Izraelskie media: Polska „zamraża” ustawę o IPN. Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje

opublikowano: 2018-02-25 09:19
wolna licencja
poleć artykuł:
W izraelskich mediach pojawiła się informacja, że Polska „zamraża” ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Wydaje się to jednak medialną nadinterpretacją – sprawę skomentowało już Ministerstwo Sprawiedliwości w specjalnym oświadczeniu.
REKLAMA

Jak poinformowały izraelskie media, m.in. dzienniki „Haaretz” i „Jerusalem Post”, Polska miałaby „zamrozić” nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie według medialnych przekazów w najbliższym czasie do Izraela przybyć ma polska delegacja, a celem wizyty byłby rozmowy nt. owej ustawy.

Flaga Polski, wariant z naniesionym godłem państwowym (fot. Olek Remesz opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

O ile istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że do spotkania obu stron w tej sprawie dojdzie (w rozmowie z Onetem poinformowała o tym rzecznik rządu Joanna Kopcińska), to kwestia „zamrożenia” ustawy pod naciskiem Izraela jest raczej medialną nadinterpretacją. „Haaretz” miał źle odczytać wiadomości podane w telewizji. Sprawę na Twitterze skomentowała Karolina Przewrocka-Aderet, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” w Izraelu:

W oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości możemy z kolei przeczytać:

W związku z informacjami podawanymi w mediach o „zamrożeniu ustawy o IPN” Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że każda uchwalona w Polsce przez Parlament i podpisana przez Prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem. Swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o IPN Minister Sprawiedliwości przedstawił w opublikowanym 23 lutego 2018 r. wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in. karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za używanie sformułowań takich jak „polskie obozy śmierci”. Nowelizacja spowodowała ostrą reakcję Izraela oraz międzynarodowy spór o interpretację czasów II wojny światowej.

Źródła: ms.gov.pl, wprost.pl, jpost.com, haaretz.com, wiadomosci.onet.pl

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone