Autor: Cezary Wołodkowicz
Tagi: Recenzje, Książki, Ujęcia przekrojowe, Studenci, Nauczyciele, Uczniowie
Opublikowany: 2019-03-12 10:00
Licencja: wolna licencja

„Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” – recenzja i ocena

Matura i sesja egzaminacyjna na studiach zbliżają się wielkimi krokami. Osoby przygotowujące się do nich zwykle poszukują dobrego kompendium wiedzy. Czy recenzowana praca spełnia ich oczekiwania?

Marek Chmaj, Wojciech Sokół, Janusz Wrona – „Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” – recenzja i ocena

Marek Chmaj, Wojciech Sokół, Janusz Wrona
„Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów”
Ocena: 9
59,00 zł
Wydawca: Difin
Okładka: miękka
Format: 652/B5
ISBN: 978-83-8085-794-0

Autorzy nie chcą zastępować podręczników z historii, ale jedynie usystematyzować zawarte w nich wiadomości, dzieląc je przy tym na etapy, przyczyny i skutki. Zamierzeniem autorów była chęć towarzyszenia uczniowi w opanowywaniu materiału od starożytności, średniowiecza aż niemalże po dziś dzień. […] Autorzy mają nadzieję, iż sięgnięcie do niniejszej publikacji pozwoli na rzetelne przygotowanie się do egzaminu wstępnego na studia wyższe, zwłaszcza wtedy, gdy porówna się wiadomości zawarte w tej książce z wiedzą wyniesioną ze szkoły średniej.

Recenzowana praca jest już kolejnym wydaniem repetytorium, które ukazało się po raz pierwszy ponad dwie dekady temu. Już pierwsze wydanie spotkało się z życzliwym przyjęciem ze strony czytelników. Od tamtej pory dzięki pracy Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony maturę z wysokimi wynikami zdało wiele osób. Czy publikacja ta wytrzymuje próbę czasu? Nie trzymając ewentualnego użytkownika w niepewności należy stwierdzić, iż autorom udało się spełnić w stu procentach wspomniane w cytacie założenia.

Treść repetytorium została podzielona na dwie części: Historia Polski oraz Historia Powszechna. Moim zdaniem ułatwia to korzystanie z repetytorium, zwiększając jego przejrzystość. Ponadto szczegółowy spis treści umożliwia szybkie odnalezienie interesującego nas zagadnienia.

Autorzy nie skupiają się wyłącznie na prostym wykładzie z historii politycznej, ale poruszają zagadnienia z historii myśli politycznej, historii ustroju oraz prawa. Pojawia się także problematyka społeczno-gospodarcza, kulturowa. Tematycznie repetytorium obejmuje całość zagadnień od starożytności po historię najnowszą poruszanych w liceum na lekcjach historii, a nawet więcej.

Może parę słów o prezentacji poszczególnych zagadnień. Każdemu z tematów poświęcono po kilka stron, co stanowi nie tylko doskonały przewodnik, ale uzupełnienie i poszerzenie informacji ze szkolnych podręczników. Przy opisie każdego z wydarzeń i zagadnień z przedstawiono jego genezę, przebieg oraz skutki. Ważniejsze postacie oraz daty zostały pogrubione, co ułatwia wyłuskanie ważniejszych informacji. Należy podkreślić również przejrzysty, zrozumiały język pracy.

Cennym uzupełnieniem są aneksy: ważniejsze organizacje międzynarodowe i ich organy; panujący i prezydenci w wybranych krajach europejskich; władcy Polski i ich związki rodzinne. Można jedynie mieć pretensje o brak tabel oraz map. Nie rzutuje to jednak w żaden sposób na bardzo wysoką ocenę merytorycznej zawartości repetytorium.

„Repetytorium” autorstwa Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony stanowi świetną pomoc w nauce nie tylko do matury, ale również do sprawdzianu, czy po prostu dla poszerzenia oraz uzupełnienia własnej wiedzy. Będzie ono cenne dla maturzysty zarówno z historii, jak i osoby zdającej egzamin z wiedzy o społeczeństwie, zważywszy, że obejmuje zagadnienia z historii najnowszej np. arabską wiosnę. Z pracy skorzystają także studenci przygotowujący się do egzaminów, ponieważ praca porządkuje wiedzę przekazywaną na zajęciach, a nawet sami nauczyciele i wykładowcy.

Polecam każdemu licealiście i studentowi!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony – „Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Cezary Wołodkowicz
Historyk i tłumacz. Pasjonuje się dziejami epoki napoleońskiej i historią wojskowości. Niepoprawny fan Arsenalu Londyn.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy