Autor: Kamil Janicki
Tagi: Newsy, Historia religii, Archeologia, Starożytny Bliski Wschód, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2008-12-27 17:57
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Ilu było Jezusów?

_Znaleźliśmy grób Jezusa!_ – co kilka miesięcy archeologowie z triumfem ogłaszają w mediach. Zdarzało się, że na tej podstawie budowano zadziwiające teorie o rodzinie Jezusa lub jego (nie)istnieniu. Choćby amerykański reżyser James Cameron dwa lata temu ogłosił, że posiada urnę ze szczątkami Jezusa. Cóż, to, że archeologowie odnaleźli grób Jezusa nie ulega wątpliwości. Brian Palmer policzył, że zrobili to już... 71 razy.
REKLAMA

Zobacz też: Wielkanoc i początki chrześcijaństwa

Dzisiaj imię Jezus wydaje się unikalne. Kultura krajów europejskich, za wyjątkiem Hiszpanii i Portugalii, wyklucza nadawanie tego imienia ludziom, przez co odruchowo Jezusa kojarzymy z Bogiem chrześcijan. Imię to w żadnym razie nie było jednak unikalne w starożytnej Palestynie. Brian Palmer policzył, że odkryto łącznie 71 grobów z okresu śmierci Jezusa Chrystusa, w których pochowano osobę o jego imieniu. Konkretnie o imieniu „Joszua”. Z tego imienia wywodzi się stosowana na zachodzie forma, będąca efektem greckiej transliteracji – Jezus. Kolejne 30 razy Jezus (Joszua) pojawia się w Starym Testamencie... w odniesieniu do czterech różnych postaci. Kilkaset razy pojawia się też w Biblii dłuższa forma tego samego imienia – Jeszoszua.

Zdaniem Jamesa Camerona tutaj złożono ciało Jezusa... Ile łącznie odnaleziono takich grobów?
Tak zwany „grób w ogrodzie”. Kolejny z rzekomych grobów Chrystusa...

Ze względu na tradycję oraz niejednoczesne tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu imię Jezusa wydaje się wyjątkowe. W pozostałych przypadkach, we wszystkich tłumaczeniach, tak polskich, jak i zagranicznych, zachowano formę Jeszua. Nie zmienia to jednak faktu, że ekscytacja wiązana z odnajdywaniem kolejnych grobów Jezusa jest co najmniej przesadzona, o czym warto przypomnieć przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy też, że wyliczenie Palmera to tylko wierzchołek góry lodowej. Obok 71 „podpisanych” grobów Jezusa istnieje przynajmniej drugie tyle grobów tradycyjnych, co do których czasem od kilkudziesięciu a czasem od kilkuset lat tradycja twierdzi, że zawierały niegdyś ciało Jezusa z Nazaretu.

Źródło: Slate

Swój grób Jezusa ma także japońskie miasto Shingo, choć w tym przypadku to tylko legenda... a w innych przypadkach?

Zobacz też

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy