Filmy historyczne i seriale w telewizji (9 VII – 15 VII 2018)

opublikowano: 2018-07-08 20:09
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „Aviator”, „Wściekły byk” czy „303”, to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!
REKLAMA

Poniedziałek (9 VII)

  • Tajemnice dopingu. Czerwona kartka dla Rosji (2016), TVP 1, godz. 22:00 – Na igrzyskach olimpijskich reprezentanci ponad 200 państw będą walczyć o medale. Tymczasem sportowcom z Federacji Rosyjskiej, największego państwa świata, zarzuca się stosowanie dopingu na masową skalę. W grudniu 2014 roku został ujawniony największy w historii sportu skandal związany ze środkami wspomagającymi. Dziennikarz ARD przerwał zmowę milczenia, obnażając tajemnice dopingu. Mówi się, że w tuszowaniu afer pomagały rosyjskie tajne służby. Z kolei Rosjanie mówią o spisku państw zachodnich wymierzonym przeciw Rosji.
  • Facebookistan (2015), Discovery Historia, godz. 22:30 – Twórcy opowiadają o portalu społecznościowym Facebook, krytykując zasady, którymi kierują się ludzie prowadzący ów portal. Łamią oni prawo do wolności słowa i prawo do prywatności. Absolwent prawa dowiedział się, że Facebook zachował i wykorzystywał wszystkie jego dane, włącznie z tymi usuniętymi. Drag queen o pseudonimie Siostra Roma grożono usunięciem profilu, jeśli nie ujawni prawdziwych danych osobowych. Aktor Peter Øvig Knudsen próbował opublikować zdjęcia z książki o hipisach, ale ocenzurowane je pod pretekstem walki z pornografią.

Wtorek (10 VII)

  • „303” (2016), TVP Historia, godz. 23.10 – Historia pilotów Dywizjonu 303 - Witolda Urbanowicza, Mirosława Ferica i Johna Kenta. Bohaterami filmu są ich dzieci, które podążając śladami ojców, odkrywają fakty z kariery i życia osobistego asów bitwy o Wielką Brytanię. Akcja filmu rozpoczyna się w 2012 r., kiedy synowie pilotów odbywają podróż do Dęblina, by wziąć udział w prezentacji samolotów ozdobionych portretami ich ojców. Po seansie zapoznajcie się z naszym artykułem dotyczący legendy Dywizjonu 303!

Środa (11 VII)

  • Konformista (1970), TVP Kultura, godz. 20:05 – Włochy, lata 30 XX wieku. Kraj ogarniają idee faszyzmu. Marcello Clerici żyje z piętnem zabójstwa, które przypadkowo popełnił w wieku 13 lat. Szukając rozgrzeszenia, dostosowuje się do obowiązujących norm. Pierwszym krokiem jest ślub ze spadkobierczynią fortuny. Gdy małżeństwo nie przynosi mu satysfakcji, Marcello szuka spełnienia w pracy. Jako agent tajnych służb ma dotrzeć do profesora Luci Quadriego, mieszkającego w Paryżu działacza antyfaszystowskiego. Dogodną sytuacją do umożliwienia zabójcom morderstwa staje się podróż poślubna Marcella. W nawiązaniu do tematyki filmu, zapoznajcie się z naszym artykułem dotyczącym historii intelektualnej faszyzmu!

Czwartek (12 VII)

REKLAMA
  • Aviator (2004), TVP Kultura, godz. 23:55 – Lata 20. XX w. Zafascynowany kinem 20-letni milioner, Howard Hughes, postanawia wyreżyserować film. Monumentalna produkcja ciągnie się latami, pochłaniając miliony dolarów. Jednak wysiłek się opłaca: "Aniołowie piekieł" odnoszą sukces. Howard z dnia na dzień staje się gwiazdą, znajduje grono wielbicielek. Przez kilka lat jego towarzyszką jest Katharine Hepburn. Potem Howard wiąże się z Avą Gardner. Poza kobietami i kinem Hughes interesuje się przemysłem lotniczym. Będąc pilotem, testuje produkowane przez siebie maszyny.
  • W kolejce po śmierć. Czeczeni i ISIS (2018), TVP Historia, godz. 20:30 – Bohaterem dokumentu jest Said Mażajew - Czeczen z Groznego, który dołączył do tzw. Państwa Islamskiego. Jako student wyjechał do Syrii, ponieważ był zafascynowany ideologią kalifatu. Później jednak zmienił zdanie. Odsiedział 8 miesięcy w więzieniu. W tym czasie organizacja zwerbowała jego młodszego brata, Ibrahima. Do ISIS dołączyło wielu Czeczenów. Są dla terrorystów cennym nabytkiem ze względu na doświadczenie w walce partyzanckiej zdobyte w latach dziewięćdziesiątych podczas wojny z Rosją. Polecamy Waszej uwadze naszego ebooka dotyczącego dziejów konfliktu w Czeczenii!

Sobota (14 VII)

  • Wściekły byk (1980), TVP Kultura, godz. 20:00 – La Motta zaczynał karierę w 1941 roku. Ambitny młody bokser szybko piął się po szczeblach kariery sportowej. Bił się na ringu bezwzględnie i brutalnie, pojedynki przybierały formę masakry. Pięściarz niszczył przeciwnika, jakby chciał go zabić. Kolejne zwycięstwa nie przynosiły mu psychicznej stabilizacji. Im większą popularnością się cieszył, zdobywał laury i fortunę, w tym większym stopniu stawał się nieufny i podejrzliwy, aż do granic obłędu.
  • Nasza wojna światowa - Odcinek 1 : Pierwszy dzień (2014), Polsat Viasat History, godz. 19.45 – Sierpień 1914 r. 80 tysięcy brytyjskich żołnierzy przybywa na południe Belgii. Czekają, by stanąć do walki. Są wśród nich Królewscy Fizylierzy, najlepsi strzelcy w armii brytyjskiej. Dokument fabularyzowany. Zapoznajcie się z naszymi artykułami dotyczącymi I wojny światowej, które pomogą Wam zrozumieć wydarzenia rozgrywające się w serialu!

Niedziela (15 VII)

  • Cała prawda o Jezusie (1999), Discovery Historia, godz. 20:00 – Dla większości wyznań i kościołów chrześcijańskich Jezus Chrystus był wcieleniem Boga w osobie Syna Bożego. Głównymi źródłami poznania życia i nauki Chrystusa są cztery kanoniczne Ewangelie Nowego Testamentu. Według zapisów Jezus nauczał w Galilei i Judei w rzymskiej Palestynie. Ukrzyżowany został w Jerozolimie. Trzeciego dnia po śmierci zmartwychwstał. Mimo, że od jego śmierci minęło ponad 2000 lat, nadal nie ma odpowiedzi na liczne pytania dotyczące życia Jezusa. Badacze i archeolodzy analizują jego życie.

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych

Redakcja: Maciej Zaremba

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone