Festiwal WYKOPALISKA pod patronatem Histmaga!

opublikowano: 2025-07-10, 06:00
wszelkie prawa zastrzeżone
W dniach 18 –19 lipca 2025 roku odbędzie się trzecia edycja niezwykłego wydarzenia, które z roku na rok przyciąga coraz większą uwagę pasjonatów historii.
reklama
fot. Bartek Nakielny

W Rekowie pod Polanowem (woj. zachodniopomorskie), w otoczeniu lasów i pradziejowych tajemnic, spotykają się archeolodzy, muzycy i wszyscy, którzy chcą przeżyć historię nie w muzeum – lecz w terenie. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w autentycznych badaniach archeologicznych, prowadzonych na stanowisku skrytym pośród wzgórz.

W latach 2023–2024 podczas trwania festiwalu WYKOPALISKA prowadzono w Rekowie badania, które doprowadziły do odkrycia stanowiska datowanego na okres wpływów rzymskich – zaledwie kilka kilometrów od słynnych kręgów kamiennych w Grzybnicy. Odsłonięto tu m.in. kurhany przypisywane zarówno kulturze wielbarskiej (I–III w. po Chr.), jak i kulturze łużyckiej (1200–700 przed Chr.). Kilkaset metrów dalej, po przeciwnej stronie rzeki, w 2024 roku odkryto także ślady osadnictwa sięgające 3 tysięcy lat (relikty budynków, paleniska, ceramikę i narzędzia kamienne).

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy będą mieli okazję nie tylko zobaczyć stanowisko archeologiczne, lecz także wejść z nim w bezpośredni kontakt. Możliwość wzięcia do ręki znalezisk, wysłuchania komentarzy badaczy oraz udział w spacerach z kierownikiem wykopalisk to jedyna w swoim rodzaju okazja do poznania historii "na żywo". W programie znajdą się również warsztaty dawnych rzemiosł, pokazy rekonstrukcji, prelekcje, stanowiska edukacyjne, a także pole namiotowe i przestrzeń relaksu w otoczeniu natury. Festiwalowy teren staje się na kilka dni żywym obozem badawczym – miejscem wymiany wiedzy, wspólnotowego przeżycia i twórczego eksperymentu.

Otwarta formuła wykładów i prelekcji popularyzujących wiedzę o dawnych kulturach sprawia, że każdy – niezależnie od wieku i przygotowania –znajdzie coś dla siebie.

Festiwal WYKOPALISKA to unikatowe w skali kraju wydarzenie, które łączy naukę z kulturą alternatywną i muzyką metalową. To nie tylko podróż w czasie do epoki sprzed wieków, ale też propozycja dla tych, którzy cenią sobie nieszablonowe formy spędzania czasu.

fot. Bartek Nakielny

Drugą, równie ważną osią festiwalu jest scena muzyczna, na której dominują brzmienia metalu, metalcore’u, post-rocka oraz darkfolku. Na leśnej scenie wystąpią zespoły z Polski i zagranicy, w tym m.in. Dymna Lotva, Blind Salvation, STELLVRIS, Black Star Mantra, Romantyczny Wieczór, Sunday at 9, ATAN, DivingStove, bHP i Gęgotka. Koncerty odbywać się będą w leśnych warunkach, którego naturalna sceneria oraz różnorodna publiczność budują niepowtarzalny klimat.

Organizatorzy stawiają na kameralną atmosferę, wartościową rozrywkę i głęboki kontakt z historią, przyrodą oraz kulturą. To wydarzenie dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż typowego pikniku czy imprezy plenerowej.  

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone