Inscenizacja „Bój o Kołobrzeg” 2024: Data, program, atrakcje

opublikowano: 2024-01-10 17:17
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Słynna bitwa o Kołobrzeg trwała od 4 do 18 marca 1945 roku. W tym roku, po kilku latach przerwy, w mieście tym odbędzie się inscenizacja „Bój o Kołobrzeg”. Wydarzenia zostanie zorganizowane 16 marca 2024 roku przez Muzeum Oręża Polskiego. Sprawdźcie, co przygotowano z tej okazji!
REKLAMA
Zniszczone budynki w Kołobrzegu, 1945 r.

Zobacz także:

Jak informują przedstawiciele kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego, inscenizacja historyczna stanowi element rocznicowych obchodów walk o Kołobrzeg oraz Zaślubin Polski z Morzem, które miały miejsce w marcu 1945 roku. Przypomnijmy, że bitwa o Kołobrzeg była największym, obok Powstania Warszawskiego, starciem miejskim z udziałem żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej. W potyczce uczestniczyło około 28000 żołnierzy polskich i radzieckich, a poległo lub zaginęło bez wieści wówczas ok. 1200 żołnierzy Wojska Polskiego.

Inscenizacja „Bój o Kołobrzeg” 2024

Po czterech latach przerwy, nasze widowisko batalistyczne powraca w pełnej skali, wzbogacone o profesjonalne efekty pirotechniczne, które zapewnią jeszcze większy realizm prezentowanych scen. W inscenizacji wezmą udział doświadczeni rekonstruktorzy historyczni oraz autentyczne pojazdy wojskowe, co zagwarantuje wierną rekonstrukcję historycznych wydarzeń - czytamy w komunikacie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Inscenizacja „Bój o Kołobrzeg”: Program

Inscenizacja organizowana przez Muzeum Oręża Polskiego odbędzie się na w sobotę 16 marca 2024 roku o godz. 12.00 na plaży przy molo, naprzeciwko S.U. „Bałtyk” w Kołobrzegu. W wydarzeniu weźmie udział ponad 15 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Planowany jest udział około 200 osób w inscenizacji.

Głównym organizatorem jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, działające na zlecenie Gminy Miasta Kołobrzeg. Współorganizatorami są Powiat Kołobrzeski i Ministerstwo Obrony Narodowej pod kierownictwem ministra Stanisława Wziątka. W organizację wydarzenia zaangażowane są również inne polskie muzea, takie jak Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie oraz Muzeum Militarnej Historii z Bornego Sulinowa.

- Kulminacją widowiska będzie rekonstrukcja sceny zaślubin Polski z morzem. Ten symboliczny akt, będący klamrą spinającą narrację o walkach o Kołobrzeg i Wał Pomorski, ma również głębokie znaczenie symboliczne, podkreślając triumf i powrót Polski nad Bałtyk - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Urząd Miasta Kołobrzeg.

Podczas inscenizacji widzowie zobaczą około 20 zabytkowych pojazdów wojskowych, w tym:

  • czołg średni T-34/85,
  • niemieckie działo pancerne Hetzer,
  • działo samobieżne SU-57,
  • niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. C.,
  • artylerię.

Historię walk przybliży narrator. Rolę tę będzie pełnił prof. dr hab. Andrzej Olejko, reprezentujący PWST w Jarosławiu.

Wstęp wolny

Źródła:

www.muzeum.kolobrzeg.pl,

www.i-kolobrzeg.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone