Gwiazdka Cieszyńska - Leopold Jan Szersznik

opublikowano: 2014-03-14 10:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Leopold Jan Szersznik – jedna z najwybitniejszych postaci Cieszyna, największy przedstawiciel cieszyńskiego oświecenia. Założyciel jednego z najstarszych w Europie Środkowej i najstarszego w Polsce publicznego muzeum.
REKLAMA

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 42. – Cieszyn d. 11. Listopada. – R. 1854

Jan Leopold Szersznik urodził się 3 marca 1747 roku w Cieszynie jako syn miejskiego administratora Jana Antoniego i Joanny Alojzy (córki burmistrza Cieszyna). Swoja edukacje rozpoczął w jezuickim gimnazjum, a następnie studiował na uniwersytetach w Ołomuńcu, Pradze i Brzeźnicach. Wkrótce (najprawdopodobniej w 1764 roku) wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Jako jezuita był pomocnikiem bibliotecznym Karola Charmela, a później pracował przy katalogowaniu rękopisów w tzw. Clementinum w Pradze. W latach 1770 – 1772 znalazł zatrudnienie jako nauczyciel w miejscowości Cheb.

Po kasacie zakonu jezuitów Szersznik powrócił do Cieszyna, gdzie został nauczycielem retoryki i poetyki w tutejszym gimnazjum. W 1787 roku został jego prefektem, a od 1804 roku pełnił funkcję nadzorcy katolickich szkół niemieckich na Śląsku Cieszyńskim. W Cieszynie rozwijał swoje zainteresowania i działał na rzecz miasta. Jako deputowany miejski zajmował się finansami Cieszyna, sprawował nadzór budowlany w mieście (szczególnie po pożarze w 1789 roku), szkolił oficerów w podstawach geodezji i miernictwa. Interesował się między innymi mineralogią, meteorologią, historią, archeologią, botaniką, językoznawstwem, bibliotekarstwem. Do niego należały pierwsze odkrycia prehistoryczne na Śląsku Cieszyńskim. W 1810 roku wydał „Wiadomości o pisarzach i artystach Księstwa Cieszyńskiego” – aktualny do dziś leksykon pisarzy i artystów Księstwa Cieszyńskiego. W jego planach było napisanie historii Śląska Cieszyńskiego. Założył i udostępnił społeczności Cieszyna ogród botaniczny, w którym posadził ok. sześć tysięcy drzew sprowadzonych z całego świata.

Biblioteka Szersznika

Do jego największych osiągnięć należało założenie w 1802 roku jednego z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej, a także pierwszej biblioteki publicznej na Śląsku Cieszyńskim. Wszystkie zbiory starannie opisał i skatalogował. W momencie śmierci Leopolda Szersznika biblioteka liczyła 7296 pozycji w 11099 woluminach, podzielonych na 27 działów tematycznych, a zbiory muzealne zawierały 9716 eksponatów. Zbiory te, włącznie z regałami na książki, zachowały się w dużej części do dziś i stanowią podstawę Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Książnicy Cieszyńskiej.

Jan Leopold Szersznik zmarł 21 stycznia 1814 roku w Cieszynie. 20 czerwca 2006 roku w Parku Pokoju w Cieszynie odsłonięto pomnik upamiętniający jego osobę. Od 2002 roku Powiat Cieszyński przyznaje Nagrodę im. ks. Leopolda Szersznika. Nagroda ma charakter finansowy i może być przyznawana osobom fizycznym lub osobom prawnym i innym podmiotom, których działalność w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury miała znaczenie dla kultury na terenie powiatu cieszyńskiego.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone