Autorzy: Redakcja , Adam Rygioł
Tagi: Internet, Wydarzenia, Polska
Opublikowany: 2019-09-29 10:14
Licencja: wolna licencja

Histmag świętuje 18. urodziny! Dziękujemy, że jesteście z nami już tak długo

Treści historyczne w Internecie przykuwają uwagę coraz większej grupy czytelników. Obecnie funkcjonuje wiele serwisów i kanałów wideo specjalizujących się w tematyce historycznej. Histmag.org, pionier tematu w świecie cyfrowym, 1 października będzie obchodził swoje 18. urodziny. Portal zaczynał jako dodatek do płyty CD rozpowszechnianej w środowisku graczy komputerowych - obecnie może szczycić się nawet milionem wyświetleń w miesiącu.

Jak wszystko, co ma swój początek, również portal poświęcony historii ma swoją własną historię. Wszystko zaczęło się w Bytomiu 1 października 2001 roku, w zamierzchłych dla Internetu, modemowych czasach, kiedy informacja rozprzestrzeniana drogą cyfrową dopiero się rodziła, a najpotężniejsze obecnie portale internetowe wyglądały jak praca początkującego webmastera po nieprzespanej nocy... W takich okolicznościach powstał czołowy portal internetowy podejmujący tematykę historii - magazyn historyczny Histmag.

Michał Świgoń i Patrycja Wites na Targach Książki w Krakowie, listopad 2010 (fot. Sebastian Adamkiewicz)

Histmag powstał dzięki... jednej z wielu popularnych na przełomie XX i XXI wieku gier komputerowych. Ta konkretna, o nazwie "Europa Universalis", skupiała się właśnie na temacie historii, a burzliwe dyskusje graczy na jej internetowym forum zainspirowały jednego z nich do rozwinięcia podejmowanych na forum tematów w formie magazynu.

Byłem wtedy uczniem liceum. Pomyślałem, że raczkujący jeszcze wtedy w Polsce Internet daje niespotykane możliwości. Poznałem przez sieć innych entuzjastów popularyzowania historii i zaczęliśmy wspólnie działać – opowiada o początkach portalu Michał Świgoń, założyciel Histmaga.

Na początku Histmag był e-czasopismem, wydawanym co miesiąc i dołączanym do wydawanego od 1996 roku papierowego, kolportowanego w kioskach "Ruchu", miesięcznika "CD-Action", największego wówczas w Polsce czasopisma poświęconego grom komputerowym. W ten sposób pierwszymi czytelnikami Histmaga byli "gracze w gry", którzy mogli zapoznać się z nim dzięki kolejnym płytom CD, zawierającym 63 wydania pierwszego w Polsce cyfrowego magazynu o historii.

W początkowym okresie magazyn Histmag podejmował również, jak najbardziej, tematykę gier, a także ogólnospołeczną i kulturalną. Od 2006 roku skupił się już wyłącznie na historii oraz przekształcił się w portal internetowy, aktualizowany codziennie. Tak powstał Histmag jaki znamy obecnie, ceniony w środowisku historyczny portal internetowy, współpracujący z czołowymi polskimi instytucjami historycznymi i autorami.

To, co wyróżnia Histmaga to zdecydowanie misja - nie tylko popularne tematy historyczne przedstawione w ciekawy sposób i "klikające się", ale przede wszystkim oparte na faktach i bogatej podstawie źródłowej. Nie bez powodu trzon redakcji stanowią doktoranci z różnych ośrodków akademickich w Polsce.

W Histmagu najbardziej podobają mi się ciekawe i mądre teksty. I względna kultura dyskusji, której w Internecie brakuje. To naprawdę świetny i mądry portal – powiedział o Histmagu Bogusław Wołoszański, popularyzator historii i autor wielu książek o tematyce historycznej, twórca znanego programu telewizyjnego „Sensacje XX wieku”.

Zjazd redakcyjny w Warszawie 27 lipca 2019 (fot. Tomasz Kiełkowski)

Po 18 latach Histmag stał się potężną skarbnicą wiedzy. Strony portalu https://histmag.org zawierają już ponad 20 tysięcy artykułów napisanych przez przeszło... 1500 autorów! Czyni to z Histmaga jakościowy ewenement w polskim Internecie i sprawia, że z portalu, który powstał jako niewielki magazyn tworzony przez pasjonatów dla pasjonatów, korzystają dziś w swojej pracy naukowcy, cytują dziennikarze i śledzą politycy.

Staramy się, jako redakcja, zachowywać neutralność w sporach światopoglądowych, dzięki czemu zespół redakcyjny tworzą ludzie z różnych środowisk, reprezentujących odmienne opcje światopoglądowe. Myślę, że to właśnie ludzie, są największym bogactwem Histmaga - opowiada Świgoń.

Każdego miesiąca Histmag publikuje ponad sto artykułów, recenzji, relacji i aktualności. Dodatkowo pod patronatem portalu ukazują się liczne pozycje książkowe, a także odbywają się ważne imprezy kulturalne i naukowe.

Redakcja podejmuje się też oryginalnych kampanii promujących historię, spośród których można wymienić m.in. „Maturę próbną z Histmag.org”, cykl konkursów promujących polskie atrakcje turystyczne „Wakacje ze szczyptą historii”, internetowy plebiscyt na najlepszą historyczną książkę „Historia Zebrana” czy współpraca przy edukacyjnym projekcie Telewizji Polskiej o nazwie „Wielki Test z Historii”.

W Histmagu przykładamy dużą wagę do nietabloidowych treści. O szokujące przedstawianie przeszłości jest łatwo, jednak nas wyróżnia to, że przedstawiamy historię w sposób w pełni profesjonalny i otwarty na różne poglądy. W najbliższym czasie czeka Histmaga ulepszenie wyglądu stron oraz szybkości systemu, na jakim funkcjonuje - zdradza Magda Mikrut-Majeranek, Redaktor Naczelna Histmag.org

Co warto podkreślić, Histmag nie jest powiązany z żadnym koncernem medialnym, a dostęp do jego artykułów nie tylko jest bezpłatny, ale też udostępniane w portalu treści publikowane są na zasadach wolnej licencji. Artykuły Histmaga mogą być więc przedrukowywane bez opłaty, dosłownie popularyzując temat historii w Internecie, a ceniona internetowa encyklopedia, Wikipedia, cytuje Histmaga w ponad pół tysiąca miejscach! Takie podejście zyskuje uznanie - Histmag należy do wąskiego grona cenionych portali, które otrzymują dobrowolne wpłaty od własnych czytelników.

Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Adam Rygioł
Pasjonat historii ze Śląska, w szczególności przemian urbanistycznych w Europie, a także technologii od epoki pary po Internet. Popularyzator i kontynuator rozwijanego od początku XX wieku projektu literackiego "Moje Miasto", powstałego w środowisku kontrkulturowym, a opisującego obecną i przeszłą tożsamość polskich miast.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy