Autor: Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Tagi: Recenzje, Książki, Inne dzieła kultury, Późne średniowiecze, Polska
Opublikowany: 2021-10-11 09:48
Licencja: wolna licencja

Grażyna Bąkiewicz – „Bolko Mały” – recenzja i ocena

Opowieść o Bolku II Małym to historia człowieka wielkiego w małym ciele. Wciąga, edukuje, a przede wszystkim pokazuje dobre wzorce, którymi warto kierować się w życiu. Dzięki niej wycinek historii księstw śląskich poznać mogą nie tylko dzieci, ale i dorośli.
REKLAMA

Grażyna Bąkiewicz – „Bolko Mały” – recenzja i ocena

Grażyna Bąkiewicz
„Bolko Mały”
Ocena: 9,5
29,90 zł
Wydawca: Wydawnictwo Literatura
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 184
Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Seria: wydawnicza: A to historia!
ISBN: 978-83-7672-991-6
EAN: 9788376729916

Grażyna Bąkiewicz z wykształcenia jest historykiem, pedagogiem i autorką licznych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszkanka Łodzi, laureatka wielu nagród, ma w sowim dorobku kilkadziesiąt książek, zarówno napisanych samodzielnie, jak i we współpracy z innymi autorami. Otrzymała nominację do nagrody IBBY oraz nagrody Srebrnego Kałamarza.

Powieść o księciu świdnickim, Bolku II Małym, to rys dziejów nie tylko Śląska, ale tak naprawdę całej ówczesnej Polski. Autorka przez pryzmat życia głównego bohatera, zaprezentowała szerszą perspektywę realiów politycznych w XIV-wiecznej Europie. Liczne kontakty Bolka II Małego z królem Polski (Władysławem II), Węgier (Karolem Robertem) oraz Niemiec (Ludwikiem IV Bawarskim), zagwarantowały młodemu księciu pozycję dyplomaty i na zawsze rozsławiły jego imię. W dużej mierze (choć niewystarczająco) uniezależniły również księstwo Bolka od najazdów Jana Luksemburskiego, króla Czech.

Publikacja „Bolko Mały” to kolejna książka z unikatowej serii „A to historia”, która w sposób niekonwencjonalny, ale wierny historycznym realiom, przedstawia trudne dzieje naszego kraju. Autorka niebanalnie potraktowała życie głównego bohatera, prezentując jedynie wycinek jego życia, a resztę dopowiadając w prologu. Nie sposób w książce dla dzieci pokazać całościowo historie królów i książąt polskich, stąd Grażynie Bąkiewicz udało się zaciekawić czytelnika i zachęcić go do zgłębienia całej historii ostatniego niezależnego księcia z rodu Piastów na Śląsku.

Treść lektury jest płynna, opisy potyczek wojennych krótkie i nieprzesadzone, a prezentowana historia zwięzła. Postacie poboczne, jak również elementy fantastyczne wprowadzone by uprzyjemnić lekturę młodemu czytelnikowi, przeplatają się przez całą książkę, co nadaje spójności publikacji. Doceniam również wybór przedstawionych bohaterów. Ich liczba jest niewielka – jest to jedynie kilka postaci, które odegrały znaczącą rolę w życiu księcia świdnickiego. Jednak dzięki takiemu zabiegowi fabuła jest przystępna, a zawiłe losy Bolka Małego łatwe do zrozumienia, co ma niewątpliwie wpływ na odbiór książki przez dzieci.

REKLAMA

Dodatkowym atutem jest wartość edukacyjna książki – powieść prezentuje postać człowieka mężnego, szlachetnego, dbającego o dobro swoich poddanych, który za wszelką cenę starał się chronić granic swego księstwa i mieszkających tam ludzi. I co charakterystyczne dla bajek, także i tu znajdzie się morał – i to niejeden. Za najciekawsze przesłanie uważam: nieważne jak wyglądasz, ważne kim jesteś i jakie czyny cię charakteryzują.

Warto także pochwalić samo wydanie publikacji: twarda okładka, pięknie zdobione inicjały każdego rozdziału, dekoracyjna szata graficzna na każdej stronie oraz kolorowe, całostronicowe ilustracje, nadają niebywałego wdzięku powieści, jednocześnie uzupełniając jej treść. Jest to zapewne duża zasługa ilustratorki Magdaleny Kozieł-Nowak.

Trudno o większe mankamenty recenzowanej powieści. Należy jednak wspomnieć o potknięciach korekty, jak przekreślone w kilku miejscach słowa, które powinny zostać usunięte, a znalazły się w druku. Są to w zasadzie jedyne tego typu niedopatrzenia.

„Bolko Mały” Grażyny Bąkiewicz to książka przeznaczona dla dzieci w wieku 9+. Książka z całą pewnością powinna spodobać się zwłaszcza starszym dzieciom i zachęcić je do poszerzenia wiedzy na temat życia księcia świdnickiego, które tutaj poznajemy tylko częściowo. Dzięki atrakcyjnemu wydaniu książka rewelacyjnie sprawdzi się również na prezent.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Grażyny Bąkiewicz „Bolko Mały” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Doktor nauk humanistycznych. Archeolog i historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk. Z zamiłowania pasjonatka podróży. W ramach pracy doktorskiej prowadziła badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowania w pradziejach.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Legionów Polskich 41/101
96-300 Żyrardów
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy