Autor: Kamil Janicki
Tagi: Recenzje, Historia kultury i sztuki, Historia filozofii i idei, Książki
Opublikowany: 2008-09-13 14:52
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Fire and Ice – The Dialectic of Order and Chaos” – recenzja i ocena

Polskie wydawnictwa uniwersyteckie coraz lepiej rozumieją, że publikowanie rodzimych prac naukowych wyłącznie w języku polskim sprawia, że na swój sposób kisimy się we własnym sosie. Zbiory artykułów napisanych w języku angielskim pozwalają propagować polską naukę również za granicą.
REKLAMA
Fire and Ice - The Dialectic of Order and Chaos
21 zł
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Rok wydania: 2008
Okładka: miękka (broszurowa foliowana)
Liczba stron: 172
ISBN: 978-83-226-1726-7

Tego typu publikację wypuścił niedawno Uniwersytet Śląski. „Fire and Ice – The Dialectic of Order and Chaos” to zbiór czternastu artykułów w języku angielskim. Piszemy o nim przede wszystkim ze względu na formę wydania. Pomysł publikowania kolekcji artykułów w całości po angielsku to w Polsce wciąż pewne novum. A zarazem rzadkość, bo np. historyczne czasopisma w języku angielskim stanowią ewidentny margines.

Tymczasem Wydawnictwo UŚ poszło nawet o krok dalej. Każdy z artykułów uzupełniono o abstrakty po polsku i niemiecku. Szkoda jednak, że redaktorzy nie pomyśleli o przetłumaczeniu na te języki także spisu treści.

Jasny temat... i niejasna realizacja

Zgodnie ze wstępem i informacją wydawcy jest to książka, o charakterze interdyscyplinarnym, zawierająca 14 artykułów analizujących kategorie porządku czy ładu oraz chaosu. Autorzy, przedstawiając różne rozumienia tych pojęć, omawiają je w wielu aspektach, kontekstach i konfiguracjach. Chronologiczny zakres artykułów obejmuje okres od wczesnego średniowiecza do postmodernizmu.

Niestety interdyscyplinarność to w tym przypadku raczej teoria. Zdecydowana większość artykułów to prace literaturoznawcze i kulturoznawcze. W zbiorze nie znalazł się ani jeden tekst stricte historyczny, a tylko trzy artykuły w jakiejś części dotyczą filozofii (i historii filozofii). Przyznam, że sięgając po tę książkę spodziewałem się po pierwsze tekstów z zakresu filozofii, po drugie historii (i historiozofii). Odnoszę wrażenie, że redaktorzy „na siłę” wybrali tytuł i tematykę tomu, do których tylko luźno nawiązuje większość artykułów.

Przykładowo, artykuł poświęcony podobieństwom i różnicom między alchemią i hermeneutyką nijak nie kojarzy mi się z problemem chaosu i ładu. Podobnie artykuł Katarzyny Ancuta „Kaosu znaczy chaos: Japońskie pojęcie strachu i jego konsekwencje dla współczesnego kina grozy”.

Ogółem, artykuły traktują o przeróżnych, bardzo szczegółowych problemach. Ani jeden nie dotyka jednak samego tematu. A szkoda, bo przecież problemy chaosu jako siły twórczej w procesie historycznym czy chaosu jako budulca relacji społecznych są bardzo interesujące i słabo zbadane.

Szczegółowość tematyczna artykułów sprawia niestety, że są one przeznaczane wyłącznie dla ewidentnych znawców poszczególnych problemów. Nikt, kto nie zna „Trzeciego Policjanta” Flanna O'Briena nie zrozumie artykułu, w którym autorka analizuje pojęcia kierunku, ruchu i czasu zaprezentowane w tej książce. Tak samo trudno czytać o karnawałowym motywie koronacji w Tropic of Cancer Henry'ego Millera, jeśli nie wie się, co to za powieść.

Dodatkowo większość artykułów jest napisana bardzo hermetycznym, skomplikowanym językiem, który wymaga obycia z literaturą naukową i dobrej znajomości pojęć z zakresu literaturoznawstwa, filozofii i innych dziedzin.

Ogółem: dobrze, że taki zbiór powstał. Tym lepiej, że wydano go po angielsku. Osobiście jednak czuję się zawiedziony, że zabrakło w nim artykułów analizujących problemy bezpośrednio nawiązujące do tematyki zbioru. No ale to moja prywatna opinia. Specjaliści z zakresu historii literatury anglojęzycznej i kultury współczesnej zapewne będą zadowoleni.

Korektę przeprowadziła: Olga Śmiełowska

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy