Iwona Kienzler – „Karol III. Król ekscentryk” – recenzja i ocena

opublikowano: 2024-05-13 07:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Król Karol III to bez wątpienia postać wzbudzająca wiele emocji. Na ślub z miłością swojego życia czekał ponad trzydzieści lat, do przejęcia brytyjskiego tronu przygotowywał się siedemdziesiąt. Nieszczęśliwe małżeństwo z Dianą i romans z Kamilą ściągnęły na niego niechęć Brytyjczyków i dopiero w ostatnich latach odzyskuje ich zaufanie. Książka Iwony Kienzler „Karol III. Król ekscentryk” pomaga nam lepiej poznać monarchę i zrozumieć jego życiowe wybory.
REKLAMA

Iwona Kienzler – „Karol III. Król ekscentryk” – recenzja i ocena

Iwona Kienzler
„Karol III. Król ekscentryk”
nasza ocena:
9/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Bellona
Rok wydania:
2024
Okładka:
miękka
Liczba stron:
504
Premiera:
27.03.2024
Format:
135x215 [mm]
ISBN:
978-83-11-17226-5
EAN:
9788311172265

Niedawno minął rok od koronacji króla Karola III i jego żony Kamili, którą za pośrednictwem telewizji i internetu śledziły miliony widzów na całym świecie. Nowy brytyjski monarcha długo czekał na tę chwilę, chociaż trudno powiedzieć, by przez ten czas żył w cieniu swojej matki, królowej Elżbiety II. Jego małżeństwo z Dianą Spencer było szeroko komentowane w mediach lat 80. i 90., a rok, w którym doszło do separacji pary, zapisał się w dziejach brytyjskiej monarchii jako annus horribilis.

Na przestrzeni lat prasa donosiła o kolejnych romansach Karola, a do grona kobiet, które podbiły serce monarchy, należała ponoć nawet słynna Barbra Streisand. Miłością jego życia okazała się jednak Camilla Parker Bowles, która – choć początkowo nienawidzona przez Brytyjczyków – z czasem zdołała (przynajmniej częściowo) zdobyć ich przychylność. Życiorys Karola III wzięła na warsztat autorka licznych publikacji o członkach rodziny królewskiej Iwona Kienzler, której książka Karol III. Król ekscentryk ukazała się 27 marca 2024 r. nakładem wydawnictwa Bellona.

W liczącej ponad pięćset stron publikacji Iwona Kienzler szczegółowo opisuje dzieciństwo monarchy, śledzi długą drogę Karola do brytyjskiego tronu, omawia jego burzliwe życie osobiste oraz pokazuje jego prywatne oblicze. Z książki wyłania się obraz człowieka, który ma swoje kompleksy, dziwactwa i słabości, lecz jednocześnie żywo interesuje się losem Brytyjczyków, angażuje w działalność charytatywną i proekologiczną oraz ma wiele, często nieoczywistych pasji, jak choćby malarstwo czy ogrodnictwo. Poza tym jest pierwszym brytyjskim królem z tytułem magistra i w ogóle pierwszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który zdobył wyższe wykształcenie – i to w dziedzinie archeologii.

Autorka bardzo dużo uwagi poświęca roli kobiet w życiu króla Karola III, przyglądając się jego relacjom z babką, matką oraz dwiema żonami. Przez całe swoje życie monarcha był bowiem otoczony silnymi kobiecymi osobowościami, skupiającymi na sobie uwagę mediów i sprowadzającymi go często na drugi plan. Jeśli zaś Karol pojawiał się w centrum zainteresowania, to najczęściej jako bohater negatywny, m.in. za sprawą swojego romansu z Camillą Parker Bowles i rozwodu z uwielbianą przez Brytyjczyków Dianą Spencer. Kienzler pokazuje też, jak duży wpływ na życie monarchy miało jego wychowanie i stosunki z rodzicami. Pierwszym słowem, jakiego nauczył się Karol, było „nana”, ponieważ najwięcej czasu spędzał z nianią, a nie z wiecznie zajętą – najpierw jako następczyni tronu, później jako królowa – matką.

REKLAMA

Strofowany i krytykowany przez ojca, księcia Filipa, stał się z kolei pogrążonym w świecie własnych pasji introwertykiem, któremu największą przyjemność sprawia obcowanie z naturą. Pisarka zdradza zarazem, jakim ojcem jest Karol dla swoich synów Williama i Harry’ego. Przypomina, że ich relacje nie zawsze układały się prawidłowo, zwłaszcza w obliczu rozwodu monarchy z Dianą i jej późniejszej tragicznej śmierci czy niedawnego „Megxitu” i premiery autobiografii księcia Harry’ego Ten drugi.

Książka Karol III. Król ekscentryk nie jest jednak tylko biografią brytyjskiego króla, ale też opowieścią o dworze Windsorów, który – choć nadal pod wieloma względami pruderyjny i nieco skostniały – coraz bardziej otwiera się na zachodzące w świecie zmiany. Autorka przytacza wiele ciekawostek związanych z funkcjonowaniem brytyjskiej monarchii, wyjaśnia zasady, jakimi rządzi się świat royalsów, a także odnajduje analogie między decyzjami Karola a postępowaniem jego przodków. W publikacji znajdziemy również liczne cytaty – zarówno wypowiedzi samego monarchy z rozmaitych publicznych wystąpień, jak i osób z jego najbliższego otoczenia czy znawców historii brytyjskiej rodziny królewskiej.

Iwona Kienzler potrafi pisać w sposób, który sprawia, że jej książki czyta się jak wciągającą powieść, choć jednocześnie opiera się na bogatym materiale źródłowym – w bibliografii znajdziemy nie tylko opracowania, ale też liczne źródła internetowe. Z założenia jest to publikacja popularnonaukowa, nie naukowa, więc autorka nie przytłacza czytelnika ogromem dat i faktów, lecz stara się przede wszystkim zaciekawić ich postacią Karola III. Być może czasami zbyt dużo uwagi poświęca bohaterom drugoplanowym, ale dzięki temu możemy dowiedzieć się więcej o ludziach, który wywarli największy wpływ na życie brytyjskiego króla.

Rzuca się też w oczy stosunkowo niewielka liczba zdjęć jak na tego typu publikację, ale to już bardziej uwaga do wydawnictwa niż do autorki. Śmiało można natomiast stwierdzić, że jeśli chodzi o liczne publikacje Kienzler, biografie członków brytyjskiej rodziny królewskiej są zdecydowanie jej najmocniejszą stroną.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Iwony Kienzler „Karol III. Król ekscentryk” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marek Teler
Student V roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie. Autor książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Interesuje się mediewistyką i genealogią dynastyczną.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone