Autor: Cezary Wołodkowicz
Tagi: Recenzje, Książki, Studenci, Nauczyciele, Uczniowie, Ujęcia przekrojowe
Opublikowany: 2019-03-12 10:00
Licencja: wolna licencja

„Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” – recenzja i ocena

Matura i sesja egzaminacyjna na studiach zbliżają się wielkimi krokami. Osoby przygotowujące się do nich zwykle poszukują dobrego kompendium wiedzy. Czy recenzowana praca spełnia ich oczekiwania?
REKLAMA

Marek Chmaj, Wojciech Sokół, Janusz Wrona – „Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” – recenzja i ocena

Marek Chmaj, Wojciech Sokół, Janusz Wrona
„Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów”
Ocena: 9
59,00 zł
Wydawca: Difin
Okładka: miękka
Format: 652/B5
ISBN: 978-83-8085-794-0

Autorzy nie chcą zastępować podręczników z historii, ale jedynie usystematyzować zawarte w nich wiadomości, dzieląc je przy tym na etapy, przyczyny i skutki. Zamierzeniem autorów była chęć towarzyszenia uczniowi w opanowywaniu materiału od starożytności, średniowiecza aż niemalże po dziś dzień. […] Autorzy mają nadzieję, iż sięgnięcie do niniejszej publikacji pozwoli na rzetelne przygotowanie się do egzaminu wstępnego na studia wyższe, zwłaszcza wtedy, gdy porówna się wiadomości zawarte w tej książce z wiedzą wyniesioną ze szkoły średniej.

Recenzowana praca jest już kolejnym wydaniem repetytorium, które ukazało się po raz pierwszy ponad dwie dekady temu. Już pierwsze wydanie spotkało się z życzliwym przyjęciem ze strony czytelników. Od tamtej pory dzięki pracy Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony maturę z wysokimi wynikami zdało wiele osób. Czy publikacja ta wytrzymuje próbę czasu? Nie trzymając ewentualnego użytkownika w niepewności należy stwierdzić, iż autorom udało się spełnić w stu procentach wspomniane w cytacie założenia.

Treść repetytorium została podzielona na dwie części: Historia Polski oraz Historia Powszechna. Moim zdaniem ułatwia to korzystanie z repetytorium, zwiększając jego przejrzystość. Ponadto szczegółowy spis treści umożliwia szybkie odnalezienie interesującego nas zagadnienia.

Autorzy nie skupiają się wyłącznie na prostym wykładzie z historii politycznej, ale poruszają zagadnienia z historii myśli politycznej, historii ustroju oraz prawa. Pojawia się także problematyka społeczno-gospodarcza, kulturowa. Tematycznie repetytorium obejmuje całość zagadnień od starożytności po historię najnowszą poruszanych w liceum na lekcjach historii, a nawet więcej.

Może parę słów o prezentacji poszczególnych zagadnień. Każdemu z tematów poświęcono po kilka stron, co stanowi nie tylko doskonały przewodnik, ale uzupełnienie i poszerzenie informacji ze szkolnych podręczników. Przy opisie każdego z wydarzeń i zagadnień z przedstawiono jego genezę, przebieg oraz skutki. Ważniejsze postacie oraz daty zostały pogrubione, co ułatwia wyłuskanie ważniejszych informacji. Należy podkreślić również przejrzysty, zrozumiały język pracy.

Cennym uzupełnieniem są aneksy: ważniejsze organizacje międzynarodowe i ich organy; panujący i prezydenci w wybranych krajach europejskich; władcy Polski i ich związki rodzinne. Można jedynie mieć pretensje o brak tabel oraz map. Nie rzutuje to jednak w żaden sposób na bardzo wysoką ocenę merytorycznej zawartości repetytorium.

„Repetytorium” autorstwa Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony stanowi świetną pomoc w nauce nie tylko do matury, ale również do sprawdzianu, czy po prostu dla poszerzenia oraz uzupełnienia własnej wiedzy. Będzie ono cenne dla maturzysty zarówno z historii, jak i osoby zdającej egzamin z wiedzy o społeczeństwie, zważywszy, że obejmuje zagadnienia z historii najnowszej np. arabską wiosnę. Z pracy skorzystają także studenci przygotowujący się do egzaminów, ponieważ praca porządkuje wiedzę przekazywaną na zajęciach, a nawet sami nauczyciele i wykładowcy.

Polecam każdemu licealiście i studentowi!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Marka Chmaja, Wojciecha Sokoła i Janusza Wrony – „Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Cezary Wołodkowicz
Historyk i tłumacz. Pasjonuje się dziejami epoki napoleońskiej i historią wojskowości. Niepoprawny fan Arsenalu Londyn.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy