Autor: Michał Świgoń
Tagi: Internet, Redakcyjne, Książki
Opublikowany: 2017-01-10 12:17
Licencja: wolna licencja

Historia Zebrana: oto najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2016 roku!

Mamy już werdykt internautów oraz jurorów! Za najlepsze publikacje historyczne II półrocza 2016 roku jurorzy uznali książki: „Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Járosy” (Zwierciadło), „SPQR. Historia starożytnego Rzymu” (Rebis) i „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” (PWN). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Wołyń '43” (Wydawnictwo Literackie), „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-1945” (Muzeum Historyczne M. Krakowa) i „Mężczyźni z różowym trójkątem” (Karta).

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko 2 tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Jury postanowiło wyróżnić w tej kategorii książkę: „Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Járosy” Anny Mieszkowskiej (Wydawnictwo Zwierciadło). – Wydawałoby się, że o przedwojennym świecie artystycznej Warszawy napisano już wszystko. Podwójna biografia dwóch twórców kabaretowych z czasów II RP udowadnia jednak, że wciąż na rynku książki jest miejsce na rzetelne i ciekawe publikacje przybliżające tę tematykę. Anna Mieszkowska gruntownie przebadała losy swoich bohaterów, Mariana Hemara i Fryderyka Járosy'ego, śledząc recenzje i wspomnienia. Książkę warto też pochwalić za naprawdę bogatą szatę graficzną, oddającą „ducha” tamtej epoki. – uzasadnia wybór Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny Histmag.org.

Z kolei internauci najczęściej zagłosowali na książkę: „Mężczyźni z różowym trójkątem” Heinza Hegera.Ośrodek Karta specjalizuje się w wydawaniu książek, które są nie tylko ważnymi świadectwami historii świata, historii narodów i historii jednostek, ale również po prostu po ludzku opowieściami, które poruszają na tych podstawowych poziomach empatii człowieka. „Mężczyźni z różowym trójkątem” spełniają te dwie funkcje, o których wspomniałam wyżej. Co więcej jest to książka, która o dziwo, po upływie około 80 lat od zakończenia wojny, cały czas wywołuje emocje. Temat w niej poruszany jest niestety nawet dzisiaj kontrowersyjny. Wydanie tej pozycji spełniło dwa bardzo ważne zadania. Po pierwsze podtrzymuje niknącą już pamięć o czasach II wojny światowej. Po drugie uświadamia, że rodzące się na nowo, albo tak naprawdę nigdy nie zniszczone w zarodku uprzedzenia, mogą doprowadzić do szaleńczego zła. – uzasadniała swój wybór Angelika Siemińska, internautka biorąca udział w plebiscycie.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Głosami jury zwyciężyła w tej kategorii książka Mary Beard „SPQR. Historia starożytnego Rzymu” (Dom Wydawniczy Rebis). – Mary Beard napisała historię Rzymu od początku do końca po swojemu - nie zważając na konwenanse i tradycje historiograficzne. To prawdziwy strzał w dziesiątkę! Książka łącząc świeżość subiektywnego spojrzenia z ogromną wiedzą jednocześnie prowokuje i zachęca do dyskusji. Znakomite połączenie książki naukowej o ambicjach popularyzatorskich. – nie ukrywał zachwytu Michał Przeperski, koordynator działu recenzje portalu Histmag.org.

Z kolei internauci najczęściej głosowali na książkę: „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-1945” Tomasza Owoca (Muzeum Historyczne M. Krakowa). – „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie” to katalog wystawy, prezentowanej w Muzeum Historycznym m. Krakowa. Nie jest to jednak tylko katalog – to ciekawe i rzetelne opracowanie naukowe historii obozów jenieckich na terenie stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Lektura tej publikacja to dobra okazja do poznania losów Polaków, Francuzów czy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy mieli nieszczęście znaleźć się w niemieckiej niewoli i trafić do południowej Polski. A dzięki temu, że to katalog wystawy – interesującemu tekstowi towarzyszą warte zobaczenia fotografie i reprodukcje eksponatów prezentowanych na ekspozycji. – opowiada o zwycięskiej publikacji Tomasz Leszkowicz.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Jurorzy wyróżnili publikację: „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” Krystyny Kaplan (PWN). – Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Przenosi ona nas w świat końca epoki wiktoriańskiej i opisuje ówczesną stolicę świata jako organizm miejski niesłychanie skomplikowany i fascynujący. Autorka przedstawiła w tej pracy zagadnienia związane z rozwojem miasta, jego bolączkami np. kanalizacją, ciekawymi postaciami z świata kultury, pisarzami ale także doświadczonymi przez los osobami upośledzonymi, jak np. słynny "człowiek Słoń". Książka opisuje także z dużą znajomością problematyki świat dworski i rodzinę królewską. W pełni polecam ją Czytelnikowi. – uzasadniał wybór jury Jarosław Kłaczkow, wykładowca UMK w Toruniu i juror plebiscytu.

Z kolei największe poparcie internautów uzyskała książka „Wołyń '43” Grzegorza Motyki (Wydawnictwo Literackie). – To jedna z pozycji, która ukazała się w pobliżu premiery filmu "Wołyń". Nie można jednak powiedzieć, że powstała tylko po to, żeby "odcinać kupony" od sukcesu samego filmu. Wręcz przeciwnie - książka znanego badacza wołyńskiego ludobójstwa pozwala lepiej zrozumieć zbrodnie ukazane w filmie Smarzowskiego i przyjrzeć się współczesnej dyskusji na ten temat. – komentuje wybór internautów Maciej Zaremba z redakcji portalu Histmag.org.

Na stronie plebiscytu już rozpoczęło się już głosowanie na najlepsze książki 2016 roku – internauci oraz jurorzy wybiorą je spośród publikacji nagrodzonych w pierwszym i drugim półroczu.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Warszawskich Targów Książki.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy