Przemysław Gintrowski nie żyje

opublikowano: 2012-10-20, 21:00
wolna licencja
Jeden z najchętniej słuchanych bardów opozycji odszedł dziś od nas. Przemysław Gintrowski zmarł w Warszawie, w wieku 61 lat.
reklama
Przemysław Gintrowski (fot. Piotr Kosela, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

Przemysław Gintrowski urodził się w Stargardzie Szczecińskim 21 grudnia 1951 roku. W młodości należał do Pierwszej Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, tzw. „Czarnej Jedynki”. Należał do współorganizatorów Harcerskiej Rozgłośni Muzycznej w warszawskim liceum im. Rejtana. Niedługo później zaangażował się w pierwszy projekt muzyczny stając na czele zespołu „Między Niebem a Ziemią”. Śpiewał tam m.in. wiersze Asnyka, Tuwima czy Leśmiana.

Pierwszy raz wystąpił publicznie w 1976 roku, już po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej. Występ okazał się sukcesem. Wykonywane przez Gintrowskiego „Epitafium dla Sergiusza Jesienina” zapewniło mu zwycięstwo w Przeglądzie Piosenki Studenckiej w warszawskiej „Riwierze”. Następnie wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował program poetycki „Mury”, który trwale wpisał się na karty polskiej historii. Tytułowa piosenka stała się swoistym hymnem „Solidarności”. Dalsza współpraca z Kaczmarskim przyniosła kolejne sukcesy - w 1981 roku otrzymali oni na festiwalu opolskim II nagrodę za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”, a także nagrodę na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Stan wojenny rozdzielił jednak artystów. Kaczmarski, którego pucz zaskoczył we Francji, pozostał na emigracji, Gintrowski przeżywał zaś ten okres w kraju.

W stanie wojennym rozpoczął samodzielną działalność w drugim obiegu, koncertując w domach oraz kościołach. Szerokiej publiczności dał się za to poznać jako autor muzyki do filmu „Matka Królów”, a w połowie lat osiemdziesiątych muzyki do serialu Stanisława Barei „Zmiennicy”. W latach 80. współpracował także z Jerzym Czechem i Zbigniewem Herbertem, którego teksty chętnie śpiewał.

Po roku 1990 Gintrowski powrócił do współpracy z Kaczmarskim, która definitywnie zakończyła się w połowie dekady. Po roku 2000 bard przygotował m.in. płytę „Odpowiedź”, na której znalazło się 16 piosenek do wierszy Zbigniewa Herberta, a także płytę „Tren” i program „Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki”. Związał się również z Warszawską Szkołą Filmową, w której wykładał muzykę filmową. W 2006 roku, prezydent Lech Kaczyński odznaczył Gintrowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przemysław Gintrowski zmarł w Warszawie 20 października 2012 r., po długiej i ciężkiej chorobie.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone