Historia Zebrana: Znamy najlepsze książki historyczne 2019 roku!

opublikowano: 2020-02-04 10:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Za najlepsze publikacje historyczne 2019 roku jurorzy uznali książki: „Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2” (W.A.B.), „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” (Agora) i „Jędruś chłopak ze Lwowa” (Wyd. Literatura). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „1989” (Silesia Progress), „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” (Wyd. Poznańskie) i „Klucz Życia” (Oficyna Wydawnicza Atut). Gratulujemy!
REKLAMA

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (w tym roku oddano blisko 6 tysięcy głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Jurorzy w tej kategorii zdecydowali się wyróżnić książkę Beaty Maciejewskiej i Mirosława Maciorowskiego „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” (Wydawnictwo Agora). – Wybitni polscy historycy ze swadą i świetnym znawstwem dziejów Polski opowiadają o polskich władcach. Książki w formie wywiadów czyta się, z punktu widzenia masowego Czytelnika, zdecydowanie lepiej. Łatwiejsze jest też zapamiętywanie poszczególnych wydarzeń czy działań poszczególnych władców i motywów jakimi się kierowali w swoich działaniach. I tak dowiadujemy się kulis różnych wydarzeń np. unii lubelskiej czy rywalizacji wewnątrzpolskiej w czasach Andegawenów. Polecam tę lekturę gorąco. – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

Internauci głosujący w plebiscycie wybrali książkę Grzegorza Kopaczewskiego „1989” (Silesia Progress). Polska, druga połowa lat osiemdziesiątych. Upadek, beznadziejność, odrealnienie. Do naprawy rzeczywistości przystępują dziesięciolatki z górnośląskiego blokowiska i ich idole – piłkarze Ruchu Chorzów. „1989” to ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju. – opisuje książkę jej wydawca.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

W kategorii „Okiem badacza” w głosowaniu jury zwyciężyła książka prof. Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego „Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2” (Wydawnictwo W.A.B.) To synteza ważnego okresu w historii naszej części świata – końca I wojny światowej i początków kształtowania się niepodległych państw środkowoeuropejskich. Nie jest to jednak „zwyczajna” synteza. Autorom, dobrze znającym badania historyków z innych państw regionu, udało się stworzyć porównawczą, a jednocześnie oryginalną narrację o tych czasach. Pokazuje ona różnice i podobieństwa, ale też stawia wiele pytań, których myśląc o okresie 1914-1918 zwykle sobie nie zadajemy. Lektura drugiego tomu „Naszej wojny” nie powinna zawieść czytelników, którzy cenią sobie interdyscyplinarność i szerokie spojrzenie na przeszłość. – uzasadnia wybór jury szef działu naukowego Histmag.org, Tomasz Leszkowicz.

Głosami internautów w tej kategorii zwyciężyła publikacja „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” Edith Sheffer (Wydawnictwo Poznańskie). – Książka Edith Sheffer niewątpliwie poszerza horyzonty i ukazuje temat tabu działań w Trzeciej Rzeczy przed i podczas II wojny światowej. Pozycja bibliograficzna zarówno dla historyka, pasjonata historii, jak i laika, chcącego zgłębić wiedzę na omawiany temat. Wartościowa przede wszystkim dla osób dorosłych, ale także dla młodzieży chcącej zrozumieć, do czego może posunąć się człowiek. – napisała w recenzji opublikowanej w portalu Histmag.org Judyta Ostapiak-Jagodzińska.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Jurorzy w tej kategorii zdecydowali się wyróżnić pozycję „Jędruś chłopak ze Lwowa” Andrzeja Perepeczki (Wydawnictwo Literatura). – Andrzej Perepeczko, człowiek o niezwykle ciekawym życiorysie, a jednocześnie autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, zaserwował niebanalną i pełną morałów opowieść autobiograficzną. Ponownie stał się "Jędrusiem, chłopakiem ze Lwowa", by przypomnieć opowieści i życiowe lekcje, jakie odebrał od swoich najbliższych - rodziców czy dziadka. Teraz to on, już jako dziadek, przekazuje te same wskazówki młodszemu gronu czytelników w formie, w jakiej je zasłyszał przed laty. I choć czasy się zmieniły, uniwersalne prawdy nie przebrzmiały wraz z nimi. Lektura nie tylko dla najmłodszych. – opowiada o zwycięskiej pozycji Piotr Abryszeński, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Internauci wybrali książkę Heleny Semenetz „Klucz życia” (Oficyna Wydawnicza Atut). – Klucz Życia to powieść oparta na faktach sprzed ponad trzech tysięcy lat. Jest ona syntezą długoletnich analiz wiedzy nie tylko archeologicznej. Autorka łączy historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie. (cytat z opisu wydawniczego książki)

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Kolejne głosowanie „Historii Zebranej” rozpocznie się już na początku czerwca – internauci oraz jurorzy wybiorą wtedy najlepsze książki I półrocza 2020 roku.

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone