Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne, Książki
Opublikowany: 09 lipca 2019
Licencja:wolna licencja

Historia Zebrana: oto najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2019 roku!

Mamy już werdykt internautów oraz jurorów! Za najlepsze publikacje historyczne I półrocza 2019 roku jurorzy uznali książki: „Hue 1968. Wietnam we krwi” (Wydawnictwo Poznańskie), „Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2” (W.A.B.) i „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” (Agora). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wyłonili publikacje: „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” i „Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula. Dyscyplina w dawnym Wojsku Polskim” (obie PWN) oraz „Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego” (OW Atut).

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano 1,5 tysiąca głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Jurorzy w tej kategorii zdecydowali się wyróżnić książkę Beaty Maciejewskiej i Mirosława Maciorowskiego „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” (Wydawnictwo Agora). – Wybitni polscy historycy ze swadą i świetnym znawstwem dziejów Polski opowiadają o polskich władcach. Książki w formie wywiadów czyta się, z punktu widzenia masowego Czytelnika, zdecydowanie lepiej. Łatwiejsze jest też zapamiętywanie poszczególnych wydarzeń czy działań poszczególnych władców i motywów jakimi się kierowali w swoich działaniach. I tak dowiadujemy się kulis różnych wydarzeń np. unii lubelskiej czy rywalizacji wewnątrzpolskiej w czasach Andegawenów. Polecam tę lekturę gorąco. – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

Z kolei głosowanie internautów zakończyło się zwycięstwem książki: „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” Pawła Sekuły (Wydawnictwo Naukowe PWN). – Ta niepozorna książka niesie za sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. W tym roku doczekaliśmy się kilku publikacji oraz świetnego serialu poświęconych katastrofie elektrowni w Czarnobylu. Jednak pozycja zawierająca wywiady z likwidatorami skutków katastrofy pozwala spojrzeć na ludzki wymiar tej historii wraz z konsekwencjami, jakie zwykli ludzie musieli ponosić za indolencję ówczesnych władz sowieckich. – opisuje fenomen zwycięskiej publikacji Piotr Abryszeński, szef działu „Recenzje” portalu Histmag.org, juror plebiscytu.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

W kategorii „Okiem badacza” w głosowaniu jury niemal jednogłośnie zwyciężyła książka prof. Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego „Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2” (Wydawnictwo W.A.B.) To synteza ważnego okresu w historii naszej części świata – końca I wojny światowej i początków kształtowania się niepodległych państw środkowoeuropejskich. Nie jest to jednak „zwyczajna” synteza. Autorom, dobrze znającym badania historyków z innych państw regionu, udało się stworzyć porównawczą, a jednocześnie oryginalną narrację o tych czasach. Pokazuje ona różnice i podobieństwa, ale też stawia wiele pytań, których myśląc o okresie 1914-1918 zwykle sobie nie zadajemy. Lektura drugiego tomu „Naszej wojny” nie powinna zawieść czytelników, którzy cenią sobie interdyscyplinarność i szerokie spojrzenie na przeszłość. – uzasadnia wybór jury szef działu naukowego Histmag.org, Tomasz Leszkowicz.

Z kolei internauci po bardzo zaciętym głosowaniu (jego losy ważyły się aż do ostatniej chwili!) zdecydowali się wyróżnić książkę Piotra Korczyńskiego: „Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula. Dyscyplina w dawnym Wojsku Polskim” (Wydawnictwo Naukowe PWN). – Piotr Korczyński opisuje ciekawe, aczkolwiek mało znane, a często nawet bardzo kontrowersyjne wątki z dziejów historii wojskowości, co czyni jego pracę wyjątkową. To pasjonująca lektura nie tylko dla historyków wojskowości, ale wszystkich miłośników historii. – opowiada o zwycięskiej publikacji Magdalena Mikrut-Majeranek, redaktor naczelna Histmaga.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

W tej kategorii głosowanie jury wyłoniło książkę: „Hue 1968. Wietnam we krwi” Marka Bowdena (Wydawnictwo Poznańskie). – To kolejna, po „Helikopterze w ogniu” czy „Polowaniu na Escobara” udana publikacja Marka Bowdena. Autor opisuje kulisy jednej z najkrwawszych bitew wojny wietnamskiej, bazując na archiwaliach amerykańskich i wietnamskich. Ta obszerna, bo licząca niemal 600 stron, książka to doskonały sposób na popularyzację trudnej historii, która do dziś rozgrzewa dyskusję w USA. – opowiada o zwycięskiej pozycji Magdalena Mikrut-Majeranek.

W głosowaniu internautów zwyciężyła w tej kategorii publikacja: „Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego” Joanny Żak-Bucholc (Oficyna Wydawnicza Atut). – Bolko II Mały, książę świdnicki i jaworski, został przypomniany dzięki serialowi „Korona królów”. Powieść umieszczona w realiach jego księstwa przypomina o ogromnym potencjalne, jaki ma średniowieczna historia Śląska – dzielnicy rozbitej między piastowskich krewniaków, ale też intensywnie rozwiniętej gospodarczo oraz ciekawej kulturowo i politycznie. Co ważne, oprócz stworzenia interesującej fabuły, autorka przyłożyła się do merytorycznej warstwy opowieści, o czym świadczą dołączona do publikacji bibliografia i aneks. Oby jak najwięcej takich powieści historycznych na naszym rynku wydawniczym! – chwali zwycięską publikację juror Tomasz Leszkowicz.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

W grudniu rozpocznie się druga tegoroczna edycja konkursu, w której wybierzemy najlepsze publikacje II półrocza. Zwycięskie publikacje z obu półrocznych edycji będą zmagać się o tytuł książki historycznej roku!

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy