Historia Zebrana: Znamy najlepsze książki historyczne 2018 roku!

opublikowano: 2019-02-05 10:34
wolna licencja
poleć artykuł:
Za najlepsze publikacje historyczne 2018 roku jurorzy uznali książki: „Profesor Weigl i karmiciele wszy” (Iskry), „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej tom 1” (Rebis), „Księga Stulecia Niepodległości” (Karta). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” (Poznańskie), „Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL” (PWN) i „Tajemnica Doliny Śmierci” (CB). Gratulujemy!
REKLAMA

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (w tym roku oddano ponad 2,5 tysiąca głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Najlepsze książki historyczne 2018 roku w plebiscycie Historia Zebrana

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Internauci wskazali w tej kategorii na książkę Witolda Banacha „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” (Wydawnictwo Poznańskie). – To książka opowiadająca losy jednego z najbardziej znanych i bogatych rodów jakie zamieszkiwały Polskę. Przez wieki ich działalność miała przeogromny wpływ na losy kraju, jego historię, kulturę, sztukę. Ród ten już odgrywał wielką rolę za czasów I Rzeczypospolitej, często miał niechlubną rolę. A potem przyszły rozbiory, w końcu Polska odzyskała niepodległość, nadeszły trudne lata okupacji a Radziwiłłowie wciąż trwali i odgrywali znacząca rolę w kształtowaniu losów poszczególnych osób i historii. Dlatego losy tego rodu są fascynującym tematem. – uzasadnia oddany głos Anna Grzebalska, internautka biorąca udział w plebiscycie.

Jurorzy zaś wybrali w tej kategorii pozycję „Profesor Weigl i karmiciele wszy” Mariusza Urbanka (Wydawnictwo Iskry). Niezwykłe dokonania sytuują Rudolfa Weigla w gronie najwybitniejszych polskich i światowych uczonych. Popularyzacja tej nietuzinkowej postaci jest więc ze wszech miar potrzebna. Książka Mariusza Urbanka ukazuje nie tylko sylwetkę genialnego lwowianina, ale także ostry kontrast między światem, który się skończył oraz nową, ponurą rzeczywistością, która zajęła jego miejsce. Urbanek poszedł krok dalej: tchnął życie i emocje w te kilka fotografii przedstawiających swojego bohatera. Jego książkę czyta się z wypiekami na twarzy. – opowiada o zwycięskiej książce koordynator działu recenzenckiego portalu Histmag.org i juror plebiscytu, Piotr Abryszeński.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

W tej kategorii internauci głosowali najczęściej na publikację Andrzeja Zawistowskiego „Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL” (Wydawnictwo Naukowe PWN). Jak tłumaczy prof. Kłaczkow, juror plebiscytu: – Większość z nas doskonale pamięta kolejki do sklepów mięsnych, za meblami czy artykułami AGD. Szczególnie w świadomości utkwiły kartki, w latach 80 obejmujące większość potrzebnych do funkcjonowania towarów. Dobrze się stało, że Andrzej Zawistowski podjął się opisania credo życia codziennego Polaka w okresie PRL, tj. permanentnego stania w kolejkach. Pamięć zaciera złe wspomnienia, rodzą się sentymenty związane chociażby z tym, że było się młodym i przez to rośnie sentyment za PRL. Dla ludzi młodych z kolei PRL zaczyna się wyłącznie kojarzyć z podziemiem zbrojnym. A nie jest to przecież obraz pełny. Ta przysłowiowa kolejka w sposób jaskrawy uzmysławia z jakim „kosmicznym” ustrojem mieliśmy w Polsce do czynienia w latach 1944-1989. Książka powinna trafić do szerokiego, zwłaszcza młodego Czytelnika i przeorać myślenie o tamtym, na szczęście już minionym, czasie w naszych dziejach.

W głosowaniu jury zwyciężyła „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej tom 1” Roberta Frosta (Dom Wydawniczy Rebis). Dobrze jest zapoznać się z zewnętrzną oceną naszych dziejów, zwłaszcza gdy Autor dokonuje porównania polskich rozwiązań ustrojowych z tymi, na jakich wówczas opierała się większość państw europejskich. Wychodzimy z tej oceny obronną ręką dowiadując się o wielu nowych, obiektywnie przedstawionych kartach z naszych dziejów. Dzieje polskiego parlamentaryzmu i rozwiązań prawnych z okresu nowożytnego są coraz lepiej dzięki takim pracom znane na Zachodzie. I przebijają się do świadomości zachodnioeuropejskich elit. Oceniam tę pracę bardzo dobrze i w tej kategorii zasługuje ona na szczególne polecenie i szacunek dla warsztatu historycznego szkockiego Autora. – kwitował wybór jury prof. Jarosław Kłaczkow.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

W tej kategorii internauci najczęściej głosowali na książkę Krzysztofa Drozdowskiego „Tajemnica Doliny Śmierci” (Agencja Wydawnicza CB)Mieszkam w Bydgoszczy już od 6 lat, a w jej okolicach od około 12 lat. Dolina Śmierci na Fordonie dotychczas kojarzyła mi się z miejscem, o którym niewiele mogłam się dowiedzieć konkretów, a które w jakiś szczególny sposób niepokoiło mieszkańców Bydgoszczy. Dlatego cieszę się, że na rynku wydawniczym pojawiła się książka, która odkrywa mroczne karty historii związanej z tym miejscem. To historia tak bolesna i tak prawdziwa, że nie można jej pominąć, jeśli chce się nadal mieszkać w Bydgoszczy i czuć więź z tym miastem. Ta publikacja zdecydowanie zasługuje na uwagę! – uzasadniała swój głos Małgorzata Blumensztajn, internautka biorąca udział w plebiscycie.

Jurorzy zdecydowali się zaś nagrodzić „Księgę Stulecia Niepodległości” (Ośrodek Karta). Pozycja świetnie wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W dużej mierze jest to piękny album, wydany w dwóch tomach. Jego treścią są zdjęcia z poszczególnych lat i idealnie dobrane historyczne źródła, które pokazują minione 100-lecie historii Polski od odzyskania niepodległości, aż po dzień dzisiejszy. Powinna trafić do każdej polskiej biblioteczki. – uzasadniał wybór jury redaktor naczelny Histmaga, Maciej Zaremba.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Kolejne głosowanie „Historii Zebranej” rozpocznie się już na początku czerwca – internauci oraz jurorzy wybiorą wtedy najlepsze książki I półrocza 2019 roku.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone