„Godzinki” Jakuba Wargockiego - cenny rękopis z XV w. powrócił do Polski

opublikowano: 2017-02-06 19:51
wolna licencja
poleć artykuł:
„Godzinki” Jakuba Wargockiego, rękopis z XV w., został zakupiony przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie. To jeden z cenniejszych zabytków, jaki wrócił do Polski w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
REKLAMA

Rękopis „Officium Beatae Mariae Virginis secundum usum Romanum”, zwany potocznie „Godzinkami” Jakuba Wargockiego, powstał w latach 1470-1500 we Florencji. Jest to kodeks o wymiarach 12 na 8 cm, liczący 303 pergaminowe karty, zapisane w języku łacińskim. Zdobi go pięć kunsztownie wykonanych miniatur, przedstawiających sceny biblijne – Zwiastowanie Pańskie, Ukrzyżowanie, Wniebowzięcie Marii, Dawida na Pustyni i wskrzeszenie Łazarza. W dziele występują też liczne inicjały figuralne i floratury.

"Godzinki" Jakuba Wargockiego (mat. pras., bn.org.pl)

Jak podaje Biblioteka Narodowa, tego typu rękopisy były popularne na zachodzie Europy. W Polsce stanowiły rzadkość. Przeważnie znajdowały się w posiadaniu książąt i królów. Tym bardziej niezwykłe wydają się losy „Godzinek”. Do Polski trafiły około 1518 r., zapewne z ich pierwszym właścicielem – Carlem Calvanusem Guccim, kupcem z dworu królowej Bony. W połowie XVI w. rękopis zakupił Polak, Jakub Wargocki, przemyski rzemieślnik, finansista i rajca miejski. Około 1572 r. księgę uzupełniono o karty z listą świąt ruchomych i modlitwami. Dzieło było więc wykorzystywane w praktyce.

Dalsze dzieje rękopisu są trudne do zbadania. Wiadomo, że w 1713 r. otrzymał je w darze Karol Stanisław Radziwiłł. W magnackich dobrach „Godzinki” były najprawdopodobniej przetrzymywane aż do rozbioru Polski lub do schyłku wojen napoleońskich, kiedy to wiele dzieł trafiło do bibliotek petersburskich.

Jesienią 2016 r. „Godzinki” Jakuba Wargockiego zostały wystawione na sprzedaż przez dom aukcyjny w Londynie. Pracownik polskiej Biblioteki Narodowej zbadał rękopis i potwierdził jego autentyczność. Biblioteka podjęła decyzję o zakupie "Godzinek" za pół miliona złotych. Transakcję udało się sfinalizować dzięki mecenatowi Fundacji PZU. Dzieło zostało zdigitalizowane i jest już dostępne w Internecie.

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl, bn.org.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone