Opublikowano
2018-04-15 21:22
Licencja
Wolna licencja

Filmy historyczne i seriale w telewizji (16 IV – 22 IV 2018)

Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. To wszystko znajdziecie w naszym subiektywnym zestawie najciekawszych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!


Poniedziałek (16 IV)

 • Korona Królów odcinek 63, TVP1, godz. 18:30 – Kundzia powoli wraca do zdrowia, jednak z ochmistrzynią jest coraz gorzej. Egle nocą, przy ognisku, odprawia czary i każe wypić Audre wywar, który dla niej przygotowała. Król ze swoją świtą w drodze na polowanie odwiedza karczmę...
 • Skryci zabójcy epoki Tudorów (2015), Polsat Viasat History, godz. 19:25 – Dr Suzannah Lipscomb zabiera widzów w czasy Tudorów w poszukiwaniu zabójców grasujących w ówczesnych gospodarstwach domowych. Domy kupców i handlarzy stały się konstrukcjami składającymi się z wielu pokoi. Zastąpiły jednoizbowe domostwa, które do tej pory były normą. Dr Lipscomb odkrywa, że w domach Tudorów makabryczna śmierć czaiła się niemal na każdym kroku, ukryta w brudzie i rynsztokach charakterystycznych dla średniowiecza. Co gorsza, okazuje się, że dziś wciąż żyjemy z niektórymi zabójcami z tamtej epoki.
 • Tora i miecz (2016), TVP1, godz. 23:05 – Film ukazuje nieznane aspekty powstania w getcie warszawskim - udział ortodoksyjnych żydów w walkach i w polskich organizacjach konspiracyjnych. W konspiracji powstają komórki Irgun Cwai Leumi (hebr. Narodowa Organizacja Wojskowa), polskie wojsko szkoli żydowskich terrorystów. To oni stworzą zalążek Żydowskiego Związku Wojskowego. Z ŻZW współpracują polskie organizacje konspiracyjne. W dokumencie wypowiadają się członkowie tych organizacji. Cytowane są świadectwa - dziennik rabina Seidmana i relacja Tadeusza Bednarczyka z komendy głównej OW-KB.

Sen o Warszawie

 • Sen o Warszawie (2014), TVP Historia, godz. 22:40 – Film o Czesławie Niemenie powstał w 10. rocznicę śmierci artysty, w 2014 roku. O bohaterze opowiadają przyjaciele, rodzina, krytycy, dziennikarze i autorzy biografii muzyka (Roman Radoszewski, Marek Gaszyński i Dariusz Michalski). Twórcy śledzą losy Czesława Niemena od miejsca urodzenia w 1939 r. w Starych Wasiliszkach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość, gdzie stawiał pierwsze muzyczne kroki w przykościelnym chórze i skąd w ramach wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich w 1958 r. trafił do Polski.

Wtorek (17 IV)

 • Korona Królów odcinek 64, TVP1, godz. 18:30 – Jadwiga uważa, że Bóg jej potrzebuje. Postanawia więc włożyć habit i zostać mniszką. Liczy, że na jej obłóczyny przyjedzie z Krakowa syn. Bogdan przypadkowo dowiaduje się, że król jest w dużym niebezpieczeństwie...
 • Tesla: niebezpieczny umysł (2018) Odcinek 1 (Sezon 1) : Szalony naukowiec na Long Island, Discovery Historia, godz. 20:00. – Nikola Tesla był wizjonerem, którego imię nosi aż 300 patentów wynalazków otaczających nas po dziś dzień - między innymi zdjęcia rentgenowskie, lasery i bezprzewodowa energia. Teorie i styl pracy Tesli były jednak kontrowersyjne, więc jeden z najwspanialszych umysłów w historii był również uważany za jeden z najniebezpieczniejszych. Krótką biografię Tesli możecie przeczytać w naszym artykule!

Środa (18 IV)

 • Korona Królów odcinek 65, TVP1, godz. 18:30 – Kazimierz wie, że ktoś chce jego śmierci. Zaniepokojeni urzędnicy królewscy rozprawiają komu może na tym zależeć i dlaczego. Niemierza rusza na poszukiwania. Anna czuwa przy rannym bracie...
 • Czego nie mogliśmy wykrzyczeć (2017) , TVP1, godz. 23:40 – W filmie zostaną pokazane materiały z archiwum Emanuela Ringelbluma, który był twórcą podziemnego archiwum getta warszawskiego. Jak sam wspominał: „Jako kierownik Żydowskiej Samopomocy Społecznej miałem codziennie kontakt z otaczającym życiem. Dochodziły do mnie wiadomości o wszystkim, co się działo z Żydami w Warszawie oraz na przedmieściach. Niemal codziennie przybywały delegacje z prowincji i opowiadały o ciężkich przeżyciach. Wszystko, czego się w ciągu dnia nasłuchałem, zapisywałem wieczorem". Recenzje publikacji dotyczącej materiałów zgromadzonych przez Ringelbluma, znajdziecie tutaj!

Czwartek (19 IV)

 • Korona Królów odcinek 66, TVP1, godz. 18:30 – Jadwiga przygotowuje się do uroczystości obłóczyn. W tej ważnej chwili jest przy niej Elżbieta, mimo oczekiwań Kazimierz nie przyjeżdża. Egle zostaje oskarżona, wtrącona do lochu i ma poważne kłopoty. Królowa Anna z niepokojem przygląda się wydarzeniom, ale niestety nic nie może zrobić.
 • Łączy nas pamięć - 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, TVP Kultura, godz.20:00 – Obchody 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim zwieńczy o godz. 20 koncert "Łączy nas pamięć" organizowany przy Pomniku Bohaterów Getta. Podczas koncertu wystąpią Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii Narodowej. W programie koncertu celowo zagrana zostanie m.in. IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Przed koncertem można zapoznać się z naszym ciekawym fotoreportażem dotyczącego warszawskich śladów getta i powstania.

Kamikaze .jpg

 • Kamikaze (2013), TVP4, 23:20. – Współczesna Japonia. Dwudziestosześcioletni Kentaro i jego siostra Keiko na pogrzebie babci dowiadują się, że mąż zmarłej nie jest ojcem ich matki, a ich prawdziwy dziadek zginął w czasie II wojny światowej. By dowiedzieć się o nim jak najwięcej, postanawiają odnaleźć jego towarzyszy broni. Z zaskakujących, często sprzecznych relacji wyłania się złożony obraz człowieka, który wybrał tragiczny los kamikadze, mimo że bardzo chciał żyć.

Piątek (20 IV)

 • Powrót do Heimkher (2010), TVP Historia, 20:30. – Bohaterami filmu są Chorzele - małe, senne miasteczko na Mazowszu, przecięte ruchliwą drogą Warszawa - Olsztyn i niemiecki film propagandowy "Heimkehr", dla którego Chorzele były w 1940 r. planem filmowym. „Heimkehr” to nazistowski film propagandowy z 1941, opowiadający historię niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce w 1939 roku.
 • Samuraj Chrystusa (2012), TVP Trwam, 22:40. – W opowieści o dwóch salezjanach: starym, misjonarzu pracującym w Japonii od 75 lat, i młodym, który dopiero złożył śluby wieczyste, każdy człowiek może przyjrzeć się swojemu życiu. W świadectwie ks. Michała Moskwy, który razem z narodem japońskim przeżył tragedię Hiroszimy i Nagasaki, przebija się wielka miłość do Chrystusa i do ludzi, z którymi się spotyka. Widzowie dowiedzą się, Jak być wiernym, jak nie stracić miłości, a także jak żyć, by niczego potem nie żałować.

Sobota (21 IV)

Jurek

 • Jurek (2014), TVP Historia, 23:15. – Opowieść o słynnym himalaiście Jerzym Kukuczce to obraz człowieka, który pnie się do góry w sensie dosłownym, ale również metaforycznym i symbolicznym. Od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się także na portret środowiska himalaistów lat 80. Przed seansem warto zapoznać się z naszą recenzją książki dotyczącą tego wybitnego himalaisty.

Niedziela (22 IV)

 • Wojenne dziewczyny odcinek 19, TVP 1, godz. 20:10 – W Abwehrze Margarethe przerywa katowanie Kamila i Irki. Niemka informuje Brennera o rozkazie przetransportowania więźniów do Berlina. Gestapo chce swoimi metodami uzyskać od Brodzkiego klucz do zaszyfrowanej listy. W szpitalu wycieńczony chorobą Konstanty prosi Andrzeja, żeby zaopiekował się jego córkami. Marysia martwi się o życie swojego ojca, widać, że jest już w bardzo złym stanie. Prostytutka Kazia przekazuje Ewce informację o godzinie odjazdu pociągu, którym będą transportowani Irka i Kamil. Ewka, planując akcję odbicia przyjaciół, liczy na pomoc Alfy.

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych.

Redakcja: Maciej Zaremba

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Autor: Agata Łysakowska
Tytuł: „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”

ISBN: 978-83-65156-04-4

Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)

Stron: 87

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Kamil Kartasiński

Absolwent Instytutu Historii UŚ

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org