Autor: Redakcja
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Ujęcia przekrojowe, Polska, Redakcyjne
Opublikowany: 2022-10-01 05:01
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Histmag urodzinowo, Histmag na opak – redaktorzy i autorzy w roli czytelników.

21 lat minęło jak jeden dzień! 1 października nasz portal obchodzi urodziny. Postanowiliśmy opowiedzieć Wam o tym z czego jesteśmy najbardziej dumni, czyli o naszych najlepszych tekstach! Jesteście ciekawi, co czytalibyśmy najchętniej na Histmagu? Sprawdźcie nasze zestawienie!
REKLAMA

Takie okazje zdarzają się niecodziennie. Choć praca nad tekstami bywa żmudna i czasochłonna, a terminy gonią, każdy artykuł tworzony dla Was przynosi nam satysfakcję. Przez 21 lat opublikowaliśmy w portalu ponad 24 tys. materiałów. Wydaliśmy ponad 60 e-booków (Są dostępne o połowę taniej w promocyjnej cenie. Więcej info znajdziecie klikając w link). Forma, treść, tematyka – przede wszystkim stawiamy na różnorodność. Na Histmagu każdy znajdzie coś dla siebie. Przeczytacie o tym, co jadano w starożytnym Egipcie, o największych bitwach II wojny światowej, zapomnianych polskich naukowcach, o konfliktach zbrojnych XX w. i organizacjach międzynarodowych...

Uf, nazbierało się przez lata. Zdajemy sobie sprawę, że spośród tak licznych treści nieraz trudno wybrać coś ciekawego. Dlatego przychodzimy Wam z pomocą. Nasi redaktorzy oraz współpracownicy z okazji 21. urodzin Histmaga opowiadają o swoich autorskich perełkach, czyli o tym, co sami czytaliby na Histmagu, gdyby byli na Waszym miejscu ;-).

Mateusz Balcerkiewicz

„Głupiec, który dorównał Aleksandrowi Wielkiemu: Oda Nobunaga”  

Praca nad tematami dalekowschodnimi zawsze jest wyzwaniem, ponieważ europocentryczne studia historyczne w Polsce nie dają dużego zaplecza do poruszania takich zagadnień, a i dotarcie do odpowiedniej literatury jest czasem dość trudne. Tym bardziej czuję satysfakcję, że udało mi się „wgryźć” w tak ciekawy życiorys i opisać krótko życie Nobunagi naszym czytelnikom. Na pewno napiszę coś jeszcze na temat okresu Sengoku!
- Mateusz Balcerkiewicz
Jakub Jagodziński

„Detroit – jak bankrutował symbol amerykańskiego przemysłu?”

Jestem archeologiem i naukowo zajmuję się głównie wczesnym średniowieczem, dlatego przewrotnie polecę coś zupełnie z innej beczki. „Detroit – jak bankrutował symbol amerykańskiego przemysłu?” to historia tego jak najbogatsze miasto w USA stało się skansenem pustych budynków, pełnym przemocy, bezrobocia i korupcji. Historia stolicy pasa rdzy jest bardzo ważna, bo kolejne „Detriot” może wydarzyć się w każdym miejscu, również w Polsce.
- Jakub Jagodziński
Natalia Stawarz

„George Orwell: pisarz, którego czyta się od końca”

Cieszę się, że miałam możliwość stworzyć tekst o George’u Orwellu, gdyż jest on dla mnie inspirującym pisarzem, ale przede wszystkim człowiekiem. W artykule chciałam uchwycić jego życie, ale w sposób niekonwencjonalny, bo poprzez jego książki, w których tak często odzierał rzeczywistość z pięknej oprawy.
- Natalia Stawarz
Natalia Pochroń

„Janusz Onyszkiewicz: działalność w „Solidarności” to mój osobisty Mount Everest”

Janusz Onyszkiewicz to legenda Solidarności, były minister obrony. W wywiadzie nie wypowiada się jednak jak polityk czy uczony, nie opowiada o wielkich przemianach systemowych lecz przedstawia „ludzki” wymiar transformacji. Opowiada o tym, jak zrodziła się jego pasja do wspinaczki, jak wiele jej poświęcił, ale i dlaczego ostatecznie z niej zrezygnował na rzecz polityki, z poczuciem humoru przybliża kulisy spotkań z najważniejszymi światowymi politykami (Margaret Thatcher czy Kim Ir Sen). W barwny sposób opowiada o historii, jakiej nie znajdziemy w opracowaniach naukowych.
- Natalia Pochroń
Magdalena Mirkut–Majeranek

„Miechowicka tragedia ze stycznia 1945 roku” 

Styczeń 1945 roku na Górnym Śląsku to jeden z najbardziej krwawych miesięcy. Przez wiele lat milczano na temat tragedii, jaka rozegrała się wtedy w wielu śląskich miastach. Dziś pamięć o tamtych wydarzeniach jest przywracana. W bytomskich Miechowicach (dawniej Mechtal) co roku odbywa się rekonstrukcja walk, do których doszło tuż po wejściu Armii Czerwonej. Tekst, który został opublikowany na łamach Histmaga przybliżanie tylko historię, ale stanowi też reportaż przedstawiający rekonstrukcję historyczną walk o Miechowice. Jednym słowem materiał ten łączy dwie pasje autorki: pisanie i fotografowanie. 
- Magdalena Mirkut–Majeranek
Piotr Bejrowski

„Wolne Miasto Gdańsk w epoce napoleońskiej” 

Dlaczego? Dzięki epoce napoleońskiej zainteresowałam się historią w szkole podstawowej i choć obecnie nie jest to dla mnie jedyny i główny okres zainteresowań, to zawsze chętnie wracam do tej problematyki, zwłaszcza  kiedy dotyczy mojego rodzinnego miasta.
- Piotr Bejrowski
Paweł Czechowski

„Szalom Zaglembie – wspólne dziedzictwo Zagłębia Dąbrowskiego”

Ten tekst był tak naprawdę swego czasu moją „pracą zaliczeniową” w czasie praktyk w Histmagu. Mam do niego szczególny sentyment, bo włożyłem w niego naprawdę sporo pracy - poszperałem w źródłach na temat społeczności żydowskiej w Zagłębiu Dąbrowskim, odwiedziłem żydowski cmentarz, spotkałem się z ludźmi mocno związanymi z tą tematyką i - co szczególnie ważne - zaangażowałem w powstanie materiału moją babcię, jako naocznego świadka historii. Świetna sprawa!
- Paweł Czechowski
Przemysław Mrówka

„Napad z armatą w ręku”

Myślę, że ten jest moim ulubionym. Nie dlatego, by był jakiś specjalnie dobry, prawdopodobnie dzisiaj napisałbym go inaczej. Był to jednak pierwszy materiał w życiu, jaki napisałem od siebie. Okazało się, że potrafię to robić i komuś może się spodobać to, co tworzę, postanowiłem więc pisać dalej i uczyć się tego rzemiosła. Stąd ten ma dla mnie pewne specjalne znaczenie. 
- Przemysław Mrówka
 Michał Przeperski (fot. G. Mehring / Archiwum ECS)

„Węgierska rewolucja narodowa”

To jeden z moich ulubionych, bo jeden z pierwszych, jakie napisałem o historii Węgier. Pomimo tego, że sympatie wobec Węgrów nad Wisłą są powszechne, o ich historii wiemy niewiele - mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi można trochę dowiedzieć się o jednym z kamieni węgielnych nowoczesnej węgierskiej tożsamości
- Michał Przeperski
Tomasz Leszkowicz

„Krainy historyczne w Polsce – 10 faktów, które warto poznać [MAPY]” 

Ten pierwotnie skromny materiał, zilustrowany przez kartografa Marcina Sobiecha, towarzyszył naszej akcji dotyczącej historii lokalnej. Zainteresowanie z jakim się od razu spotkał zupełnie mnie zadziwiło i zachęciło do jego poszerzenia - obecnie to solidne kompendium popularnej wiedzy o krainach historycznych, na którą jak widać jest spore zapotrzebowanie.
- Tomasz Leszkowicz

Izabela Śliwińska

„Zwyczaje pogrzebowe nowożytnej szlachty polskiej”

Śmierć, odchodzenie i obyczaje pogrzebowe są z ludźmi od zawsze. Tekst daje możliwość porównania, które tradycje są z nami do tej pory, a które się zmieniły. 
- Izabela Śliwińska

Marek Teler

„Ina Benita i jej długa droga do Ameryki. Nieznane powojenne losy słynnej aktorki”

Artykuł ten jest owocem mojego kilkumiesięcznego dziennikarskiego śledztwa, które doprowadziło do obalenia mitu o rzekomej śmierci gwiazdy polskiego kina Iny Benity w czasie Powstania Warszawskiego. Tekst nie tylko przybliża jej nieznane wcześniej powojenne losy, ale też pozwala zobaczyć aktorkę oczami jej synów, synowej i wnuka.
- Marek Teler

Sebastian Adamkiewicz

„Wszystko zaczyna się od dziadka” – rozmowa z Konstantym Gebertem 

 Nie wiem czy to mój najlepszy tekst (choć w tym przypadku wywiad), ale z pewnością najwięcej zmieniający w patrzeniu i podejściu do historii, uwalniający i dystansujący do jej mitotwórczego charakteru, ale i pozwalający zrozumieć potrzebę legend. Sądzę, że wiele myśli z tej rozmowy nie straciło na aktualności
- Sebastian Adamkiewicz
POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy