Inscenizacja „Bój o Kołobrzeg” 2024: Data, program, atrakcje
Zobacz także:
- Festung „Kolberg” – powstrzymać ofensywę na Rzeszę
- Zaślubiny Polski z morzem: ile było „ślubów” z Bałtykiem?
Jak informują przedstawiciele kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego, inscenizacja historyczna stanowi element rocznicowych obchodów walk o Kołobrzeg oraz Zaślubin Polski z Morzem, które miały miejsce w marcu 1945 roku. Przypomnijmy, że bitwa o Kołobrzeg była największym, obok Powstania Warszawskiego, starciem miejskim z udziałem żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej. W potyczce uczestniczyło około 28000 żołnierzy polskich i radzieckich, a poległo lub zaginęło bez wieści wówczas ok. 1200 żołnierzy Wojska Polskiego.
Inscenizacja „Bój o Kołobrzeg” 2024
Po czterech latach przerwy, nasze widowisko batalistyczne powraca w pełnej skali, wzbogacone o profesjonalne efekty pirotechniczne, które zapewnią jeszcze większy realizm prezentowanych scen. W inscenizacji wezmą udział doświadczeni rekonstruktorzy historyczni oraz autentyczne pojazdy wojskowe, co zagwarantuje wierną rekonstrukcję historycznych wydarzeń - czytamy w komunikacie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Inscenizacja „Bój o Kołobrzeg”: Program
Inscenizacja organizowana przez Muzeum Oręża Polskiego odbędzie się na w sobotę 16 marca 2024 roku o godz. 12.00 na plaży przy molo, naprzeciwko S.U. „Bałtyk” w Kołobrzegu. W wydarzeniu weźmie udział ponad 15 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Planowany jest udział około 200 osób w inscenizacji.
Głównym organizatorem jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, działające na zlecenie Gminy Miasta Kołobrzeg. Współorganizatorami są Powiat Kołobrzeski i Ministerstwo Obrony Narodowej pod kierownictwem ministra Stanisława Wziątka. W organizację wydarzenia zaangażowane są również inne polskie muzea, takie jak Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie oraz Muzeum Militarnej Historii z Bornego Sulinowa.
- Kulminacją widowiska będzie rekonstrukcja sceny zaślubin Polski z morzem. Ten symboliczny akt, będący klamrą spinającą narrację o walkach o Kołobrzeg i Wał Pomorski, ma również głębokie znaczenie symboliczne, podkreślając triumf i powrót Polski nad Bałtyk - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Urząd Miasta Kołobrzeg.
Podczas inscenizacji widzowie zobaczą około 20 zabytkowych pojazdów wojskowych, w tym:
- czołg średni T-34/85,
- niemieckie działo pancerne Hetzer,
- działo samobieżne SU-57,
- niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C.,
- artylerię.
Historię walk przybliży narrator. Rolę tę będzie pełnił prof. dr hab. Andrzej Olejko, reprezentujący PWST w Jarosławiu.