Iwona Kienzler – „Harry. Książę niepokorny” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-12-08 07:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Choć niejednokrotnie podkreślał, że pragnie żyć z dala od blasku fleszy, to jednak spośród wszystkich członków brytyjskiej rodziny królewskiej właśnie on skupia sobie największą uwagę dziennikarzy. Książę Harry nie ma jeszcze nawet czterdziestu lat, lecz swoim życiorysem mógłby obdzielić kilka osób. Jego burzliwe losy opisała Iwona Kienzler w swojej nowej książce Harry. Książę niepokorny.
REKLAMA

Iwona Kienzler – „Harry. Książę niepokorny” – recenzja i ocena

Iwona Kienzler
„Harry. Książę niepokorny”
nasza ocena:
8.5/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Bellona
Rok wydania:
2023
Okładka:
miękka
Liczba stron:
480
Premiera:
25.10.2023
Format:
135x215[mm]
ISBN:
978-83-11-16990-6
EAN:
9788311169906

Książę Sussex Harry to bez wątpienia jeden z najbarwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych przedstawicieli dynastii Windsorów. Od czasu, kiedy był nastolatkiem, prasa nieustannie donosiła o kolejnych skandalach z jego udziałem, a po ślubie z Meghan Markle i głośnym „Megxicie” praktycznie nie znika z brytyjskiej prasy i stron internetowych. W gąszczu medialnych doniesień coraz trudniej odróżnić, co w jego życiorysie jest prawdą, a co kłamstwem. On sam w wydanej na początku 2023 r. autobiograficznej książce Ten drugi ujawnił kulisy dworskiego życia i przedstawił swój punkt widzenia na wydarzenia, których na przestrzeni lat był bohaterem. Dziennikarze mają jednak wątpliwości, czy był w pełni szczery ze swoimi czytelnikami… Historię Harry’ego postanowiła zbadać Iwona Kienzler, autorka wielu poczytnych publikacji dotyczących polskich i zagranicznych dworów królewskich, której książka Harry. Książę niepokorny, ukazała się 25 października 2023 r. nakładem wydawnictwa Bellona.

W liczącej niemal pięćset stron publikacji Iwona Kienzler opisuje ze szczegółami, jak wyglądało dotychczasowe życie księcia Sussex, który w przyszłym roku skończy czterdzieści lat. Jego dzieciństwo naznaczone było kryzysem małżeńskim, a następnie rozwodem rodziców – księcia Walii Karola (obecnie króla Karola III) i księżnej Diany. Samego Harry’ego posądzano zaś niesłusznie o to, że jest synem kochanka „królowej ludzkich serc” – kapitana brytyjskiej armii Jamesa Hewitta. Tragiczna śmierć matki w wypadku samochodowym w paryskim tunelu naznaczyła całe jego dalsze życie i sprawiła, że tabloidy stały się jego wrogiem numer jeden. Jednocześnie sam nieustannie dawał pożywkę mediom, które donosiły o jego kolejnych studenckich ekscesach i burzliwym życiu uczuciowym. Apogeum medialnego zainteresowania osiągnął zaś, żeniąc się z aktorką Meghan Markle i opuszczając brytyjski dwór królewski.

Iwona Kienzler nie miała łatwego zadania, bowiem o Harrym napisano w mediach tak wiele, że nie sposób oddzielić ziarno od plew i pokazać, jaki naprawdę jest książę Sussex. Z jednej strony ciągle mówi on o potrzebie ochrony swojej prywatności, z drugiej wydaje głośną książkę Ten drugi, która skupia na nim uwagę mediów z całego świata. Autorka zestawia więc ze sobą różne doniesienia medialne, konfrontuje je z wypowiedziami samego księcia Harry’ego z jego głośnej autobiografii, a także dzieli się z czytelnikami własnymi spostrzeżeniami. Dużo uwagi poświęca też kobietom z otoczenia Sussexa, przede wszystkim zaś jego matce księżnej Dianie i żonie Meghan, które miały (a w przypadku Markle – nadal mają) na niego duży wpływ. Nie oszczędza księżnej Sussex, przypominając kontrowersje towarzyszące jej związkowi z Harrym, konflikt z ojcem czy szokujące wypowiedzi na temat brytyjskiego dworu, których wiarygodność była niejednokrotnie podważana.

REKLAMA

Harry. Książę niepokorny Iwony Kienzler to nie tylko wciągająca opowieść o księciu Sussex, który – jak sam o sobie powiedział jako dziecko – może „robić, co chce”, bo nigdy nie będzie królem, ale też interesujący opis brytyjskiego dworu i realiów w nim panujących. Autorka nie szczędzi nam bowiem smaczków z dziejów dynastii Windsorów, pokazując, że historia lubi się powtarzać. Dużo uwagi – być może aż nadto, biorąc pod uwagę, że opisała je wcześniej w biografii Diany – poświęca małżeństwu rodziców księcia, przypominając wydarzenia, które rozgrywały się na naszych oczach w latach 80. i 90.

Publikacja Kienzler to książka popularnonaukowa, napisana lekkim językiem, skierowana raczej do miłośników brytyjskiej monarchii niż do historyków i badaczy, choć nie można odmówić pisarce dużej wiedzy na przedstawiony temat. Ze względu na to, że historia Harry’ego rozgrywa się na naszych oczach, dużą część bibliografii stanowią portale show-biznesowe z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Znajdziemy w niej jednak również obszerny spis publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących brytyjskiego domu panującego, z których korzystała autorka, opisując swojego bohatera i jego najbliższe otoczenie.

Pewnym mankamentem książki jest nad wyraz ubogi materiał ikonograficzny – zaledwie dziesięć zdjęć w tak obszernej publikacji to bardzo mało, biorąc pod uwagę, jak ogromnym zainteresowaniem fotoreporterów cieszył się przez lata brytyjski książę. Dobrym rozwiązaniem byłaby wkładka z kolorowymi fotografiami, choć to bardziej uwaga do wydawnictwa niż do autorki. Być może zbyt często Harry schodzi w tej książce na drugi plan, a uwaga Kienzler skupia się na Dianie i Meghan, dwóch silnych osobowościach, które i tak zostały już szerzej opisane w wielu osobnych publikacjach. Dużym walorem jest natomiast to, że autorka nie narzuca czytelnikowi określonej wizji księcia Sussex, lecz pozwala mu wyrobić własną opinię na jego temat. Na pewno jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników royalsów spragnionych ciekawej lektury.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Iwony Kienzler „Harry. Książę niepokorny” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marek Teler
Student V roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie. Autor książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Interesuje się mediewistyką i genealogią dynastyczną.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone