Francesco Fioretti - „Sekretna księga Dantego” – recenzja i ocena

opublikowano: 2013-05-07 09:21
wolna licencja
poleć artykuł:
Francesco Fioretti, znany włoski badacz życia i twórczości Dantego, zamiast kolejnej pracy naukowej zdecydował się napisać swoją pierwszą powieść. Inspirując się „Boską komedią” i umiejętnie łącząc fikcję z prawdą historyczną, stworzył wyjątkowe dzieło, które okazało się wielkim sukcesem i zaprowadziło go na listę bestsellerów.
REKLAMA
Francesco Fioretti
Sekretna księga Dantego
nasza ocena:
8/10
cena:
34,90 zł
Wydawca:
Rebis
Tłumaczenie:
Karolina Dyjas-Fezzi
Rok wydania:
2013
Okładka:
broszura szyta ze skrzydełkami
Liczba stron:
344
Format:
135 × 215 mm
ISBN:
978-83-7510-967-2

Tematem głównym jest zagadka śmierci wielkiego twórcy. Przed bohaterami pojawia się pytanie: czy jej przyczyną była jedynie malaria? Taka odpowiedź wydaje się aż nazbyt banalna, za dużo bowiem znajdują po drodze niejasności i tajemnic. A największa z nich kryje się w samym dziele poety.

Zacznijmy jednak od początku. Mamy rok 1321. „Boska Komedia” wydawałoby się, że jest ukończona. Gdzie więc podziała się ostatnia księga Raju? Czy niedokończenie jej było zamierzone? A może zniknęła? Los krzyżuje drogi trójki bohaterów: medyka Giovanniego z Lukki, córki poety Beatrycze oraz byłego templariusza Bernarda, których zadaniem będzie odczytanie zaszyfrowanej przez Dantego wiadomości oraz wyjaśnienie tajemnicy jego śmierci. W książce pojawia się również wątek Arki Przymierza, a Bernard jako jedyny wtajemniczony jest w miejsce jej przechowywania.

Powieść ma więc wszystko, czego należałoby oczekiwać od kawałka porządnej literatury przygodowej. Ilość pojawiających się na jej kartach łamigłówek i wątków sensacyjnych nie przeszkadza jednak autorowi ściśle trzymać się realiów epoki. Powiedziałabym nawet, że Fioretti jako jej znawca tak wiernie odmalował umysłowość ludzi średniowiecza, że niejednokrotnie z dzisiejszej perspektywy ich zachowania i motywy działań mogą się nam wydawać niewytłumaczalne. Przed lekturą powieści warto więc zerknąć kilka razy do podręcznika, by przypomnieć sobie, jakimi wartościami się wtedy kierowano i pełniej dzięki temu zrozumieć postępowanie bohaterów. Autorowi udaje się też w fantastyczny sposób przedstawić życie średniowiecznego społeczeństwa: ich problemy, rozterki, miłostki – choć nie brak tu również wielkiej polityki.

Książka nie należy do najłatwiejszych. Nie jest jedynie lekkim „czytadłem” – wymaga od nas czujności i myślenia. Niektóre fragmenty mogą być na początku niezrozumiałe, ale po przeczytaniu kolejnych stron wszystko stanie się jasne. Fioretti zachował bowiem spokojny rozwój akcji bez zbędnego chaosu i niepotrzebnych wątków. Język natomiast jest dość wyszukany i choć pomaga wczuć się w klimat epoki, nie każdemu może odpowiadać.

Dla miłośników zagadek książka będzie strzałem w dziesiątkę – zwłaszcza że, co warte wyróżnienia, autor niejednokrotnie zwraca się wprost do czytelnika, który przeżywa przecież wszystkie przygody wraz z bohaterami i razem z nimi pragnie dotrzeć do prawdy. Fioretti bowiem niezwykle umiejętnie przenosi nas w czasie i trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

Całość książki jest dopracowana i przemyślana. Mimo trudności, jakie można napotkać w trakcie lektury, warto wytrwać do końca, a na pewno nie będzie to stracony czas.

Zobacz też:

Redakcja i korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Joanna Michałek
Uczennica Liceum Ogólnokształcącego. Wolny czas spędza, słuchając muzyki lat 90. Interesuje się głównie historią i kulturą średniowiecza.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone