Autor: Kamil Janicki
Tagi: Newsy, Sylwetki i biografie, II wojna światowa, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Europa
Opublikowany: 2009-02-27 01:53
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Hitler obgryzał paznokcie, pierdział i obżerał się ciastem

_Bezwiednie obgryza paznokcie i nieustannie drapie się palcem wskazującym pod nosem. Jego zachowanie przy stole jest wręcz szokujące._ Na aukcję w Wielkiej Brytanii trafił nietypowy dokument, w którym niemiecki jeniec, były bliski współpracownik Hitlera, w maju 1945 roku opisywał dopiero co zmarłego dyktatora. W notatkach przekazanych brytyjskiemu agentowi nie zostawił na Hitlerze suchej nitki, pisząc o jego obżarstwie, chamstwie, a nawet podejmując temat rzekomego homoseksualizmu fuhrera.
REKLAMA
Prześmiewcze słowa o Hitlerze można znaleźć nie tylko w alianckiej propagandzie. Także w słowach jego własnych adiutantów.

Na obwolucie czterostronicowego dokumentu widnieje adnotacja To podsumowanie musi zostać zniszczone w ciągu 48 godzin. Mimo to notatki przetrwały przeszło 60 lat i zostały przypadkiem odnalezione. Rodzina agenta brytyjskiego wywiadu wystawiła je na aukcję, oczekując że zostaną sprzedane za ponad 1000 funtów.

Niemiecki jeniec, którego tożsamość pozostaje nieznana, twierdził że około 30 razy jadał wspólnie z Hitlerem. Obcował z dyktatorem przede wszystkim w jego ostatnich dniach, podczas pobytu w berlińskim bunkrze, gdzie fuhrer popełnił samobójstwo. Z notatek wyłania się obraz megalomana, ale też najzwyczajniejszego... chama. Jeniec pisał między innymi:

Podczas jedzenia okazuje liczne oznaki nieokrzesanego zachowania. Bezwiednie obgryza paznokcie i nieustannie drapie się palcem wskazującym pod nosem. Jego zachowanie przy stole jest wręcz szokujące. (...) Je szybko, mechanicznie; dla niego jedzenie to nic więcej, niż tylko konieczny środek podtrzymywania życia.

Dodał też, z wyraźną pogardą:

Hitler zjadał gigantyczne ilości ciasta (co wywoływało u niego problemy żołądkowe i uwydatniało rosnące brzuszysko, wystające z i tak niezbyt udanej sylwetki).

Autor nie pominął nawet tematu orientacji seksualnej Hitlera:

Często udawał się na osobność z kobietami, które szczególnie cenił (w ostatnich latach była to głównie Pani Ewa Braun, której związek z Hitlerem pozostaje raczej nieznany). Nie wierzy się, żeby podczas tych spotkań Hitler robił cokolwiek, co wykraczałoby poza czysto platoniczne relacje. (...) (Plotki o jego homoseksualizmie i innych dewiacjach seksualnych są tylko plotkami i niczym więcej. Jeśli miał jakieś wypaczone skłonności, to było to raczej zamiłowanie do pasywnego masochizmu w relacjach z kobietami.

Interesująca jest też wzmianka na temat podatności Hitlera na działalność propagandową Goebbelsa: Hitler sam był bardzo podatny na propagandę. On naprawdę zaczął wierzyć, że posiada niezwykłe zdolności w zakresie taktyki wojennej.

Odnaleziony dokument, wbrew temu co twierdzi przedstawiciel domu aukcyjnego, trudno nazwać unikatem, ale niewątpliwie jest to ciekawe źródło ukazujące Hitlera z mniej znanej perspektywy.

Źródło: www.dailymail.co.uk

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy