„Galeria Faras” – recenzja i ocena wystawy

opublikowano: 2015-03-12 08:25
wolna licencja
poleć artykuł:
W latach 60. XX wieku polscy naukowcy pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego odkryli unikatowe pozostałości świątyni znajdującej się na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras, które stanowią jedne z najważniejszych zabytków chrześcijańskiej sztuki nubijskiej. Po kilkuletnim remoncie i pracach konserwatorskich kolekcję ponownie można podziwiać w warszawskim Muzeum Narodowym.
REKLAMA
Galeria Faras im. prof. Kazimierza Michałowskiego
nasza ocena:
9/10

Wystawa przedstawia wyjątkowe eksponaty, które zostały odnalezione przez polskich archeologów w czasie akcji UNESCO mającej na celu ratowanie pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu przed zalaniem ich przez wody Jeziora Nasera. W trakcie badań obszarów przy granicy sudańsko-egipskiej na terenie Faras naukowcy natrafili na pozostałości nubijskiej katedry z VIII wieku. Ściany świątyni zdobiły pochodzące z czasów między VIII a XIV wiekiem malowidła nawiązujące do religii chrześcijańskiej. Odkrycie to jest uważane za jedno z najważniejszych polskich sukcesów w dziedzinie archeologii.

Do Muzeum Narodowego trafiło 67 dzieł chrześcijańskiej sztuki nubijskiej i inne zabytki odnalezione w okolicy Faras w czasie Kampanii Nubijskiej. Jedyne w swoim rodzaju okazy wskazują na różnorodność estetyki w obrębie chrześcijaństwa – malowidła ścienne znacząco się różnią od dzieł o tematyce religijnej, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Były one malowane techniką tempery na suchym tynku i przedstawiały głównie świętych lub biskupów. Niektóre eksponaty nie zachowały się w całości, jednak nawet w tych niepełnych fragmentach widać odmienność i oryginalność sztuki nubijskiej.

Przestrzeń wystawy imituje wnętrze świątyni – rozmieszczenie eksponatów przypomina ich położenie w faraskiej katedrze. Wrażenie to jest potęgowane przez zastosowanie multimediów. Podziwianiu poszczególnych malowideł towarzyszą bowiem autentyczne koptyjskie śpiewy liturgiczne. Nowoczesne technologie zostały zresztą wykorzystane w różnorodny sposób – odwiedzający mogą zapoznać się z kilkoma filmami przedstawiającymi historię wykopalisk w Faras czy przybliżającymi sylwetkę prof. Kazimierza Michałowskiego. Interaktywne ekrany, na których wyświetlane są pełne informacje na temat historii królestwa Nobadii (na jego ziemiach znajdował się ośrodek miejski Faras) i zmagań polskich archeologów, umożliwiają dogłębne poznanie historii afrykańskiej kultury chrześcijańskiej. Twórcy wystawy nie zapomnieli też o atrakcjach dla najmłodszych odwiedzających – przygotowali dla nich gry multimedialne, nawiązujące do odkrycia Polaków.

W Galerii zaprezentowane zostały także inne dzieła sztuki nubijskiej. Możemy podziwiać tam chociażby elementy budowy świątyni i innych okolicznych budowli, a także zabytkowe naczynia, narzędzia czy tkaniny znalezione na terenach Faras. Szczególną uwagę zwraca kolekcja krzyży, pochodzących z różnych kręgów kulturowych i epok. Zadziwia bogactwo form tych przedmiotów – prezentowane krzyże etiopskie, ruskie, rosyjskie, huculskie, ukraińskie czy egipskie różnią się między sobą wykonaniem, kształtem i materiałem, przez co pokazują niejednolitość kultury chrześcijańskiej.

Galeria Faras, oprócz przypominania o największych osiągnięciach polskiej archeologii, ukazuje także różnorodność sztuki religijnej. Dzięki oryginalnej aranżacji wystawy i zastosowaniu nowoczesnych technologii zwiedzający mogą przenieść się do nubijskiej świątyni z VIII wieku i porównać sposoby przedstawiania obiektów kultu. Wystawa jest warta polecenia wszystkim wielbicielom historii – rozmaite eksponaty sprawią, że każdy zwiedzający z pewnością znajdzie coś interesującego.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Agnieszka Woch
Studentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuję się wszelkiego rodzaju literaturą, historią XX wieku i językiem, a także filmem i teatrem. Redakcyjny mistrz boksu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone