Historia Zebrana: oto najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2019 roku!

opublikowano: 2020-01-21 10:13
wolna licencja
poleć artykuł:
Mamy już werdykt internautów oraz jurorów! Za najlepsze publikacje historyczne II półrocza 2019 roku internauci uznali książki: „1989” (Silesia Progress), „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” (Wyd. Poznańskie) i „Klucz Życia” (Oficyna Wydawnicza Atut). Z kolei jurorzy wybrali pozycje: „W poszukiwaniu granic Ameryki” (Wyd. Poznańskie), „Wywiad PRL a Watykan 1962–1978” (IPN) i „Jędruś chłopak ze Lwowa” (Wyd. Literatura) Zwycięskie publikacje rywalizują teraz w głosowaniu na najlepszą książkę historyczną roku!
REKLAMA

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko 3,5 tysiąca głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Historia Zebrana - najlepsze książki historyczne II półrocza 2019

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Internauci głosujący w plebiscycie wybrali książkę Grzegorza Kopaczewskiego „1989” (Silesia Progress). Polska, druga połowa lat osiemdziesiątych. Upadek, beznadziejność, odrealnienie. Do naprawy rzeczywistości przystępują dziesięciolatki z górnośląskiego blokowiska i ich idole – piłkarze Ruchu Chorzów. „1989” to ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju. – opisuje książkę jej wydawca.

Z kolei w głosowaniu jurorów zwyciężyła pozycja „W poszukiwaniu granic Ameryki” Stephena E. Ambrose (Wydawnictwo Poznańskie). – To wciągająca i niezwykle barwna opowieść o dziejach amerykańskich odkrywców, którzy wzięli udział w ekspedycji mającej na celu eksplorację nieznanych terenów położonych na zachodnim krańcu kontynentu północnoamerykańskiego. Można odnieść wrażenie, że ta spektakularna wyprawa zaginęła gdzieś w mrokach niepamięci. Stephen E. Ambrose restytuuje pamięć o niegdysiejszych bohaterach Ameryki. Narracja jest dynamiczna i sprawnie prowadzona, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie i nie sposób się od niej oderwać. Pozwala na rozniecenie iskry podróżnika w sercu czytelnika. Przypomina nieco antropologiczno-socjologiczne prace Bronisława Malinowskiego. – uzasadnia wybór jury Magdalena Mikrut-Majeranek, redaktor naczelna portalu Histmag.org.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Głosami internautów w tej kategorii zwyciężyła publikacja „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” Edith Sheffer (Wydawnictwo Poznańskie). – Książka Edith Sheffer niewątpliwie poszerza horyzonty i ukazuje temat tabu działań w Trzeciej Rzeczy przed i podczas II wojny światowej. Pozycja bibliograficzna zarówno dla historyka, pasjonata historii, jak i laika, chcącego zgłębić wiedzę na omawiany temat. Wartościowa przede wszystkim dla osób dorosłych, ale także dla młodzieży chcącej zrozumieć, do czego może posunąć się człowiek. – napisała w recenzji opublikowanej w portalu Histmag.org Judyta Ostapiak-Jagodzińska.

Jurorzy wyłonili pozycję Władysława Bułhaka „Wywiad PRL a Watykan 1962–1978” (Instytut Pamięci Narodowej). – Książka dra Władysława Bułhaka opisuje okres kluczowy dla dziejów Kościoła katolickiego (prace nad Soborem Watykańskim II, jego obrady i ustalenia, pontyfikaty 3 papieży), a z drugiej strony jest to czas apogeum rozwoju systemu komunistycznego i jego ekspansji na świecie. Autor poprzez bardzo solidną kwerendę archiwalną stworzył pracę źródłową przynoszącą czytelnikowi wiedzę o nieznanych do tej pory aspektach działań służb specjalnych PRL. Z drugiej strony książka przedstawia losy Kościoła i jego polskich hierarchów. Czytelnik może się dowiedzieć jak w tych trudnych dla Kościoła czasach był on poddawany kontroli i próbom jego osłabienia. Jak pokazała przyszłość były to działanie nieskuteczne. – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Internauci po bardzo zaciętym głosowaniu wskazali na książkę Heleny Semenetz „Klucz życia” (Oficyna Wydawnicza Atut). – Klucz Życia to powieść oparta na faktach sprzed ponad trzech tysięcy lat. Jest ona syntezą długoletnich analiz wiedzy nie tylko archeologicznej. Autorka łączy historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie. (cytat z opisu wydawniczego książki)

Z kolei jurorzy zdecydowali się wyróżnić pozycję „Jędruś chłopak ze Lwowa” Andrzeja Perepeczki (Wydawnictwo Literatura). – Andrzej Perepeczko, człowiek o niezwykle ciekawym życiorysie, a jednocześnie autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, zaserwował niebanalną i pełną morałów opowieść autobiograficzną. Ponownie stał się "Jędrusiem, chłopakiem ze Lwowa", by przypomnieć opowieści i życiowe lekcje, jakie odebrał od swoich najbliższych - rodziców czy dziadka. Teraz to on, już jako dziadek, przekazuje te same wskazówki młodszemu gronu czytelników w formie, w jakiej je zasłyszał przed laty. I choć czasy się zmieniły, uniwersalne prawdy nie przebrzmiały wraz z nimi. Lektura nie tylko dla najmłodszych. – opowiada o zwycięskiej pozycji Piotr Abryszeński, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Rozpoczynamy finałowe głosowanie - zwycięskie publikacje z obu półrocznych edycji zmagają się o tytuł książki historycznej roku! W tej fazie internauci głosują wyłącznie na tytuły nagrodzone w etapach półrocznych plebiscytu przez internautów, zaś jurorzy - przez jurorów. Głosowanie potrwa do 3 lutego, wyniki ogłosimy dzień później. Oddaj swój głos i wygraj atrakcyjne nagrody książkowe!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone