III Rzesza - recenzja i ocena strony internetowej

opublikowano: 2006-05-16 18:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Zapraszam do odwiedzania tego unikalnego serwisu – czytając zawarte tam informacje, można dowiedzieć się naprawdę wiele.
REKLAMA
!grafika/archiwalia/mag52/images/trzeciarzesza.jpg (Strona główna serwisu „Trzecie Rzesza”) 100

! Strona główna serwisu „Trzecia Rzesza” %

O historii Niemiec nazistowskich można w polskim internecie dowiedzieć się dużo. Popularnymi tematami są: Wehrmacht, Waffen-SS i obozy zagłady oraz biografia Hitlera. Mniej jest jednak miejsc, gdzie gromadzi się ogół wiedzy o III Rzeszy. Jednym z nich jest serwis http://rzesza.historicus.pl/.

Odwiedzając witrynę utrzymaną w stonowanej, szarej kolorystyce, z nieodłącznymi symbolami Niemiec nazistowskich – gapą (czarną wroną), hakenkreuzem i zdjęciem Führera, trafiamy na „Słowo wstępu” mówiące o powodach powstania tej strony. Autor nie chce gloryfikować tego systemu, a wręcz przeciwnie – ukazać jego prawdziwe oblicze. Czy to mu się udało?

Klikając na kolejne pozycje w menu, zagłębiamy się w treść witryny. Przeczytać możemy między innymi informacje o samym Hitlerze, jego współpracownikach, armii niemieckiej i sytuacji wewnątrz państwa, dochodząc wreszcie do swoistego „Ku pamięci” – do tematyki zbrodni hitlerowskich. Mamy również możliwość zajrzenia do kilku tekstów źródłowych, przeczytania ciekawostek, a w dziale „Inne” – krótkich informacji o filmach w realiach Trzeciej Rzeszy. Autor przygotował również zbiór informacji na temat Prus Wschodnich – od opisu fortyfikacji mazurskich do informacji o ruchu polskim na tamtych terenach.

Przy głębszej analizie łatwo zauważyć, że autor solidnie podszedł do wykonania swego zadania. Artykuły zawierają dużą ilość faktów, często poruszane są kwestie mniej znane. Przypadły mi (jako zainteresowanemu tematyką armii niemieckiej) do gustu minibiografie wielu oficerów zawarte w dziale „Ludzie Hitlera”. Niektórych z wymienionych w nich informacji nie udało mi się wcześniej znaleźć w żadnym innym miejscu w polskiej sieci.

Grafika ogólnie dobra

Oprawa graficzna strony utrzymana jest w szarej kolorystyce. Nadaje to serwisowi powagi i elegancji. Uwagę zwraca wspomniany wcześniej nagłówek, zawierający kilka charakterystycznych elementów. O ile w ogólnej oprawie graficznej trudno zauważyć braki, to na kilka szczegółów warto zwrócić uwagę. Pierwszą kwestią jest prezentacja tekstów – pisane są one ciągiem, bez przerw w postaci zdjęć czy choćby podziału na akapity. Sprawia to, że czytanie może stać się po jakimś czasie uciążliwe. Co do zdjęć, przy stronie działa galeria będąca jednak tworem jakby oddzielonym od całości. Na podstronach z tekstami brakuje mi fotografii (np. sprzętu wojskowego), które zobrazowałyby zawarte obok informacje. Podane przykłady może nie rzucają się tak bardzo w oczy, jednak wyeliminowanie tych drobnych niedociągnięć mogłoby znacznie poprawić i tak już dobry wygląd strony.

Serwis (w różnych odsłonach) działa w sieci ponad rok. Jak widać z dziennika zmian na stronie głównej, autor dba o rozwój swej witryny, dokonując częstych aktualizacji. To cieszy – strona zawiera już bardzo dużą liczbę informacji, a każda nowa coraz bardziej ją wzbogaca. Tym bardziej zapraszam do odwiedzania serwisu „Trzecia Rzesza” – czytając zawarte tam informacje, można dowiedzieć się naprawdę wiele.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone