Grzegorz Mika, Patryk Pleskot – „Szucha 25. Pierwsze ministerstwo wolnej Polski” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-01-09 08:31
wolna licencja
poleć artykuł:
Aleje Szucha, Szucha – to chyba najbardziej znany adres w Polsce. To właśnie tam miał swoją siedzibę aparat niemieckiego nazistowskiego terroru, to właśnie tam katowano polskich patriotów, bohaterów szkolnych lektur oraz wojennych filmów. Jednak historia tego budynku ma dużo dłuższą i bardzo ciekawą historię.
REKLAMA

Grzegorz Mika, Patryk Pleskot – „Szucha 25. Pierwsze ministerstwo wolnej Polski” – recenzja i ocena

Grzegorz Mika, Patryk Pleskot
„Szucha 25. Pierwsze ministerstwo wolnej Polski”
nasza ocena:
9/10
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
208
ISBN:
978-83-8229-512-2
EAN:
9788382295122

Grzegorz Mika jest architektem, varsavianistą, autorem i współautorem książek dotyczących warszawskiej architektury oraz strony „Warszawski modernizm 1905-1939” na Facebooku. Patryk Pleskot, historyk związany z Instytutem Pamięci Narodowej, znany jest szerszemu gronu miłośników dziejów najnowszych jako autor książek poświęconych głównie historii PRL. Razem postanowili przedstawić czytelnikom dzieje jednego z najsłynniejszych adresów w Warszawie: Szucha 25.

Odrodzona Rzeczypospolita borykała się z wieloma problemami. Oprócz tak ważkich jak ustabilizowanie granic czy przekształcenie ziem należących do tej pory do trzech mocarstw w jeden organizm państwowy, dochodziły również te bardziej prozaiczne. Do tych ostatnich należały problemy lokalowe. W Warszawie nie było zbyt wielu budynków, które byłyby wstanie pomieścić administrację całego państwa. Koniecznym było rozpisanie konkursów na plan ogólnej zabudowy Warszawy, jak i budowy bądź przebudowy gmachów poszczególnych ministerstw czy Sejmu. Pierwszym z wzniesionych od podstaw budynków ministerialnych w II Rzeczypospolitej było Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, które ulokowało się przy alei Szucha 25. Nowopowstały gmach był bardzo nowoczesny, a jego wnętrza utrzymano w stylu polskiego art deco.

Recenzowana pozycja nie ogranicza się wyłącznie do samego opisu budynku oraz jego założeń architektonicznych czy wyposażenia. Autorzy w wyczerpujący sposób przybliżają budowę dzielnicy rządowej w Warszawie, założenia urbanistyczne oraz umieszczane tam urzędy. Osobną częścią opracowania są dzieje Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w okresie okupacji oraz założeniom niemieckiej dzielnicy policyjnej. Przybliżono również postacie architektów oraz inne zrealizowane przez nich projekty, przez co opowieść o budynku staje się bardziej przystępna.

Wywód architektoniczno-historyczny został znakomicie zilustrowany poprzez reprodukcję planów, projektów, makiet oraz zdjęć (archiwalnych i ukazujących współczesne wnętrza). Dzięki temu czytelnik może poznać nie tylko dzieje budynku ale również kontekst jego funkcjonowania zarówno w II Rzeczypospolitej, jak i w czasie okupacji. Co ciekawe dziejowe zawirowania gmach przetrwał w stanie nieomal nie zmienionym. Roztoczono nad nim bardzo dobrą opiekę konserwatorską, dzięki czemu również dzisiaj można podziwiać piękne detale i wyposażenia w stylu art deco. Warto również wspomnieć o zachowaniu części pomieszczeń przekształconych przez Niemców w cele czy pokoje przesłuchań. Oprócz Ministerstwa mieści się w budynku Muzeum Walki i Męczeństwa 1939-1945. Wśród zamieszczonych zdjęć z wystawy muzealnej szczególne wrażenie robią napisy na ścianach wykonane przez przetrzymywane tam osoby.

Niewątpliwie publikacja przyczyni się do pełniejszego obrazu  pierwszego ministerstwa wolnej Polski. Autorom udało się oddać wszystkie walory budynków oraz zachowanego wystroju. Zdecydowanie warto się zapoznać.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Grzegorza Miki i Patryka Pleskota „Szucha 25. Pierwsze ministerstwo wolnej Polski” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone