Filmy historyczne i seriale w telewizji (27 XII 2018 – 2 I 2019)

opublikowano: 2018-12-27 13:41
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. Koncerty z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, „Herkules” czy „Queen – koncert na Wembley” to niektóre z ciekawych propozycji, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższych dniach!
REKLAMA

Czwartek (27 XII)

  • Korona królów – Odcinek 147, TVP 1, godz. 18:30

Ligęza i Guncel w towarzystwie cesarskiego posła szczęśliwie wrócili na Wawel. Kunegunda olśniewa swoją osobą przybyłego gościa. Ukochany Heleny podczas wspólnej uczty wykorzystuje okazję i prosi króla o wstawiennictwo u Przybysława. Wojewoda nie chce zgodzić się na ich ślub. Na Melę zostaje wydany wyrok śmierci. Kat chce pojednać się z żoną, jednak dochodzi pomiędzy nimi do kolejnej kłótni.

  • Muzyka wolności – Poznań 2018, TVN, godz. 20:00

Relacja z koncertu, który został zorganizowany w celu upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Na Stadionie Miejskim w Poznaniu wystąpią m.in.: Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska i Michał Szpak. Koncert składa się z trzech części, a tłem będą filmowe nawiązania do wydarzeń historycznych ukazujących bohaterów powstania. Koniecznie przeczytajcie nas artykuł dotyczących wydarzeń sprzed 100 lat!

Piątek (28 XII)

  • Wielkopolanie śpiewają Niepodległej – w chwilach próby zwycięstwo, TVP 2, godz. 20:45

Koncert plenerowy z elementami widowiska, zorganizowany z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W wydarzeniu będą uczestniczyć harcerze, ułani i grupy rekonstrukcyjne. Zostaną zaprezentowane krótkie teledyski, cytaty ze wspomnień powstańców, kopie rozkazów. Wystąpią: Ray Wilson, Mateusz Ziółko, Rafał Brzozowski, Grzegorz Kupczyk, Luxtorpeda, Mario Szaban, Natalia Sikora, Kasia Cerekwicka, Katarzyna Moś, Grzegorz Wilk, Jacek Kowalski oraz Poznański Chór Chłopięcy Jacka Sykulskiego. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny.

  • Bareizm (1997), TVP Historia, godz. 20:00

Dokument prezentujący sylwetkę twórczą Stanisława Barei, ilustrowany fragmentami jego filmów oraz wypowiedziami reżyserów, aktorów i wielbicieli jego kina.

Sobota (29 XII)

  • Nieustraszony (2006), Stopklatka TV, godz. 20:00

Chiny, początek XX wieku. Yuanjia jest członkiem rodziny Huo, której głową jest sławny mistrz sztuk walki. Wbrew woli ojca młody Yuanjia chce zostać wojownikiem. Ponieważ nie wolno mu przychodzić na lekcje, które prowadzi ojciec, podpatruje walki innych i próbuje jak najwięcej się z nich nauczyć. Po śmierci ojca przejmuje prowadzenie szkoły wushu. Jego marzeniem jest zostać największym wojownikiem okręgu. Walczy z kolejnymi przeciwnikami i powoli zyskuje tytuł niepokonanego. Niestety, jedna z walk kończy się tragedią.

  • Ostatni Mohikanin (1992), Stopklatka TV, godz. 22:00

Po stracie rodziców Sokole Oko zostaje przygarnięty przez Mohikanina Chingachgooka, który traktuje białego chłopca jak syna. Gdy wybucha wojna między Wielką Brytanią i Francją, młodzieniec stara się nie brać udziału w konflikcie. Któregoś dnia Sokole Oko, jego przybrany ojciec oraz brat, Uncas, ratują z indiańskiej zasadzki dwie córki dowódcy brytyjskiego fortu. Obiecują eskortować je na tereny kontrolowane przez Brytyjczyków. Sokole Oko zakochuje się w jednej z nich, Corze. Dziewczyna powoli przekonuje się, że jej wybawcy nie są dzikusami.

Niedziela (30 XII)

  • Herkules (2014), TVP 2, godz. 20:45

Grecki półbóg Herkules jest synem potężnego Zeusa. Jego życie było pełne cierpienia i bólu. Po wykonaniu legendarnych dwunastu prac Herkules zostaje zdradzony przez boginię Herę. Traci żonę i córki. Aby zagłuszyć cierpienie, toczy krwawe bitwy, które przynoszą mu ukojenie. Towarzyszy mu sześciu gotowych na wszystko straceńców. Król Tracji proponuje Herkulesowi i jego kompanom, by za sowitą opłatą szkolili żołnierzy. Uważa, że dzięki temu jego armia stanie się najpotężniejsza na świecie.

REKLAMA
  • Bolesław Matuszewski – nieznany pionier kinematografii, TVP Kultura, godz. 22:45

Obraz poświęcony Bolesławowi Matuszewskiemu – fotografowi, operatorowi filmowemu, pierwszemu w historii teoretykowi filmu. Film Jerzego Bezkowskiego wydobywa z zapomnienia prekursorskie dokonania Matuszewskiego, zapraszając widza do podróży w przestrzeni i w czasie: do Petersburga, Moskwy, Warszawy i Paryża; penetrując archiwa i prezentując unikatowe filmy i fotografie sprzed ponad pół wieku. Jest to cenne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy o życiu i działalności polskiego pioniera filmu.

Poniedziałek (31 XII)

  • Korona królów – Odcinek 148, TVP 1, godz. 18:30

Wielkanoc 1345. Wojewodzie kaliskiemu udało się uwięzić Karola Luksemburskiego. Król szacuje, jak wiele dla czeskiego władcy warte jest życie syna. Bolko czuje, że nieroztropne działania Kazimierza doprowadzą wszystkich do zguby, a wojna jest nieunikniona. Nikel w rozmowie z Rudigerem odkrywa swoje prawdziwe oblicze. Okazuje się, że sprzyja Czechom i jest gotowy zdradzić swojego pana.

  • Queen – koncert na Wembley (1986), TVP Kultra, godz. 22:30

Przypomnienie legendarnego koncertu zespołu Queen, który odbył się na stadionie Wembley w lipcu 1986 r.

Wtorek (1 I 2019)

  • Korona królów – Odcinek 149, TVP 1, godz. 18:30

Jan Luksemburski zbiera przy granicy swoje wojska. Konflikt zbrojny to jedynie kwestia czasu. Bolko nie boi się stanąć do walki, jednak śle listy do Kazimierza, Ludwika i Elżbiety oraz Wittelsbachów, licząc na ich wsparcie. Jedyne co go niepokoi, to zbliżający się do Świdnicy orszak jego żony Agnieszki. Bojąc się o jej bezpieczeństwo, za wszelką cenę musi go zawrócić. Czesi podstępem chcą pokrzyżować plany Kazimierza, jeden z poddanych króla okazuje się dla nich szpiegować.

  • Boska Florence (2016), TVP Kultura, godz. 22:00

Florence Foster Jenkins kochała muzykę. Nie miała niestety żadnych zdolności, ale mimo to pragnęła podbić świat śpiewem. Jako dziedziczka fortuny i narzeczona St. Clair Bayfielda, brytyjskiego aktora i arystokraty, miała niezbędne środki. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować dążenia koncertem w słynnej Carnegie Hall, nawet Bayfield wpadł w panikę.

Środa (2 I 2019)

  • Korona królów – Odcinek 150, TVP 1, godz. 18:30

Rozpoczyna się oblężenie Świdnicy, Bolko wysyła do bezpośredniej walki Guncela wraz z najlepszymi siłami zbrojnymi, jakie posiada. Helena lęka się o swojego ukochanego. Podczas gdy Gabija szykuje Kunegundę do opuszczenia dworu ojca, Idzi próbuje zrealizować plan otrucia królewskiej córki. Jest zdenerwowany i trzęsą mu się ręce, jednak nikt tego nie zauważa. Czy uda mu się osiągnąć cel?

  • Pola Negri. Życie gwiazdy (2017), TVP Kultura, godz. 23:10

Apolonia Chałupiec, znana później jako Pola Negri, urodziła się 3 stycznia 1897 roku w Lipnie. W 2017 roku przypadła 120. rocznica jej urodzin. Film dokumentalny przedstawia życie i karierę tej wyjątkowej aktorki oraz jej znaczący wpływ na początki kinematografii. Pola Negri była pierwszą europejską gwiazdą występującą w Hollywood. Utorowała drogę Grecie Garbo i Marlenie Dietrich. Przed sensem polecamy lekturę naszego artykułu dotyczącego tej niezwykłej postaci.

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych.

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone