Filmy historyczne i seriale w telewizji (9-14 XI)

opublikowano: 2018-11-09 14:38
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „Królik po berlińsku”, „Ogniem i Mieczem” czy „Ziuk. Młody Piłsudski” to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższych dniach!
REKLAMA

Piątek (9 XI)

  • Królik po berlińsku (2009), TVP Historia, godz. 20:15

Opowieść o królikach żyjących w sąsiedztwie muru berlińskiego, świadkach powojennej historii miasta i dzielącego go granicy. Historia zwierząt stanowi wierne odbicie historii ludzi. Przed wojną plac Poczdamski był tętniącym życiem fragmentem Berlina. Po wojnie zamienił się w łąkę, na której wkrótce zaczęły powstawać ogródki działkowe. W poszukiwaniu pożywienia ściągały tam dzikie króliki z całego miasta. Pewnego dnia na łące pojawili się żołnierze, którzy poprowadzili przez środek zasieki z drutu kolczastego, by zastąpić je ceglanym murem. O historii muru berlińskiego dowiecie się z naszej galerii.

  • Pojedynki wizjonerów, Discovery Historia, godz. 23:00

W okresie młodego, prężnego kapitalizmu sens przedsiębiorczości widziano w wizjonerstwie i gotowości do podejmowania ryzyka. Rockefeller, Carnegie, Ford, Edison czy Stanford posiadali owe cechy, które w połączeniu z pasją przyniosły im sławę i bogactwo. Bohaterowie po okresie rewolucji przemysłowej wprowadzili Amerykę w tzw. „pozłacany wiek”.

Sobota (10 XI)

  • Koncert dla Niepodległej (2018), TVP 1, godz. 20:15

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się koncert, który będzie podróżą przez ostatnie sto lat historii Polski. Znani artyści przypomną utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, żołnierzom walczącym na Monte Cassino żołnierzom i uczestnikom Powstania Warszawskiego. Nie zabraknie piosenek, które dodawały nadziei w czasach totalitaryzmu, a także tych, które towarzyszyły chwilom radosnym. Występy uatrakcyjnią efekty specjalne oraz przygotowane na tę okazję inscenizacje, animacje i filmy.

  • Wielkie polowanie – odcinek 2, Discovery Historia, godz. 21:00

W 1944 roku wraz z Armią Czerwoną na terytorium wschodniej Polski wkroczyły specjalne jednostki sowieckiego kontrwywiadu wojskowego SMIERSZ. Ich zadaniem było zlokalizowanie i aresztowanie polskich żołnierzy z AK i innych organizacji konspiracyjnych. Do obozów internowania oraz łagrów trafiło ponad 50 tys. kobiet i mężczyzn. Dzięki dokumentom z Moskiewskiego Archiwum wiadomo znacznie więcej o tamtych wydarzeniach. Zachowane teczki zawierają m.in. nieznane do tej pory protokoły przesłuchań aresztowanych oraz raporty z ich pobytu w łagrach.

Niedziela (11 XI)

  • Ziuk. Młody Piłsudski - Odcinek 1 (2018), TVP 1, godz. 17.20

Udany zamach na cara Aleksandra II (Jan Englert) zmienia życie mieszkańców byłego Królestwa Polskiego, w tym Ziuka – Józefa Piłsudskiego (Grzegorz Otrębski). W pierwszym odcinku serii poznajemy głównego bohatera jako gimnazjalistę (młody Piłsudski – Jakub Dyniewicz) – młodzieńca inteligentnego, pomysłowego, przekornego, nie poddającego się carskiej władzy. Śledzimy bliską relację Ziuka z ciotką Stefką (Ewa Wencel), pełniącą rolę duchowego opiekuna młodego Piłsudskiego. Widzimy umacniający się wpływ opiekuńczej ciotki na postawę życiową i patriotyczną chłopca. W odcinku Ziukowi towarzyszy starszy brat Bronek. Rozważniejszy, poważniejszy, z większą odpowiedzialnością podchodzący do codziennych problemów nawiedzonej przez carską Rosję ojczyzny. Kiedy Ziuk, zgrabnym psikusem skierowanym przeciw pułkownikowi armii carskiej, unika obecności podczas mszy żałobnej ku pamięci cara Aleksandra II, Bronek w cerkwi pokornie i bez satysfakcji, zbiera wygraną w zakładzie o brak obecności brata na nabożeństwie. Wyraźnie rysuje się różnica w charakterach braci. Kilka lat później bracia są już studentami. Rodzinny dom ojca Piłsudskich podupada. Chłopcy wdają się w działalność spiskową, choć Ziuk wyłącznie przez przypadek. Obaj zostają oskarżeni o udział w planowaniu zamachu na następcę zabitego cara. Ziuk zostaje skazany na 5 lat zesłania na Syberię. Podczas podróży Józefa przez Rosję na miejsce zesłania w jego życiu pojawia się postać Dżamila. Tajemniczy muzułmanin wchodzi w ciepłą relację z Ziukiem i w rezultacie zaprzyjaźnia się z nim i broni go podczas ciężkiej podróży przed współwięźniami. Mężczyznom udaje się uciec z więzienia etapowego w drodze do Irkucka. O działalności młodego Piłsudskiego możecie przeczytać tutaj.

REKLAMA
  • Ogniem i Mieczem (1999), TVP 2, godz. 23:45

Rok 1648, wschodnie kresy Rzeczypospolitej. Jan Skrzetuski, młody szlachcic służący w chorągwi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, ratuje z rąk łotrów człowieka, którym okazuje się Bohdan Chmielnicki, przywódca Kozaków. Wkrótce Skrzetuski poznaje piękną Helenę Kurcewiczównę, która przyrzeczona jest innemu – kozackiemu atamanowi, Bohunowi. Skrzetuski zdobywa miłość dziewczyny, czym wzbudza wściekłość Bohuna. Tymczasem stosunki między Polakami i Kozakami zaogniają się. Wojsko polskie przegrywa kolejne bitwy z Kozakami Chmielnickiego.

Poniedziałek (12 XI)

  • Korona królów - Odcinek 124, TVP 1, godz. 18:30

Król chce wynagradzać urzędników płacąc im w monecie za piastowany urząd. Pełka ma coraz większe wątpliwości co do zmian, które wprowadza Kazimierz. W Świdnicy panuje niepokój, kobiety boją się wojny. Helena zwierza się Agnieszce z koszmarów, które dręczą ją w nocy. We śnie widziała jak zamek został zaatakowany i płonął.

  • Niepodległość (2018), Polsat, godz. 20:30

Opowieść o walce Polaków o odzyskanie niepodległości w 1918 roku i jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowie nowej ojczyzny. To nie tylko obraz walki o przywrócenie Polski na mapę świata, a następnie o granice, ale także kronika ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. W dokumencie wykorzystano dotychczas niepublikowane materiały archiwalne z lat 1914-1923, które zostały odnowione dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej.

Przemysław Gintrowski (fot. Piotr Kosela, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)
  • Gintrowski (2015), TVP Historia, godz. 21:05

Opowieść o artyście, którego legenda nie przetrwała rewolucji dziejowej. To historia genialnego muzyka, który śpiewając rewolucyjne pieśni, porywał tłumy. Gdy wreszcie zwyciężył, przestał być potrzebny i popadł w zapomnienie. Krótki biogram bohatera filmu znajdziecie tutaj.

Wtorek (13 XI)

  • Korona królów - Odcinek 125, TVP 1, godz. 18:30

Wciąż trwający konflikt Kazimierza ze Spytkiem tym razem próbuje załagodzić Pełka. Wójt i Gabija spędzają ze sobą coraz więcej czasu. Ochmistrzyni zaczyna rozmowy o ślubie, co spotyka się z wyraźnym oporem ze strony Mikołaja. Medyk Karl boi się konsekwencji i dotkliwej kary za uratowanie niemowlęcia z łona martwej matki. Zdenerwowany kłóci się z Jagną, kiedy niespodziewanie obydwoje słyszą płacz dziecka.

  • Szkocki sen o Kanadzie (2017), TVP Historia, godz. 20:55

Wrzesień 1773. Poobijany trójmasztowiec „Hector” dokuje w Nowej Szkocji. 11-tygodniowy rejs statku nie był łatwy. Oto historia tej męczącej pierwszej podróży i walki imigrantów o budowanie nowego życia we wrogim krajobrazie. Prezenter Neil Oliver wykorzystuje pamiętniki, mapy i dzienniki okrętów, aby zrekonstruować podróż i poznać życie pasażerów. Twórcy zabierają nas na pokład naturalnej, niedawno odrestaurowanej repliki „Hectora” i na spotykanie z potomkami pasażerów.

Środa (14 XI)

  • Korona królów - Odcinek 126, TVP 1, godz. 18:30

Dwór zaczyna huczeć od plotek. Eliasz dowiaduje się od służby o niemowlęciu urodzonym z łona martwej matki. Medyk chce się dowiedzieć od Jagny jak najwięcej, wiedząc, że spędza z Karlem sporo czasu. Gabija przypadkiem odkrywa tajemnicę skrywaną przez ukochanego Wójta. Czar pryska, a sprawy przyjmują zaskakujący obrót. Na zamek dociera wiadomość, że Henryk żagański oblega Głogów.

  • Pułkownik House, Discovery Historia, godz. 23:00

Sylwetka Edwarda Mandela House'a, amerykańskiego dyplomaty, który znacząco przyczynił się do przywrócenia na mapę świata Polski i innych europejskich krajów.

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych.

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone