„Izrael-Palestyna. Wojna bez końca”. Pomocnik Historyczny POLITYKI – recenzja i ocena

opublikowano: 2024-09-11 07:42
wolna licencja
poleć artykuł:
Autorzy najnowszego Pomocnika Historycznego „Polityki” przyjrzeli się konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu, który słusznie określono jako wojnę bez końca. Co w nim znajdziemy?
REKLAMA

„Izrael-Palestyna. Wojna bez końca”. Pomocnik Historyczny POLITYKI – recenzja i ocena

Pomocnik Historyczny POLITYKA
„Izrael-Palestyna. Wojna bez końca”
nasza ocena:
10/10
cena:
24,99 zł
Wydawca:
POLITYKA
Rok wydania:
2024
Okładka:
miękka, klejona
Liczba stron:
100
Premiera:
13.08.2024 r.
Format:
205x270 mm

Niestety również i dziś nie widać rychłego pokojowego zakończenia obecnej fazy konfliktu, a może to zakończenie jest jeszcze bardziej odległe niż kiedykolwiek. Trudno nawet stwierdzić, aby któraś ze stron była tym w ogóle zainteresowana.

Treść recenzowanego Pomocnika Historycznego została podzielona na pięć części: „Gaza w ogniu”, „Korzenie konfliktu”, „Śmierć za pokój”, „Reakcje świata”, a także „Detale”. Warto w tym miejscu podkreślić, że podobnie jak w przypadku poprzednich publikacji, najnowszy Pomocnik charakteryzuje się szerokim spektrum ujęcia tematu.

Pierwsza część odsłania kulisy obecnej odsłony konfliktu wywołanej atakiem Hamasu z 7 października 2023 roku. Numer otwiera tekst Konstantego Geberta. Jest pm podsumowaniem tego, co obecnie wiemy na temat konfliktu. Autor przedstawia również propozycje jego zażegnania. Kolejne teksty z tego segmentu, pióra Agnieszki Zagner opisują sylwetki dowódców Hamasu (Mohammeda Deifa i Jahji Sanwara) oraz przywódcy Izraela (Biniamina Netanjahu), sposoby zdobywania przez Hamas środków finansowych (arcyciekawy tekst!), a także tragiczną śmierć Daniela Sobóla.

W drugiej części autorzy przedstawiają genezę konfliktu między zwaśnionymi narodami. Radosław Bania przedstawia etapy konfliktu, począwszy od początku zainteresowania się kongresu syjonistycznego kwestią powrotu do kolebki narodu żydowskiego i rozpoczęcia prób powstania odrębnego i niezależnego państwa żydowskiego, przez niefrasobliwą politykę angielską w czasie obu wojen światowych i kolejne wojny arabsko-izraelskie aż do inicjatyw pokojowych USA z początku XXI wieku. Jest to całościowe ujęcie przyczyn, przebiegu oraz płaszczyzn konfliktu. Kolejny tekst Radosław Bania poświęca problematyce palestyńskiej tożsamości oraz temu, kiedy tak naprawdę zaczęła się ona tworzyć. Przypomina, że Palestyńczycy byli i są często instrumentalnie wykorzystywani przez inne państwa arabskie. Autor słusznie podkreśla, że pomijanie kwestii istnienia narodu palestyńskiego, czyli narodu mającego prawa do własnego państwa (ze zwartym terytorium i suwerennego politycznie) jest ignorowane w propozycjach pokojowych. Kolejny tekst w sposób syntetyczny przedstawia pięć wojen, które Izrael stoczył z państwami arabskimi.

REKLAMA

Dwa artykuły Agnieszki Zagner poruszają z kolei wykorzystywanie metod terrorystycznych przez organizację walczące o wolną Palestynę. Autorka dokonuje kompleksowego omówienia tematu, przedstawiając metody poszczególnych grup i różne oblicza palestyńskiego terroryzmu – w tym najsłynniejszej grupy Al-Fatah, a także działania żydowskich ekstremistów, którzy równie łatwo sięgają po metody terrorystyczne.

W czwartej części pomocnika przedstawione są postacie, które miały kluczowe znaczenia dla prób przerwania działań wojennych i zawarcia pokoju i które przypłaciły to swoim życiem – prezydenta Egiptu, Anwara as-Sadata oraz premiera Izraela, Icchaka Rabina. W ostatniej części omówiona jest kwestia recepcji konfliktu w światowej opinii publicznej, postrzeganiu go w różnych częściach globu, oraz jego globalnym skutkom. Polecam tutaj ciekawą rozmowę z byłym szefem dyplomacji Izraela, Shlomo Ben-Aminem i jego prognozy na temat sposobu rozstrzygnięcia konfliktu.

W Detalach znajdziemy się krótkie teksty prezentujące m.in. potencjał militarny obu stron, działanie tzw. Żelaznej Kopuły, próby zliczenia ofiar obecnej odsłony konfliktu, definicji pojęcia „terroryzm”, kluczowego miejsca zarówno dla Izraelczyków jak i Palestyńczyków – Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie.

Podobnie jak poprzednie wydania serii, recenzowany Pomocnik Historyczny „Polityki” został opatrzony bogatym materiałem graficznym. Znalazły się tutaj liczne zdjęcia, schematy i mapy. Pod względem merytorycznym recenzowana praca również utrzymała wysoki poziom. Warto zatem sięgnąć po recenzowaną pozycję. To zwięzłe i przystępne, ale jednocześnie bardzo merytoryczne opracowanie, które całościowo przedstawia niuanse konfliktu izraelsko-palestyński. Konfliktu, który, jak słusznie zauważyli autorzy, zdaje się nie mieć końca.

Kup nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI – LINK!

Zobacz też pozostałe publikacje, dostępne w ofercie Wydawnictwa Polityka.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Cezary Wołodkowicz
Historyk i tłumacz. Pasjonuje się dziejami epoki napoleońskiej i historią wojskowości. Niepoprawny fan Arsenalu Londyn.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone