Francja płaci rekordową cenę za obraz

opublikowano: 2007-07-19 11:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Aż 17 milionów euro zapłaciło państwo francuskie za obraz „Ucieczka do Egiptu” francuskiego malarza z XVII wieku Nicolasa Poussina. Obraz ozdobi ściany Muzeum Sztuk Pięknych w Lyonie.
REKLAMA

Rząd francuski pochwalił się dzisiaj swoim najnowszym zakupem. Na konferencji prasowej w paryskim Luwrze minister kultury Christine Albanel poinformowała o efekcie długotrwałych, poufnych negocjacji. — Wreszcie obraz należy do Francuzów, możemy być z tego powodu dumni — powiedziała.

„Ucieczkę do Egiptu” zwiedzający obejrzą w Lyonie dopiero za pół roku. Do lutego potrwają bowiem różnorodne procedury i przystosowanie sal muzeum do potrzeb nowego zakupu. Ozdoba całej wystawy wymaga specjalnych środków bezpieczeństwa. Muzeum w Lyonie szczyci się bogatą kolekcją francuskiego malarstwa XVII wieku, ale do tej pory nie miało żadnego obrazu Poussina - mistrza francuskiego klasycyzmu barokowego.

Autor malował„ Ucieczkę do Egiptu” w latach 1657-1658. Był wówczas u szczytu możliwości twórczych, czego doskonałym dowodem jest stosunkowo niewielkie płótno (97 x 133 cm) namalowane na zamówienie zaprzyjaźnionego z nim liońskiego kupca jedwabiu Jacquesa Serisiera. Obraz zaginął na dwa i pół wieku - po 1713 roku nie natrafiamy na żadne wzmianki o „Ucieczce”. Dopiero w 1986 roku płótno pojawiło się jako oferowana do sprzedaży kopia warsztatowa. Atrybucję obrazu ustalono dopiero w 1994 roku, a 10 lat później „Ucieczka do Egiptu” została uznana za francuski skarb narodowy. Dzieło Poussina pozostawało w rękach pragnącego zachować anonimowość prywatnego kolekcjonera, jednak od lutego tego roku państwo francuskie nękało go ofertami kupna. W końcu właściciel uległ.

Niełatwo było jednak zebrać wymaganą kwotę, bo anonimowy kolekcjoner doskonale znał wartość obrazu. Na zakup dzieła Luwr dał milion euro, drugi milion wyłożyło miasto Lyon, region Lyon - 250 tys. euro. Do tego doszły dotacje od 18 mecenasów sztuki - przedsiębiorstw, m.in. Gaz de France, koncernu naftowego Total, banków liońskich i jednego donatora prywatnego.

Wiadomość za gazeta.pl

Obraz zobaczycie tutaj.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone