Historia Zebrana: Znamy najlepsze książki historyczne 2020 roku!

opublikowano: 2021-01-26 11:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Za najlepsze publikacje historyczne 2020 roku jurorzy uznali książki: „''Najbardziej tajemniczy kraj świata''. Związek Sowiecki w fotografiach i tekstach Juliena H. Bryana 1930–1959” (Wyd. IPN), „Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowanie państwa polskiego 1892-1920 ” (Wyd. Krytyki Politycznej) i „Saga rodu Czartoryskich ” (Wyd. Iskry). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Cham niezbuntowany” (Wyd. Fabryka Słów), „Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939–1945” (Wyd. IPN) i „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz” (Wyd. Bellona). Gratulujemy!
REKLAMA

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (w tym roku oddano ponad 7 tysięcy głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Historia Zebrana - najlepsze książki historyczne 2020

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Jurorzy w tej kategorii wybrali książkę „Saga rodu Czartoryskich” Zofii Wojtkowskiej, wydaną przez Wydawnictwo Iskry. – Zofia Wojtkowska wykazała się nie tylko dużą odwagą, ale i wrażliwością tworząc portret jednego z najbardziej wpływowych rodów w historii Polski. Ten panteon nieszablonowych postaci staje się niejako zwierciadłem pokazującym zarówno wielkość, jak i kruchość polskiej państwowości. Bohaterowie książki Wojtkowskiej wiedzieli, że wielkie nazwisko i związana z nim pozycja społeczna nie jest przywilejem, ale zobowiązaniem. To uniwersalna lekcja dla nas wszystkich. – opowiada o zwycięskiej publikacji Piotr Abryszeński, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Z kolei internauci w tej kategorii nagrodzili książkę „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz” Niny Majewskiej-Brown, wydaną przez Bellonę. – To pozycja, która w obszerny sposób tłumaczy skąd się wzięli, kim byli i jak żyli członkowie formacji SS. To książka pokazująca, jak niewiele potrzeba, by obudzić w ludziach nienawiść, nietolerancję i mordercze instynkty. Główną osią powieści jest historia esesmana Hansa i jego żony Ann – dumnej ze swojego męża, który w szeregach SS jest ceniony, coś znaczy i może lepiej przysłużyć się Führerowi. – opisuje książkę Patrycja Dyrda, internautka głosująca na nią w plebiscycie.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Najwyższą ocenę jurorów uzyskała publikacja „Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowanie państwa polskiego 1892–1920” Andrzeja Friszke, wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. – Książka jest bardzo cennym głosem w stulecie obchodów Niepodległej. Głosem przypominającym, jaką rolę odegrały środowiska lewicowe w procesie kształtowania się najpierw idei, potem walki, a następnie tworzenia zrębów państwa. Autor opisuje w sposób bardzo szeroki postacie z tej strony sceny politycznej. Czytelnik może zapoznać się z poglądami ówczesnych czołowych przedstawicieli tego nurtu i na podstawie tej gruntownie opisującej ówczesną rzeczywistość lektury - wyrobić sobie zdanie na ten temat. – opisuje zwycięską pozycję prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

Głosowanie internautów wygrała książka Andrzeja Borcza „Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939–1945”, wydana przez Wydawnictwo IPN. – Praca Andrzeja Borcza to nie tylko udana monografia. Zawiera przystępnie opracowane opisy różnych elementów konspiracyjnych realiów, dzięki czemu stanowi też dogodny punkt wejścia dla zainteresowanych tematyką polskiego podziemia niepodległościowego w kraju podczas II wojny światowej. – opowiada o zwycięskiej książce Mateusz Balcerkiewicz, redaktor naczelny Histmag.org.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

W tym roku największe uznanie jury zyskała publikacja: „''Najbardziej tajemniczy kraj świata''. Związek Sowiecki w fotografiach i tekstach Juliena H. Bryana 1930–1959”, wydana przez Wydawnictwo IPN. – Estetyka i wysoka jakość merytoryczna - tak w skrócie można przedstawić niniejszą książkę. Dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja prezentuje nieznane i mało znane zdjęcia Juliena Bryana, dokumentalisty, który starał się przedstawić na fotograficznej kliszy świat ZSRR. Kraj ten wydawał mu się egzotycznym zakątkiem globu, gdyż do 1933 USA nie utrzymywały z nim oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Publikacja stanowi cenny materiał do badań, ale i ma wpływ na popularyzację minionych wydarzeń. Zdjęcia ukazujące wojenną codzienność to cenny skarb. – uzasadnia wybór jury z-ca red. naczelnego Histmag.org, Magdalena Mikrut-Majeranek.

Większość głosujących internautów w tej kategorii wskazała na książkę Rafała Ziemkiewicza „Cham niezbuntowany”, wydaną przez Fabrykę Słów. – Jak sam autor napisał książka ta jest o „polskim mentalu”, opisuje i tłumaczy w niej nasze działania, wybory i wewnętrzne konflikty. Publikacja ta buduje w Polakach poczucie dumy np. z federacyjnego państwa, które zbudowaliśmy; z odzyskania niepodległości; z naszego charakteru narodowego i sposobu traktowania mniejszości. Uważam tę pozycję za niezbędnik każdego patrioty. – uzasadniał swój oddany głos Dawid Łabądź, internauta biorący udział w plebiscycie.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy, laureatom raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Kolejne głosowanie „Historii Zebranej” rozpocznie się już na początku czerwca – internauci oraz jurorzy wybiorą wtedy najlepsze książki I półrocza 2021 roku.

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone