Historia Zebrana: Znamy najlepsze książki historyczne I półrocza 2021 roku!

opublikowano: 2021-07-06 10:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Za najlepsze publikacje historyczne I półrocza 2021 roku jurorzy uznali książki: „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty” (IPN), „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” (Instytut Polonika), „Walki powietrzne w obrazach” (IPN). Z kolei w głosowaniu internautów zwyciężyły: „Wojna lekarzy Hitlera” (Agora), „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem” (Bellona), „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” (Azory). Gratulujemy!
REKLAMA

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko 2 tysięcy głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Jurorzy w tej kategorii zdecydowali się wyróżnić książkę Tomasza Kurpierza „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty”, wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej. – Biografia bohatera. Taki tytuł właściwie powinna nosić książka Tomasza Kurpierza przywracająca pełną, książkową pamięć o jednym ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, polskim patriocie Henryku Sławiku. Ideowo związany z Polską Partią Socjalistyczną, działał w jej szeregach przez cały okres międzywojenny. Okres wojny to ostatni etap życia Sławika. Etap, który uczynił go znanym ze względu na typ wykonywanej działalności. Działając na terenie Węgier w polskim komitecie i współpracując z przyjacielem Polski i Polaków Jozefem Antallem stworzył sieć pomocy polskim i żydowskim uchodźcom. Działalność ta kosztowała go życie – po zajęciu Węgier przez III Rzeszę został aresztowany i stracony w sierpniu 1944 r. Książka jest pełną biografią Sławika opartą o liczne źródła archiwalne (polskie, węgierskie i amerykańskie), napisaną w sposób wyważony i obiektywny. Autor nie pisze hagiografii, ale przedstawia życie zwykłego człowieka, który w tym złym, ciemnym czasie jakim była II wojna okazał człowieczeństwo i zwykłą cywilną odwagę, o którą zawsze najtrudniej. – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

Głosami internautów wygrała w tej kategorii publikacja Bartosza T. Wielińskiego „Wojna lekarzy Hitlera”, wydana przez Wydawnictwo Agora. – Bartosz T. Wieliński w publikacji „Wojna lekarzy Hitlera” przedstawia prawdziwe oblicze lekarzy III Rzeszy. Eugenika, eksperymenty na ludziach i ludobójstwo - to tylko niektóre z ich grzechów, które obficie opisuje autor. Dzieje kluczowych postaci nazistowskiego środowiska medycznego czyta się z zapartym tchem, co rusz przecierając oczy ze zdumienia i przerażenia ich zbrodniczą działalnością. Całość stanowi świetnie napisaną i udokumentowaną publikację. Tragiczna historia w połączeniu z niezwykle plastycznym sposobem przekazania sprawia, że książka na długo pozostaje w pamięci. – opowiada o nagrodzonej książce Magdalena Mikrut–Majeranek, z-ca redaktora naczelnego Histmag.org i członkini jury plebiscytu.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Jurorzy zdecydowali się w tej kategorii nagrodzić publikację Anny Sylwii Czyż i Bartłomieja Gutowskiego „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju”, wydaną nakładem Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. – Takich książek jest za mało, a zdecydowanie ich potrzebujemy! W Polsce nie brakuje "strażników pamięci" – ludzi zafascynowanych historią, chcących poznawać i pielęgnować świadectwa przeszłości dla przyszłych pokoleń. Świetnie przygotowany i bogato ilustrowany „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” w swoim zakresie merytorycznym dostarcza im odpowiedniego zaplecza wiedzy oraz informacji, jak pracować w sposób poprawny metodologicznie. Edukowanie chętnych do pracy pasjonatów jest w najlepszym interesie polskich historyków i polskiego dziedzictwa. Dziękujemy i prosimy o więcej! – zachwyca się zwycięską publikacją Mateusz Balcerkiewicz, redaktor naczelny portal Histmag.org, juror plebiscytu.

Głosami internautów w tej kategorii zwyciężała pozycja Piłsudski między Stalinem a Hitlerem” Krzysztofa Grzegorza Raka, wydana przez Bellonę. – Krzysztof Rak w monumentalnej, bo liczącej przeszło tysiąc stron, publikacji „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem” dokonuje złożonej analizy stosunków zagranicznych oraz kreśli obraz gry politycznej prowadzonej przez Piłsudskiego ze Stalinem i Hitlerem. Książka stanowi efekt wieloletniej pracy, a autor rozważa różne scenariusze możliwych rozwiązań i ze znawstwem przybliża niuanse wielkiej polityki. To świetnie napisana i udokumentowana książka, która powinna być obowiązkową lekturą na studiach historycznych. – podsumowuje Magdalena Mikrut-Majeranek.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Nagrodę jury w tej kategorii otrzymał album Piotra Górki „Walki powietrzne w obrazach”, wydany przez IPN. – „Walki powietrzne w obrazach” należy docenić tak ze względu na wartość artystyczną, jak i dbałość o historyczne detale prac. Obrazom cały czas towarzyszy słowo autora, który to przybliża stojącą za nimi historię, to znów opowiada o kulisach ich powstawania. Wieloletnią, pełną pasji pracę Piotra Górki docenili sami lotnicy, których dokonania przedstawia, co jest chyba najlepszą rekomendacją. – opowiada Mateusz Balcerkiewicz.

Najwięcej głosów wśród internautów zebrała książka Leszka Jodlińskiego „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” (Wydawnictwo Azory). – Czytałam z wielkim szacunkiem dla rodzin opisywanych, ich losów bolesnych. Tematyka bardzo trudna, jednak poruszana z wielką delikatnością, wrażliwością. Trzeba wielkiej odwagi, żeby podjąć takie bolesne tematy i dotknąć ich na wskroś. Autor dokonał tego. Pisze językiem eleganckim, bogatym w środki literackie. I niech takie losy już nigdy się nie wydarzą. – uzasadnia swój wybór Agnieszka Dłociok, internautka biorąca udział w plebiscycie.

Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy! Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Kolejne głosowanie „Historii Zebranej” rozpocznie się w grudniu – internauci oraz jurorzy wybiorą wtedy najlepsze książki II półrocza 2021 roku. Następnie spośród zwycięzców edycji półrocznych wyłonimy najlepsze książki całego 2021 roku!

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone