Opublikowano
2019-01-22 12:39
Licencja
Wolna licencja

Historia Zebrana: oto najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2018 roku!

Mamy już werdykt internautów oraz jurorów! Za najlepsze publikacje historyczne II półrocza 2018 roku internauci uznali książki: „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera” (Wyd. Czarne), „Tajemnica Doliny Śmierci” (CB), z kolei jurorzy wybrali: „Profesor Weigl i karmiciele wszy” (Iskry) i „Księga Stulecia Niepodległości” (Karta). Książka: „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej tom 1” została uhonorowana nagrodą zarówno internautów jak i jury. Zwycięskie publikacje rywalizują teraz w głosowaniu na najlepszą książkę historyczną roku!


Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad tysiąc głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Najlepsze książki historyczne II półrocza 2018 r. - Historia Zebrana Najlepsze książki historyczne II półrocza 2018 r. nagrodzone w plebiscycie Historia Zebrana

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Czerniawski Internauci w tej kategorii zdecydowali się nagrodzić książkę Andrzeja Brzezieckiego „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera” wydaną przez Wydawnictwo Czarne. – Książka Andrzeja Brzezieckiego pokazuje, jak wciąż jeszcze nie wiemy wszystkiego o polskiej historii II wojny światowej. Losy agenta „Brutusa”, który jako podwójny agent odegrał ważną rolę w wywiadowczej rozgrywce między aliantami zachodnimi a Niemcami, powinny być znane Polakom tak jak losy Witolda Pileckiego, matematyków którzy złamali Enigmę czy Ireny Sendlerowej. Do tej pory to spopularyzowanie Czerniawskiego się nie udawało, mam jednak nadzieję, że jego biografia pomoże przełamać liczne niesprzyjające temu uwarunkowania. Banałem jest mówienie o tym, że ta historia nadaje się na film – ale może rzeczywiście warto, by po tę właśnie pozycję sięgnęli filmowcy szukający materiału na superprodukcję? – mówi o nagrodzonej książce redaktor działu naukowego portalu Histmag.org, Tomasz Leszkowicz, juror plebiscytu.

Mariusz Urbanek -
Profesor Weigl i karmiciele wszy - okładka Jurorzy zaś wybrali w tej kategorii pozycję: „Profesor Weigl i karmiciele wszy” Mariusza Urbanka, wydaną przez Iskry. – Niezwykłe dokonania sytuują Rudolfa Weigla w gronie najwybitniejszych polskich i światowych uczonych. Popularyzacja tej nietuzinkowej postaci jest więc ze wszech miar potrzebna. Książka Mariusza Urbanka ukazuje nie tylko sylwetkę genialnego lwowianina, ale także ostry kontrast między światem, który się skończył oraz nową, ponurą rzeczywistością, która zajęła jego miejsce. Urbanek poszedł krok dalej: tchnął życie i emocje w te kilka fotografii przedstawiających swojego bohatera. Jego książkę czyta się z wypiekami na twarzy. – opowiada o zwycięskiej książce koordynator działu recenzenckiego portalu Histmag.org i juror plebiscytu, Piotr Abryszeński.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Robert Frost – „Oksfordzka historia unii polsko-litweskiej. Tom 1”  – okładka W tej kategorii jurorzy oraz internauci byli zgodni. Ich wybór padł na „Oksfordzką historię unii polsko-litewskiej tom 1” Roberta Frosta, której wydawcą jest Dom Wydawniczy Rebis. – Książka Roberta Frosta stanowi cenny element, który był potrzebny historiografii nie tylko tej części Europy, ale i całego kontynentu. Brakowało dotychczas, opartego na najnowszych badaniach, rzetelnego podręcznika w języku angielskim, podejmującego temat tej zdecydowanie bezprecedensowej relacji między Polską, a Litwą. – ocenił Paweł Pietrowcew, jeden z internautów biorących udział w plebiscycie. – Dobrze jest zapoznać się z zewnętrzną oceną naszych dziejów, zwłaszcza gdy Autor dokonuje porównania polskich rozwiązań ustrojowych z tymi, na jakich wówczas opierała się większość państw europejskich. Wychodzimy z tej oceny obronną ręką dowiadując się o wielu nowych, obiektywnie przedstawionych kartach z naszych dziejów. Dzieje polskiego parlamentaryzmu i rozwiązań prawnych z okresu nowożytnego są coraz lepiej dzięki takim pracom znane na Zachodzie. I przebijają się do świadomości zachodioeuropejskich elit. Oceniam tę pracę bardzo dobrze i w tej kategorii zasługuje ona na szczególne polecenie i szacunek dla warsztatu historycznego szkockiego Autora. – kwitował wybór jury prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Tajemnica Doliny Śmierci - okładka W tej kategorii internauci najczęściej głosowali na książkę Krzysztofa Drozdowskiego „Tajemnica Doliny Śmierci”, wydaną przez Agencję Wydawniczą CB. – Dolina Śmierci w Fordonie, dzielnicy Bydgoszczy, kryje wiele tajemnic. Pomimo upływu 73 lat od zakończenia II wojny światowej nie znamy nazwisk wszystkich ofiar rozstrzelanych tam przez Niemców jesienią 1939 roku. Czy po zakończeniu wojny, w 1945 roku, teren fordońskiej Doliny Śmierci był wykorzystywany przez UB i NKWD do likwidacji niewygodnych osób? Czy prowadzono tam ekshumacje, na temat których nie zachowały się żadne dokumenty, a jedynie relacje świadków? I najważniejsze pytanie! Czy 8 maja 1947 roku Urząd Bezpieczeństwa nakazał natychmiastowe zakończenie prowadzonych prac ekshumacyjnych w obawie przed ujawnieniem swoich zbrodni z 1945 roku? Na to i wiele innych pytań K. Drozdowski stara się odpowiedzieć w niniejszej publikacji. – opisuje książkę jej wydawca.

Jurorzy zdecydowali się zaś nagrodzić „Księgę Stulecia Niepodległości”, wydaną przez Ośrodek Karta. – Pozycja świetnie wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W dużej mierze jest to piękny album, wydany w dwóch tomach. Jego treścią są zdjęcia z poszczególnych lat i idealnie dobrane historyczne źródła, które pokazują minione 100-lecie historii Polski od odzyskania niepodległości, aż po dzień dzisiejszy. Powinna trafić do każdej polskiej biblioteczki. – uzasadniał wybór jury redaktor naczelny Histmaga, Maciej Zaremba.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Rozpoczynamy finałowe głosowanie - zwycięskie publikacje z obu półrocznych edycji zmagają się o tytuł książki historycznej roku! W tej fazie internauci głosują wyłącznie na tytuły nagrodzone w etapach półrocznych plebiscytu przez internautów, zaś jurorzy - przez jurorów. Oddaj swój głos i wygraj atrakcyjne nagrody książkowe!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Paweł Pietrowcew |

Zaszła pomyłka. Powinno być Paweł Pietrowcew, zamiast Piotr :)Odpowiedz

@ Gość: Paweł Pietrowcew Bardzo serdecznie za pomyłkę przepraszam - błąd został już naprawiony. :)Odpowiedz

Gość: Paweł Pietrowcew |

Dziękuję :DOdpowiedz
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org