Opublikowano
2013-12-03 13:20
Licencja
Wolna licencja

Gwiazdka Cieszyńska - ślub Franciszka Józefa

Cesarz Franciszek Józef cieszył się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców Cieszyna. Sympatia ta często ujawniała się na łamach Gwiazdki Cieszyńskiej. Dlatego informacje o zaręczynach i ślubie młodego władcy wzbudziły nie lada radość.


Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 25. – Cieszyn d. 27. Sierpnia. – R. 1853.


Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 26. – Cieszyn d. 3. Września. – R. 1853.


Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 28. – Cieszyn d. 17. Września. – R. 1853.


Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 11. – Cieszyn d. 18. Marca. – R. 1854.


Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 11. – Cieszyn d. 18. Marca. – R. 1854.


Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 13. – Cieszyn d. 15. Kwietnia. – R. 1854.


Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 15. – Cieszyn d. 29. Kwietnia. – R. 1854.

Franciszek Józef I 2 grudnia 1848 zaledwie osiemnastoletni Franciszek Józef został proklamowany Cesarzem Austrii. Kawaler o takiej pozycji i władzy był idealnym kandydatem na męża i wiele ówczesnych, młodych kobiet na pewno marzyło aby stać się wybranką jego serca. Oczywiście Cesarz nie mógł żenić się z byle kim, dlatego poszukiwaniami żony zajęła się matka Franciszka, arcyksiężna Zofia Wittelsbach. Wybór padł na Helenę Karolinę Wittelsbach (zwana Nene) córkę Ludwiki i Maksymiliana Wittelsbachów.

Latem 1853 roku Helena z matką zostały zaproszone do austriackiego kurortu Bad Ischl. Razem z nimi pojechała również młodsza córka Ludwiki – Elżbieta (zwana Sissi). W podalpejskim kurorcie miało dojść do zaręczyn Franciszka Józefa z Heleną. Historia potoczyła się jednak zupełnie inaczej. Franciszek gdy tylko ujrzał obie siostry, od pierwszego wejrzenia zakochał się w szesnastoletniej Elżbiecie.

4 marca 1854 roku przygotowano specjalny kontrakt dotyczący spraw majątkowych i posagu Sissi. Posag obejmował 50 tysięcy florenów a także wyprawę ślubną. Przygotowano również 12 tysięcy dukatów na wypłatę tzw. Morgengabe czyli zadośćuczynienia za utraconą niewinność, które wypłacano małżonce lub jej rodzinie po nocy poślubnej. Ponadto Franciszek zadeklarował wypłacanie Sissi 100 tysięcy florenów rocznie w wypadku wdowieństwa. Ze względu na bliskie pokrewieństwo młodych (byli kuzynami) konieczne było jeszcze uzyskanie dyspensy papieża.

Cesarzowa Sissi Ślub odbył się 24 kwietnia 1854 roku w kościele Augustianów w Wiedniu a udzielał go Joseph Othmar von Rauscher. Nie wiadomo dokładnie jak wyglądała suknia ślubna panny młodej. Prawdopodobnie miała na sobie biało-srebrną suknię z bardzo długim welonem i trenem, zdobioną haftami mirtu, uwieńczoną koroną z opali i brylantów. Na głowie miała diamentową koronę. Suknia nie zachowała się do dzisiaj, być może zaginęła. Istnieje przekaz, według którego Sissi przekazała ją bazylice Maria Taferl, gdzie przerobiono ją na ornat kapłański. Inne źródła podają, że w 1901 roku część sukni przekazano księżom kościoła Matthiaskirche w Budapeszcie.

Po ceremonii ślubnej cesarska para, w bogato zdobionej karecie, przejechała ulicami Wiednia. Tego dnia świętowano w całym Cesarstwie, organizowano festyny i zabawy. Z kolei Franciszek Józef z okazji swojego ślubu ogłosił amnestię, na mocy której zwolniono wielu więźniów lub skrócono wyroki.

Cesarska para doczekała się czworo dzieci: Rudolfa, Zofii, Gizeli i Marii Walerii.

Regulamin komentarzy

Gość: TRAC |

Boze wspieraj, Boze ochron nam Cesarza i nasz kraj!! I ochron nas od Moskali!!!Odpowiedz

Gość: Turu |

"Narzeczona Naj. Cesarza naszego, księżniczka Elżbieta Eugenia Amalia jest drugą córką księcia Maksymiliana Józefa Bawarskiego urodzona w r. 1737, i nie skończyła jeszcze 16 lat." W 1853 roku miała więc 116 lat (i wspaniale się trzymała jak na swój wiek!), lub urodziła się jednak w 1837 roku ;) A artykuł bardzo ciekawy.Odpowiedz

Raczej ciężko przypisywać Gwiazdce Cieszyńskiej łatkę "propagandowej" dlatego, że od początku swojego istnienia odgrywała rolę w budzeniu i podtrzymywaniu polskiej świadomości narodowej na Śląsku Cieszyńskim (i nie tylko) a także walczyła o równouprawnienie języka polskiego. Zresztą za taką działalność otrzymywała od C.K. zaborcy upomnienia.Odpowiedz

Gość: Jan R. |

Na pohybel zaborcom! nawet jak propaganda kreuje go na sympatycznego.Niech żyje Rzeczpospolita Obojga Narodów !Krzywd jej wyrządzonych nie zapomnimy !Odpowiedz
Błażej Guzy

Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org