycja zdecydowanie warta polecenia – nie tylko miłośnikom historycznych klimatów.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Fabiano Massimiego „Anioł z Monachium” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Natalia Pochroń
Absolwentka bezpieczeństwa narodowego i dziennikarstwa. Rekonstruktorka, od wielu lat niezmiennie zakochana w historii Polski, szczególnie okresie wielkich wojen światowych i dwudziestolecia międzywojennego. Oprócz tego zainteresowana tematyką geopolityki i stosunków międzynarodowych

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy