Opublikowano
2018-07-01 15:35
Licencja
Wolna licencja

Filologiczna sensacja: odkryto nieznane wydanie „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”

Prof. Wiesław Wydra z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu odkrył nieznany dotąd druk „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” – w tym przypadku dzieło zachowało się w całości!


O odkryciu poinformował IFP UAM poprzez swój profilu na Facebooku. Według podawanych informacji prof. Wiesław Wydra odkrył druk w jednej z europejskich bibliotek. To wydanie z 1542 r. powstałe w Krakowie, w drukarni Macieja Szarfenberga. To, co w nim niezwykłe, to fakt, że zachowało się w całości – do tej pory zakończenie utworu znano jedynie z odtworzeń.

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” to jeden z najcenniejszych zabytków polskiej literatury średniowiecznej. Utwór poetycki przedstawia dialog między postacią uczonego Polikarpa a spersonifikowaną Śmiercią pojawiającą się w postaci gnijącego trupa kobiety. Dialog zawarto w blisko 500 wersach. Oryginał niestety się nie zachował, prawdopodobnie pochodził z XV wieku, autor nie został ustalony. Dotychczas zakończenie tekstu znane było jedynie z rekonstrukcji pochodzących z tłumaczeń utworu na rosyjski, odkrycie pełnego tekstu w j. polskim jest wiec ewenementem.

Danse macabre Średniowieczny motyw Danse macabre (Taniec śmierci) jest widoczny również w „Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” (domena publiczna).

Prof. Wiesław Wydra (ur. 1947) specjalizuje się w historii literatury staropolskiej. Na swoim koncie ma m.in. publikację pt. „Polskie dekalogi średniowieczne”.

Śmiech jako instytucja, czyli rzecz o średniowiecznym błaźnie

Kluczową postać karnawału stanowił błazen. Śmiech, żarty i wygłupy w jego wypadku były obowiązkiem zawodowym. Wolno mu było więcej.Czytaj dalej...

Źródło: Profil Instytutu Filologii Polskiej UAM na Facebooku

Polecamy e-book Aleksandry Niedźwiedź – „Z czego się śmiano w średniowieczu?” :

Z czego się śmiano w średniowieczu - okładka Autorka: Aleksandra Niedźwiedź
Tytuł: „Z czego się śmiano w średniowieczu?”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-21-1

Stron: 120

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: BRZagórski |

To naprawdę cenne i rzadkie znalezisko, gdyż burze dziejowe pozbawiły nas dużej części dorobku kulturalnego. Nasuwają się następujące pytania: a) gdzie znaleziska dokonano? Jak tam ten jedyny znany kompletny egzemplarz mógł trafić? b) Kiedy można liczyć na opublikowanie odnalezionego tekstu? Gratulacje i życzenia następnych podobnych odkryć!Odpowiedz

Gość: Dariusz Tupta |

Panie Gliński, przydały by się te miliony na wykup, nieprawdażOdpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org