Autor: Marek Teler
Tagi: Opinie, Sylwetki i biografie, Książki
Opublikowany: 2019-05-31 15:08
Licencja: wolna licencja

Historia po mojemu: Iwona Kienzler

Iwona Kienzler (ur. 1956) – autorka ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów.
REKLAMA
Iwona Kienzler (mat. Wydawnictwa Bellona)

Czy lubiła pani historię w szkole? Tak, ale uczenie się niezliczonej ilości dat i faktów nie było interesujące. Za to ciekawostki historyczne były fascynujące.

W jakiej epoce i miejscu chciałaby pani żyć? Czasy królowej Bony wydają mi się ciekawe, bo Polska była wtedy w rozkwicie. Ale musiałabym być szlachetnie urodzona, żeby korzystać z życia. Chłopi pańszczyźniani i ich żony to byli właściwie niewolnicy. Nie chciałabym być chłopem pańszczyźnianym. Obecnie rolnicy mają bez wątpienia o wiele lepiej.

Jakie wydarzenie w historii Polski uważa pani za najważniejsze? Najważniejsze i zarazem najtragiczniejsze wydarzenie w naszej historii to potop szwedzki. Kraj został zrujnowany, dobra zagrabione. Prawie niczego z zagrabionych dóbr nigdy nie odzyskaliśmy. Oczywiście I i II wojna też były tragiczne, ale na ich wybuch i przebieg mieliśmy mały wpływ. Tymczasem potop szwedzki to wynik romansu króla Jana Kazimierza z żoną Radziejowskiego.

Jaka jest pani ulubiona postać historyczna lub z jaką postacią historyczną się pani utożsamia? Moja ulubiona postać historyczna to Bona, królowa gospodarcza i zaradna. Pomnażała majątek jej powierzony i za jej panowania i Zygmunta Starego Polska rozkwitała. Liczono się z dworem Jagiellonów.

Jaki jest pani ulubiony cytat historyczny? Bardzo lubię powiedzenie przypisywane Jagielle: „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”.

Które wydarzenie historyczne chciałaby pani na żywo zobaczyć? Chciałabym na żywo zobaczyć wjazd królowej Bony do Krakowa. Była wywianowana w biżuterię i wyposażenie domu oraz stroje. Jej orszak był bogato wystrojony i ona sama pięknie ubrana.

Które teksty kultury (filmy/seriale/książki/gry komputerowe itp.) nawiązujące do historii lubi pani najbardziej? Lubię seriale o dynastiach oraz filmy biograficzne.

Kto pani zdaniem najlepiej pisze/opowiada o historii? Lubię słuchać audycji Wołoszańskiego.

Jaka jest według pani największa zagadka historii? Dzieje naszych insygniów królewskich i złoty pociąg.

Gdyby mogła pani wymazać z dziejów jedno wydarzenie/postać, to kto/co by to było? Potop szwedzki z powodów podanych powyżej.

Notował: Marek Teler

Zobacz także inne nasze materiały opublikowane w ramach akcji „Historia po mojemu”!

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Marek Teler
Student V roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie. Autor książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Interesuje się mediewistyką i genealogią dynastyczną.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy