Opublikowano
2019-03-12 11:00
Licencja
Wolna licencja

„Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” – recenzja i ocena

Matura i sesja egzaminacyjna na studiach zbliżają się wielkimi krokami. Osoby przygotowujące się do nich zwykle poszukują dobrego kompendium wiedzy. Czy recenzowana praca spełnia ich oczekiwania?


Marek Chmaj, Wojciech Sokół, Janusz Wrona – „Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” – recenzja i ocena

„Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” - okładka Autorzy: Marek Chmaj, Wojciech Sokół, Janusz Wrona
Tytuł: „Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów”
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-8085-794-0
Data wydania: 2019
Liczba stron/format: 652/B5
Oprawa: miękka
Cena: 59,00 zł
Kup ze zniżką w księgarni w Wydawcy!


Ocena naszego recenzenta: 9/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Autorzy nie chcą zastępować podręczników z historii, ale jedynie usystematyzować zawarte w nich wiadomości, dzieląc je przy tym na etapy, przyczyny i skutki. Zamierzeniem autorów była chęć towarzyszenia uczniowi w opanowywaniu materiału od starożytności, średniowiecza aż niemalże po dziś dzień. […] Autorzy mają nadzieję, iż sięgnięcie do niniejszej publikacji pozwoli na rzetelne przygotowanie się do egzaminu wstępnego na studia wyższe, zwłaszcza wtedy, gdy porówna się wiadomości zawarte w tej książce z wiedzą wyniesioną ze szkoły średniej.

Jak w końcu jest z kształceniem na studiach historycznych?

Czytaj dalej...

Recenzowana praca jest już kolejnym wydaniem repetytorium, które ukazało się po raz pierwszy ponad dwie dekady temu. Już pierwsze wydanie spotkało się z życzliwym przyjęciem ze strony czytelników. Od tamtej pory dzięki pracy Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony maturę z wysokimi wynikami zdało wiele osób. Czy publikacja ta wytrzymuje próbę czasu? Nie trzymając ewentualnego użytkownika w niepewności należy stwierdzić, iż autorom udało się spełnić w stu procentach wspomniane w cytacie założenia.

Treść repetytorium została podzielona na dwie części: Historia Polski oraz Historia Powszechna. Moim zdaniem ułatwia to korzystanie z repetytorium, zwiększając jego przejrzystość. Ponadto szczegółowy spis treści umożliwia szybkie odnalezienie interesującego nas zagadnienia.

Wielka Emigracja po powstaniu listopadowym

Jaką rolę odgrywała Wielka Emigracja? Jakie koncepcje polityczne prezentowali polscy emigranci? Czas na powtórkę z historii!Czytaj dalej...

Autorzy nie skupiają się wyłącznie na prostym wykładzie z historii politycznej, ale poruszają zagadnienia z historii myśli politycznej, historii ustroju oraz prawa. Pojawia się także problematyka społeczno-gospodarcza, kulturowa. Tematycznie repetytorium obejmuje całość zagadnień od starożytności po historię najnowszą poruszanych w liceum na lekcjach historii, a nawet więcej.

Może parę słów o prezentacji poszczególnych zagadnień. Każdemu z tematów poświęcono po kilka stron, co stanowi nie tylko doskonały przewodnik, ale uzupełnienie i poszerzenie informacji ze szkolnych podręczników. Przy opisie każdego z wydarzeń i zagadnień z przedstawiono jego genezę, przebieg oraz skutki. Ważniejsze postacie oraz daty zostały pogrubione, co ułatwia wyłuskanie ważniejszych informacji. Należy podkreślić również przejrzysty, zrozumiały język pracy.

Cennym uzupełnieniem są aneksy: ważniejsze organizacje międzynarodowe i ich organy; panujący i prezydenci w wybranych krajach europejskich; władcy Polski i ich związki rodzinne. Można jedynie mieć pretensje o brak tabel oraz map. Nie rzutuje to jednak w żaden sposób na bardzo wysoką ocenę merytorycznej zawartości repetytorium.

Matura przedwojenna a matura współczesna

Czytaj dalej...

„Repetytorium” autorstwa Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony stanowi świetną pomoc w nauce nie tylko do matury, ale również do sprawdzianu, czy po prostu dla poszerzenia oraz uzupełnienia własnej wiedzy. Będzie ono cenne dla maturzysty zarówno z historii, jak i osoby zdającej egzamin z wiedzy o społeczeństwie, zważywszy, że obejmuje zagadnienia z historii najnowszej np. arabską wiosnę. Z pracy skorzystają także studenci przygotowujący się do egzaminów, ponieważ praca porządkuje wiedzę przekazywaną na zajęciach, a nawet sami nauczyciele i wykładowcy.

Polecam każdemu licealiście i studentowi!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony – „Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Cezary Wołodkowicz

Historyk i tłumacz. Pasjonuje się dziejami epoki napoleońskiej i historią wojskowości. Niepoprawny fan Arsenalu Londyn.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org